Декларация от срещата на върха във Вашингтон
на държавните и правителствените ръководители, участващи в срещата на Северноатлантическия съвет във Вашингтон, окръг Колумбия, 10 юли 2024 г.
Ние, държавните и правителствените ръководители на Северноатлантическия алианс, се събрахме във Вашингтон, за да отпразнуваме 75-ата годишнина на нашия алианс. Изкован да пази мира, НАТО остава най-силният алианс в историята. Стоим единни и солидарни пред лицето на брутална агресивна война на европейския континент и в критичен момент за нашата сигурност.
Ние потвърждаваме трайната трансатлантическа връзка между нашите нации. НАТО остава уникалният, основен и незаменим трансатлантически форум за консултиране, координиране и действие по всички въпроси, свързани с нашата индивидуална и колективна сигурност. НАТО е отбранителен съюз. Нашият ангажимент да се защитаваме един друг и всеки сантиметър от територията на съюзниците по всяко време, както е заложено в член 5 от Вашингтонския договор, е непоколебим. Ще продължим да осигуряваме нашата колективна отбрана срещу всички заплахи и от всички посоки, въз основа на 360-градусов подход, за да изпълним трите основни задачи на НАТО за възпиране и отбрана, предотвратяване и управление на кризи и съвместна сигурност. Ние сме обвързани от споделени ценности: лична свобода, човешки права, демокрация и върховенство на закона. Ние се придържаме към международното право и към целите и принципите на Хартата на Обединените нации и се ангажираме да поддържаме основан на правила международен ред.
2. Ние горещо приветстваме нашия тридесет втори и най-нов съюзник, Швеция. Историческото присъединяване на Финландия и Швеция ги прави по-безопасни, а нашия Алианс по-силен, включително в Далечния север и Балтийско море. Всяка нация има право да избира собствените си мерки за сигурност. Ние потвърждаваме нашия ангажимент към политиката на отворени врати на НАТО, в съответствие с член 10 от Вашингтонския договор.
3. Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна разби мира и стабилността в евроатлантическата зона и сериозно подкопа световната сигурност. Русия остава най-значимата и пряка заплаха за сигурността на съюзниците. Тероризмът във всичките му форми и проявления е най-пряката асиметрична заплаха за сигурността на нашите граждани и за международния мир и просперитет. Заплахите, пред които сме изправени, са глобални и взаимосвързани.
4. Стратегическата конкуренция, повсеместната нестабилност и повтарящите се шокове определят нашата по-широка среда за сигурност. Конфликтите, нестабилността и нестабилността в Африка и Близкия изток засягат пряко нашата сигурност и сигурността на нашите партньори. Когато са налице, тези тенденции, наред с другото, допринасят за принудително разселване, подхранвайки трафика на хора и незаконната миграция. Дестабилизиращите действия на Иран засягат евроатлантическата сигурност. Заявените амбиции и принудителни политики на Китайската народна република (КНР) продължават да предизвикват нашите интереси, сигурност и ценности. Задълбочаващото се стратегическо партньорство между Русия и КНР и техните взаимно подсилващи се опити да подкопаят и прекроят международния ред, основан на правила, са причина за дълбока загриженост. Изправени сме пред хибридни, кибер, космически и други заплахи и злонамерени дейности от държавни и недържавни участници.
5. На тази 75-та юбилейна среща на върха ние предприемаме по-нататъшни стъпки за укрепване на нашето възпиране и отбрана, засилване на нашата дългосрочна подкрепа за Украйна, за да може тя да надделее в борбата си за свобода, и задълбочаване на партньорствата на НАТО. Ние горещо приветстваме президента Зеленски на Украйна и лидерите на Австралия, Япония, Нова Зеландия, Република Корея и Европейския съюз.
6. Ние приветстваме факта, че повече от две трети от съюзниците са изпълнили своя ангажимент за поне 2% от БВП годишни разходи за отбрана и поздравяваме тези съюзници, които са го надхвърлили. Съюзниците се засилват: разходите за отбрана на европейските съюзници и Канада са нараснали с 18% през 2024 г., най-голямото увеличение от десетилетия. Те също така инвестират повече в модерни способности и увеличават приноса си към операциите, мисиите и дейностите на НАТО. Ние потвърждаваме нашия траен ангажимент да изпълним изцяло обещанието за инвестиции в отбраната, както беше договорено във Вилнюс, и признаваме, че е необходимо спешно повече, за да изпълним устойчиво ангажиментите си като съюзници в НАТО. Потвърждаваме отново, че в много случаи ще са необходими разходи над 2% от БВП, за да се коригират съществуващите пропуски и да се изпълнят изискванията във всички области, произтичащи от по-оспорвана поръчка за сигурност.
7. Предприехме най-голямото подсилване на нашата колективна отбрана от едно поколение. Изпълняваме решенията на срещата на върха в Мадрид и Вилнюс за модернизиране на НАТО за нова ера на колективна отбрана. Не можем да отхвърлим възможността за атака срещу суверенитета и териториалната цялост на съюзниците. Укрепихме нашата възпираща и отбранителна позиция, за да отхвърлим на всеки потенциален противник всякакви възможни възможности за агресия. Ние продължаваме да подобряваме възпирането и отбраната на НАТО срещу всички заплахи и предизвикателства, във всички области и в множество стратегически направления в евроатлантическата зона. Разположихме на място боеспособни сили на източния фланг на НАТО, укрепихме предната отбрана и подобрихме способността на Алианса да подсилва бързо всеки съюзник, който е под заплаха. Разполагаме с ново поколение планове за отбрана на НАТО, които правят Алианса по-силен и по-способен да възпира и, ако е необходимо, да се защитава срещу всеки потенциален противник, включително в кратки срокове или без предупреждение. Поели сме ангажимент да предоставим необходимите сили с висока степен на готовност във всички области, включително за стабилни и гъвкави съюзнически сили за реагиране. Ние допълнително ускоряваме модернизацията на нашата колективна отбрана и сме:
o Осигуряване на необходимите сили, способности, ресурси и инфраструктура за нашите нови отбранителни планове, за да бъдем подготвени за колективна отбрана с висок интензитет и множество области. В това отношение ще градим върху постигнатия напредък, за да гарантираме, че увеличените разходи за национална отбрана и общото финансиране на НАТО ще бъдат съизмерими с предизвикателствата на един по-оспорван ред за сигурност.
o Провеждане на по-често и широкомащабно обучение и учения на нашите планове, за да демонстрираме способността си да защитаваме и бързо да подсилваме всеки съюзник, който е под заплаха, включително чрез Steadfast Defender 24, най-голямото военно учение на НАТО от едно поколение.
o Предприемане на спешни действия за увеличаване на способностите в съответствие с Процеса на планиране на отбраната на НАТО (NDPP), включително в краткосрочен план, с първоначалния ни фокус върху включването на бойни боеприпаси и въздушна и противоракетна отбрана. Ние приветстваме колективни и съвместни инициативи за обществени поръчки, базирани на нашите изисквания, информират от NDPP. Ние ускоряваме трансформацията и интегрирането на нови технологии и иновации, включително чрез план за подобряване на приемането на технологии. Също така модернизираме нашите способности за въздушно наблюдение.
o Укрепване на нашето командване и контрол на НАТО и възлагане на ключови ръководни роли на национално предоставените щабове. o Укрепване на способността ни да се движим, подсилваме, снабдяваме и поддържаме нашите сили, за да реагираме на заплахи в целия Алианс, включително чрез ефективна и устойчива логистика и развитие на коридори за мобилност. o Обучение, учения и интегриране на предните сухопътни сили на НАТО в новите планове, включително чрез продължаване на укрепването на нашата предна защита на източния фланг на НАТО.
o Да се възползваме напълно от присъединяването на Финландия и Швеция и способностите, които те предоставят на Алианса, като ги интегрираме напълно в нашите планове, сили и командни структури, включително чрез развиване на присъствие на НАТО във Финландия. o Ускоряване на интегрирането на космоса в нашето планиране, учения и многодомейнни операции, по-специално чрез укрепване на капацитета на Центъра за космически операции на НАТО.
o Създаване на Интегриран център за киберотбрана на НАТО за подобряване на защитата на мрежата, осведомеността за ситуацията и прилагането на киберпространството като оперативен домейн по време на мирно време, кризи и конфликти; и разработване на политика за увеличаване на сигурността на мрежите на НАТО.
o Укрепване на защитата на критичната подводна инфраструктура (CUI) и подобряване на способността ни да възпираме, откриваме и реагираме на заплахи, включително чрез непрекъснато развитие на Центъра на НАТО за сигурност на CUI. o Инвестиране в нашите способности за химическа, биологична, радиологична и ядрена защита, необходими за ефективна работа във всички среди.
o Ускоряване на прилагането на стандартите на НАТО и съгласуване на необходимите мерки за увеличаване и укрепване на нашата оперативна съвместимост.
8. Решени сме да възпираме и да се защитаваме срещу всички въздушни и ракетни заплахи чрез подобряване на нашата интегрирана въздушна и противоракетна отбрана (IAMD), базирана на 360-градусов подход. Ние актуализирахме политиката на НАТО за IAMD и ще продължим да повишаваме нашата готовност, отзивчивост и интеграция чрез различни инициативи, като прилагането на ротационния модел IAMD в евроатлантическата зона с първоначален фокус върху източния фланг. Съюзниците остават ангажирани с подобряването на ефективността на IAMD и предприемат всички стъпки, за да отговорят на средата за сигурност. Имаме удоволствието да декларираме разширената оперативна способност на НАТО за защита от балистични ракети (BMD). Доставката на обекта Aegis Ashore Redzikowo, Полша, допълва съществуващите активи в Румъния, Испания и Турция. Съюзниците остават ангажирани с пълното развитие на ПРО на НАТО, за да следват колективната отбрана на Алианса и да осигурят пълно покритие и защита за цялото население, територия и сили на НАТО в Европа срещу нарастващата заплаха, породена от разпространението на балистични ракети. Противоракетната отбрана може да допълни ролята на ядрените оръжия за възпиране; не може да ги замести.
9. Ядреното възпиране е крайъгълният камък на сигурността на Алианса. Основната цел на ядрения капацитет на НАТО е да запази мира, да предотврати принудата и да възпре агресията. Докато съществуват ядрени оръжия, НАТО ще остане ядрен съюз. НАТО потвърждава своя ангажимент към всички решения, принципи и ангажименти по отношение на целите на НАТО за ядрено възпиране, политика за контрол на въоръженията и неразпространение и разоръжаване, както е посочено в Стратегическата концепция за 2022 г. и Комюникето от Вилнюс от 2023 г. Контролът върху въоръженията, разоръжаването и неразпространението имат и трябва да продължат да дават съществен принос за постигане на целите на Алианса в областта на сигурността и за гарантиране на стратегическа стабилност и нашата колективна сигурност. НАТО продължава да се ангажира да предприеме всички необходими стъпки, за да гарантира надеждността, ефективността, безопасността и сигурността на мисията на Алианса за ядрено възпиране, включително чрез модернизиране на ядрените си способности, укрепване на способностите си за ядрено планиране и адаптиране, ако е необходимо.
10. Позицията на НАТО за възпиране и отбрана се основава на подходяща комбинация от способности за ядрена, конвенционална и противоракетна отбрана, допълнени от космически и кибер способности. Ние ще използваме военни и невоенни инструменти по пропорционален, съгласуван и интегриран начин, за да възпираме всички заплахи за нашата сигурност и да реагираме по начин, във времето и в областта по наш избор.
11. Трансатлантическото промишлено сътрудничество в областта на отбраната е критична част от възпирането и отбраната на НАТО. Укрепналата отбранителна промишленост в Европа и Северна Америка и засиленото промишлено сътрудничество в областта на отбраната между съюзниците ни прави по-способни и по-способни да изпълняваме навреме изискванията на отбранителните планове на НАТО. Той е в основата на незабавната и трайна подкрепа на съюзниците за Украйна. Ще продължим да намаляваме и премахваме, както е уместно, пречките пред търговията и инвестициите в отбраната между съюзниците. Въз основа на Плана за действие за отбранително производство, договорен на срещата на върха във Вилнюс през 2023 г., ние се ангажираме да правим повече заедно като съюзници, включително за укрепване на отбранителната промишленост в целия Алианс, да действаме спешно, за да предоставим най-важните способности и да засилим ангажимента си към стандартите на НАТО. За тази цел днес ние постигнахме съгласие за обещанието на НАТО за разширяване на индустриалния капацитет.
12. Националната и колективната устойчивост са основна основа за надеждно възпиране и отбрана и ефективното изпълнение на основните задачи на Алианса при 360-градусов подход. Устойчивостта е национална отговорност и колективен ангажимент, вкоренен в член 3 от Вашингтонския договор. Укрепването на националната готовност и готовността на целия Алианс за възпиране и отбрана изисква цялостен правителствен подход, публично-частно сътрудничество и съображения за устойчивост на обществото. Обещаваме да надграждаме нашите текущи усилия за укрепване на националната устойчивост чрез интегриране на гражданското планиране в планирането на националната и колективната отбрана в мир, криза и конфликт. Ще продължим да повишаваме нашата устойчивост, като повишаваме колективната осведоменост, готовност и капацитет на Алианса за всички опасности и във всички области, за да се справим с нарастващите стратегически заплахи, включително срещу нашите демократични системи, критична инфраструктура и вериги за доставки. Ние ще използваме необходимите възможности за откриване, защита срещу и реагиране на пълния спектър от злонамерени дейности. Също така ще предприемем конкретни стъпки за задълбочаване на нашето сътрудничество с нашите партньори, ангажирани с подобни усилия, по-специално Европейския съюз.
13. Държавни и недържавни участници използват все по-агресивни хибридни действия срещу съюзниците. Ще продължим да се подготвяме, възпираме, защитаваме и противодействаме на хибридни заплахи и предизвикателства. Повтаряме, че хибридните операции срещу съюзниците могат да достигнат нивото на въоръжена атака и биха могли да накарат Северноатлантическия съвет да се позове на член 5 от Вашингтонския договор.
14. Ще продължим да развиваме нашия индивидуален и колективен капацитет за анализиране и противодействие на враждебна дезинформация и операции по дезинформация. НАТО работи в тясна координация със съюзниците и партньорите. Увеличихме нашите механизми за предупреждение и споделяне и засилихме нашите съвместни реакции, по-специално в стратегическата комуникация.
15. Очакваме с нетърпение срещата с президента Зеленски в Съвета НАТО-Украйна. Ние потвърждаваме нашата непоколебима солидарност с народа на Украйна в героичната защита на тяхната нация, тяхната земя и нашите споделени ценности. Силна, независима и демократична Украйна е жизненоважна за сигурността и стабилността на евроатлантическата зона. Борбата на Украйна за своята независимост, суверенитет и териториална цялост в рамките на нейните международно признати граници пряко допринася за евроатлантическата сигурност. Ние приветстваме съобщенията на съюзниците да предоставят на Украйна критични допълнителни системи за противовъздушна отбрана, както и други военни способности. За да помогнем на Украйна да се защити днес и да възпира руската агресия в бъдеще:
o Реши да създаде командване на НАТО за помощ и обучение за сигурност на Украйна (NSATU), за да координира предоставянето на военно оборудване и обучение за Украйна от съюзниците и партньорите. Неговата цел е да постави помощта за сигурността на Украйна на трайна основа, като гарантира засилена, предвидима и последователна подкрепа. NSATU, който ще действа в съюзническите държави, ще подкрепя самоотбраната на Украйна в съответствие с Устава на ООН. Според международното право NSATU няма да направи НАТО страна в конфликта. Той ще подпомогне трансформацията на силите за отбрана и сигурност на Украйна, което ще позволи нейната по-нататъшна интеграция с НАТО.
o Обяви обещание за дългосрочна помощ за сигурността на Украйна за предоставяне на военно оборудване, помощ и обучение в подкрепа на Украйна в изграждането на сила, способна да победи руската агресия. Чрез пропорционални вноски съюзниците възнамеряват да осигурят минимално основно финансиране от 40 милиарда евро през следващата година и да осигурят устойчиви нива на помощ за сигурността, за да надделее Украйна.
o Раздвижване на създаването на Съвместния център за анализ, обучение и обучение на НАТО-Украйна (JATEC), важен стълб на практическото сътрудничество, за идентифициране и прилагане на поуките от войната на Русия срещу Украйна и повишаване на оперативната съвместимост на Украйна с НАТО.
o Приветства решението на генералния секретар да назначи висш представител на НАТО в Украйна.
16. Ние напълно подкрепяме правото на Украйна да избира своите собствени мерки за сигурност и да решава собственото си бъдеще, без външна намеса.
Бъдещето на Украйна е в НАТО.
Украйна става все по-оперативно съвместима и политически интегрирана с Алианса. Ние приветстваме конкретния напредък, който Украйна постигна след срещата на върха във Вилнюс по отношение на необходимите демократични, икономически реформи и реформи в областта на сигурността. Докато Украйна продължава тази жизненоважна работа, ние ще продължим да я подкрепяме по нейния необратим път към пълна евроатлантическа интеграция, включително членство в НАТО. Потвърждаваме отново, че ще бъдем в състояние да отправим покана към Украйна да се присъедини към Алианса, когато съюзниците се съгласят и бъдат изпълнени условията. Решенията на срещата на върха на НАТО и на Съвета НАТО-Украйна, съчетани с текущата работа на съюзниците, представляват мост към членството на Украйна в НАТО. Съюзниците ще продължат да подкрепят напредъка на Украйна по отношение на оперативната съвместимост, както и допълнителни демократични реформи и реформи в сектора на сигурността, които външните министри на НАТО ще продължат да оценяват чрез адаптираната Годишна национална програма.
17. Русия носи цялата отговорност за своята агресивна война срещу Украйна, грубо нарушение на международното право, включително Устава на ООН. Не може да има безнаказаност за злоупотребите и нарушенията на правата на човека от страна на руските сили и служители, военните престъпления и други нарушения на международното право. Русия е отговорна за смъртта на хиляди цивилни и е причинила големи щети на гражданската инфраструктура. Ние осъждаме по възможно най-категоричен начин ужасяващите атаки на Русия срещу украинския народ, включително срещу болници, на 8 юли. Русия трябва незабавно да спре тази война и напълно и безусловно да изтегли всичките си сили от Украйна в съответствие с резолюциите на Общото събрание на ООН. Никога няма да признаем незаконните анексии на украинска територия от Русия, включително Крим. Също така призоваваме Русия да изтегли всички свои сили от Република Молдова и Грузия, разположени там без тяхното съгласие.
18. Русия се стреми да преконфигурира фундаментално евроатлантическата архитектура на сигурността. Цялостната заплаха, която Русия представлява за НАТО, ще продължи да съществува в дългосрочен план. Русия възстановява и разширява военния си капацитет и продължава да нарушава въздушното пространство и да извършва провокативни дейности. Ние сме солидарни с всички съюзници, засегнати от тези действия. НАТО не търси конфронтация и не представлява заплаха за Русия. Ние оставаме готови да поддържаме канали за комуникация с Москва, за да смекчим риска и да предотвратим ескалация.
19. Ние осъждаме безотговорната ядрена реторика на Русия и принудителните ядрени сигнали, включително обявеното от нея разполагане на ядрени оръжия в Беларус, което демонстрира позиция на стратегическо сплашване. Русия увеличи зависимостта си от ядрени оръжейни системи и продължи да диверсифицира ядрените си сили, включително чрез разработване на нови ядрени системи и разполагане на ударни способности с малък и среден обсег на действие с двоен капацитет, като всичко това представлява нарастваща заплаха за Алианса. Русия наруши, селективно приложи и се отклони от дългогодишни задължения и ангажименти за контрол на въоръженията, като по този начин подкопа глобалната архитектура за контрол на въоръженията, разоръжаване и неразпространение. Ние се противопоставяме на всяко поставяне на ядрени оръжия в орбита около Земята, което би нарушило член IV от Договора за космоса и би застрашило сериозно световната сигурност. Ние сме дълбоко загрижени от докладваното използване на химически оръжия от Русия срещу украинските сили.
20. Русия също засили своите агресивни хибридни действия срещу съюзниците, включително чрез подставени лица, в кампания в евроатлантическата зона. Те включват саботаж, актове на насилие, провокации по границите на съюзниците, инструментализация на незаконната миграция, злонамерени кибер дейности, електронни намеси, кампании за дезинформация и злонамерено политическо влияние, както и икономическа принуда. Тези действия представляват заплаха за сигурността на съюзниците. Взехме решение за допълнителни мерки за противодействие на руските хибридни заплахи или действия индивидуално и колективно и ще продължим да координираме тясно. Поведението на Русия няма да възпре решимостта и подкрепата на съюзниците за Украйна. Също така ще продължим да подкрепяме нашите партньори, които са най-изложени на руска дестабилизация, тъй като те укрепват устойчивостта си пред лицето на хибридни предизвикателства, които присъстват и в съседните ни страни.
21. Ние сме решени да ограничим и да се противопоставим на агресивните действия на Русия и да противодействаме на способността й да извършва дестабилизиращи дейности спрямо НАТО и съюзниците. За следващата ни среща на върха ще разработим препоръки относно стратегическия подход на НАТО към Русия, като вземем предвид променящата се среда на сигурност.
22. Противодействието на тероризма остава от съществено значение за нашата колективна отбрана. Ролята на НАТО в борбата срещу тероризма допринася и за трите основни задачи на Алианса и е неразделна част от 360-градусовия подход на Алианса към възпирането и отбраната. Ние ще продължим да противодействаме, възпираме, защитаваме и отговаряме на заплахи и предизвикателства, породени от терористи и терористични организации, въз основа на комбинация от мерки за превенция, защита и отказ с решителност, решителност и солидарност. За да укрепим още повече ролята на НАТО в борбата с тероризма, ние одобрихме днес Актуализираните политически насоки на НАТО за борба с тероризма и нашия актуализиран план за действие за засилване на ролята на НАТО в борбата на международната общност срещу тероризма. Тези документи ще ръководят работата на Алианса в борбата с тероризма и ще идентифицират ключови области за нашите дългосрочни усилия. Ние приветстваме ролята, изиграна в това отношение от специалния координатор на генералния секретар за борба с тероризма.
23. Призоваваме всички страни да не оказват никаква помощ на агресията на Русия. Ние осъждаме всички онези, които улесняват и по този начин удължават войната на Русия в Украйна. ограничим и да се противопоставим на агресивните действия на Русия и да противодействаме на способността й да извършва дестабилизиращи дейности спрямо НАТО и съюзниците.
24. Беларус продължава да дава възможност за тази война, като предоставя своята територия и инфраструктура. Задълбочаващата се политическа и военна интеграция на Русия в Беларус, включително разполагането на усъвършенствани руски военни способности и персонал, има отрицателни последици за регионалната стабилност и отбраната на Алианса.
25. Корейската народнодемократична република (КНДР) и Иран подхранват агресивната война на Русия срещу Украйна, като предоставят пряка военна подкрепа на Русия, като боеприпаси и безпилотни летателни апарати (БЛА), което сериозно засяга евроатлантическата сигурност и подкопава глобален режим на неразпространение. Категорично осъждаме износа на артилерийски снаряди и балистични ракети от КНДР, който е в нарушение на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН, и отбелязваме с голяма загриженост задълбочаващите се връзки между КНДР и Русия. Всяко предаване на балистични ракети и свързани технологии от Иран на Русия би представлявало значителна ескалация.
26. КНР се превърна в решаващ фактор за войната на Русия срещу Украйна чрез така нареченото партньорство „без ограничения“ и широкомащабната си подкрепа за отбранителната промишлена база на Русия. Това увеличава заплахата, която Русия представлява за нейните съседи и за евроатлантическата сигурност. Ние призоваваме КНР, като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН с особена отговорност да поддържа целите и принципите на Хартата на ООН, да прекрати всякаква материална и политическа подкрепа за военните усилия на Русия. Това включва трансфер на материали с двойна употреба, като оръжейни компоненти, оборудване и суровини, които служат като суровини за отбранителния сектор на Русия. КНР не може да позволи най-голямата война в Европа в новата история, без това да се отрази негативно на нейните интереси и репутация.
27. КНР продължава да представлява системни предизвикателства пред евроатлантическата сигурност. Станахме свидетели на продължителни злонамерени кибер и хибридни дейности, включително дезинформация, произтичащи от КНР. Призоваваме КНР да спази ангажимента си да действа отговорно в киберпространството. Ние сме обезпокоени от развитието на космическите възможности и дейности на КНР. Призоваваме КНР да подкрепи международните усилия за насърчаване на отговорното поведение в космоса. КНР продължава бързо да разширява и разнообразява своя ядрен арсенал с повече бойни глави и по-голям брой сложни системи за доставка. Призоваваме КНР да се включи в стратегически дискусии за намаляване на риска и да насърчава стабилността чрез прозрачност. Оставаме отворени за конструктивен ангажимент с КНР, включително за изграждане на реципрочна прозрачност с оглед на защитата на интересите на Алианса в областта на сигурността. В същото време ние повишаваме споделената си осведоменост, подобряваме нашата устойчивост и готовност и защитаваме срещу принудителните тактики и усилията на КНР да раздели Алианса.
28. Партньорствата на НАТО остават ключови за повишаване на стабилността, положително влияние върху глобалната среда за сигурност и спазване на международното право. Те играят важна роля в подкрепата на трите основни задачи на НАТО и нашия подход за 360-градусова сигурност. Ние ще продължим да укрепваме политическия диалог и практическото сътрудничество с партньорите, основаващи се на взаимно уважение, полза и интерес както на съюзниците, така и на партньорите. Събираме се на тази юбилейна среща на върха с нашите партньори, включително за да отбележим тридесет години от Партньорство за мир (ПзМ) и Средиземноморския диалог (MD) и двадесет години от Истанбулската инициатива за сътрудничество (ICI). Благодарни сме на нашите партньори за значителния им принос към операциите и мисиите на НАТО. Ние приветстваме усилията на Молдова да продължи демократичните реформи, докато напредва, както и Босна и Херцеговина, с нейната европейска интеграция, и се ангажираме да подкрепяме техните способности за сигурност и отбрана и да повишим капацитета им за противодействие на хибридни заплахи. Ние също така засилваме ангажиментите си със съществуващи и потенциални нови събеседници извън евроатлантическата зона, когато това би могло да укрепи нашата взаимна сигурност.
29. Европейският съюз остава уникален и важен партньор за НАТО. Сътрудничеството между НАТО и ЕС достигна безпрецедентни нива. Практическото сътрудничество беше засилено и разширено в областта на космоса, киберпространството, климата и отбраната, както и нововъзникващи и революционни технологии. В контекста на Украйна сътрудничеството между НАТО и ЕС стана по-значимо. НАТО признава стойността на една по-силна и по-способна европейска отбрана, която допринася положително за трансатлантическата и глобалната сигурност и е допълваща и оперативно съвместима с НАТО. Развитието на съгласувани, допълващи се и оперативно съвместими отбранителни способности, като се избягва ненужното дублиране, е ключово в нашите съвместни усилия да направим евроатлантическата зона по-безопасна. За стратегическото партньорство между НАТО и ЕС пълното участие на съюзниците извън ЕС в усилията за отбрана на ЕС е от съществено значение. Ще продължим да укрепваме допълнително нашето стратегическо партньорство в дух на пълна взаимна откритост, прозрачност, взаимно допълване и зачитане на различните мандати на организациите, автономност при вземане на решения и институционална цялост, и както е договорено между двете организации. Очакваме с нетърпение да работим в тясно сътрудничество с новото ръководство на ЕС въз основа на нашето дългогодишно сътрудничество.
30. Ще се срещнем с ръководството на Австралия, Япония, Нова Зеландия и Република Корея и Европейския съюз, за да обсъдим общи предизвикателства пред сигурността и области на сътрудничество. Индо-тихоокеанският регион е важен за НАТО, като се има предвид, че развитието в този регион засяга пряко евроатлантическата сигурност. Ние приветстваме продължаващия принос на нашите азиатско-тихоокеански партньори към евроатлантическата сигурност. Засилваме диалога за справяне с междурегионалните предизвикателства и засилваме практическото си сътрудничество, включително чрез водещи проекти в областта на подкрепата на Украйна, киберзащитата, противодействието на дезинформацията и технологиите. Тези проекти ще подобрят способността ни да работим заедно. Тези проекти ще подобрят способността ни да работим заедно по споделени интереси в областта на сигурността.
31. Регионите на Западните Балкани и Черно море са от стратегическо значение за Алианса. Ние оставаме силно ангажирани с тяхната сигурност и стабилност. Ще продължим да засилваме нашия политически диалог и практическото сътрудничество със Западните Балкани, за да подкрепим реформите, регионалния мир и сигурност и да се противопоставим на злонамереното влияние, включително дезинформация, хибридни и кибер заплахи, породени от държавни и недържавни участници. Демократичните ценности, върховенството на закона, вътрешните реформи и добросъседските отношения са жизненоважни за регионалното сътрудничество и евроатлантическата интеграция и ние очакваме постоянен напредък в това отношение. Ние оставаме ангажирани с продължаващия ангажимент на НАТО в Западните Балкани, включително чрез ръководените от НАТО сили за Косово (KFOR). Ние потвърждаваме нашата постоянна подкрепа за регионалните усилия на съюзниците, насочени към поддържане на сигурността, безопасността, стабилността и свободата на корабоплаването в региона на Черно море, включително, според случая, чрез Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. Ние приветстваме активирането от страна на трите крайбрежни съюзника на Черноморската работна група за противодействие на мини. Ще продължим да наблюдаваме и оценяваме развитието в региона и ще подобрим нашата осведоменост за ситуацията, със специален акцент върху заплахите за нашата сигурност и потенциалните възможности за по-тясно сътрудничество с нашите партньори в региона, според случая. НАТО подкрепя евроатлантическите стремежи на заинтересованите страни в този регион.
32. Южните съседи на НАТО предоставят възможности за сътрудничество по въпроси от взаимен интерес. Чрез нашите партньорства ние се стремим да насърчаваме по-голяма сигурност и стабилност в Близкия изток и Африка, като допринасяме за мира и просперитета в региона. Във Вилнюс започнахме цялостен размисъл върху заплахите, предизвикателствата и възможностите на юг. Днес приехме план за действие за по-силен, по-стратегически и ориентиран към резултатите подход към нашите южни съседи, който ще бъде редовно актуализиран. Поканихме генералния секретар да назначи специален представител за южното съседство, който ще служи като фокусна точка на НАТО за региона и ще координира усилията на НАТО. Ние ще засилим нашия диалог, обхват, видимост и нашите съществуващи инструменти за сътрудничество, като Инициативата за изграждане на отбранителен капацитет, Южния център и Регионалния център на НАТО-ICI в Кувейт. Заедно с Хашемитското кралство Йордания се споразумяхме да открием Офис за връзка на НАТО в Аман. Въз основа на успеха на мисията на НАТО в Ирак (NMI) и въз основа на искането на иракските власти, ние разширихме обхвата на нашата подкрепа за иракските институции за сигурност и ще продължим ангажимента си чрез NMI.
33. Ние ускорихме трансформацията на НАТО, за да посрещнем настоящите и бъдещите заплахи и да поддържаме нашето технологично предимство, включително чрез експериментиране и по-бързо приемане на нововъзникващи технологии и чрез цифрова трансформация. За тази цел ние ще приложим нашата преработена стратегия за изкуствен интелект и нови квантови и биотехнологични стратегии и ще насърчаваме допълнително принципите на отговорна употреба, които са в основата на нашата работа. Ние също така ще надграждаме върху успеха на Ускорителя на иновациите в отбраната за Северния Атлантик (DIANA) и Фонда за иновации на НАТО (NIF), за да продължим да инвестираме в нашите иновационни екосистеми. Ние следим отблизо технологичния напредък на бойното поле в Украйна и стартираме нови инициативи за иновации с нашите украински партньори.
34. Ще продължим да интегрираме съображенията, свързани с изменението на климата, във всички основни задачи и ще засилим нашите усилия за енергийна сигурност. Изменението на климата е определящо предизвикателство с дълбоко въздействие върху нашата сигурност. НАТО остава ангажирана да стане водеща международна организация за разбиране и адаптиране към въздействието на изменението на климата и екстремното време върху сигурността. Енергията е критичен фактор за способността за основните задачи и военните операции на НАТО. Ние се ангажираме да гарантираме сигурни, устойчиви и устойчиви енергийни доставки, включително гориво, за нашите военни сили. НАТО и съюзниците се адаптират към енергийния преход по последователен и координиран начин. Докато адаптираме нашия Алианс към текущия енергиен преход, ние ще гарантираме военен капацитет, ефективност и оперативна съвместимост.
35. Ние се ангажираме да интегрираме амбициозните програми на НАТО за жените, мира и сигурността (WPS) и човешката сигурност във всички основни задачи. Днес ние одобрихме актуализирана политика за WPS, която ще подобри интегрирането на перспективите за равенството между половете във всички дейности и структури на НАТО и ще насърчи равенството между половете в рамките на Алианса, позволявайки на НАТО да реагира по-добре на по-широките предизвикателства пред сигурността. Ние също така ще продължим да укрепваме нашия подход за човешка сигурност, свързан със защитата на цивилни и културни ценности. Във време, когато международното право и основните норми са поставени на предизвикателство, ние оставаме напълно ангажирани с международното хуманитарно право.
36. Ние отдаваме почит на всички онези, които работят неуморно за нашата колективна сигурност и почитаме всички онези, които са платили крайната цена или са били ранени, за да ни предпазят, както и техните семейства.
37. Преди седемдесет и пет години НАТО беше основана, за да запази мира и да насърчи стабилността в евроатлантическата зона. Ние оставаме непоколебими в решимостта си да защитим нашите един милиард граждани, да защитим нашата територия и да защитим нашата свобода и демокрация. Нашият съюз издържа изпитанието на времето. Решенията, които взехме, ще гарантират, че НАТО ще остане основата на нашата обща сигурност. Искаме да благодарим на генералния секретар Йенс Столтенберг за неговото изключително лидерство в продължение на десетилетие начело на нашия Алианс по време на изпитание. Обещаваме пълната си подкрепа за неговия наследник Марк Рюте.
38. Изразяваме своята признателност за щедрото гостоприемство, оказано ни от Съединените американски щати. Очакваме с нетърпение да се срещнем отново на следващата ни среща на върха в Хага, Холандия, през юни 2025 г., последвана от среща в Турция.
Обещание за дългосрочна помощ за сигурността на Украйна
1. Днес ние потвърждаваме нашия непоколебим ангажимент към Украйна като суверенна, демократична, независима държава. За да постигне това, Украйна се нуждае от нашата дългосрочна подкрепа. От началото на агресивната война на Русия срещу Украйна съюзниците предоставиха безпрецедентна политическа, икономическа, военна, финансова и хуманитарна подкрепа, включително военна помощ в размер на приблизително 40 милиарда евро годишно. Съюзниците също предоставиха своя отбранителен промишлен капацитет, за да подкрепят нуждите на Украйна. Всичко това има съществен ефект, позволявайки на украинците да се защитават ефективно и нанасят реални и тежки разходи на Русия.
2. Ние потвърждаваме решимостта си да подкрепим Украйна в изграждането на сила, способна да победи руската агресия днес и да я възпира в бъдеще. За тази цел възнамеряваме да осигурим минимално основно финансиране от 40 милиарда евро през следващата година и да осигурим устойчиви нива на помощ за сигурността, за да надделее Украйна, като вземем предвид нуждите на Украйна, нашите съответни национални бюджетни процедури и двустранната сигурност споразумения, които съюзниците са сключили с Украйна. Държавните и правителствените ръководители ще преоценят приноса на съюзниците на бъдещи срещи на върха на НАТО, като се започне от срещата на върха на НАТО през 2025 г. в Хага.
3. Нашият ангажимент обхваща разходите, свързани с предоставянето на военно оборудване, помощ и обучение за Украйна, включително:
o Закупуване на военна техника за Украйна;
o Подкрепа в натура, дарена на Украйна;
o Разходи, свързани с поддръжка, логистика и транспорт на военна техника за Украйна;
o Разходи за военно обучение за Украйна; Оперативни разходи, свързани с предоставянето на военна подкрепа на Украйна;
o Инвестиции в и подкрепа за отбранителната инфраструктура и отбранителната индустрия на Украйна;
o Всички вноски към доверителните фондове на НАТО за Украйна, включително несмъртоносна помощ.
4. Цялата съюзническа подкрепа за Украйна съгласно горните критерии ще се зачита, независимо дали е предоставена чрез НАТО, двустранна, многостранна или по друг начин. За да подкрепят справедливото споделяне на тежестта, съюзниците ще се стремят да изпълнят това обещание чрез пропорционални вноски, включително като вземат предвид техния дял от БВП на Алианса.
5. Съюзниците ще докладват на НАТО за оказаната подкрепа във връзка с това обещание два пъти годишно, като първият доклад ще включва вноски, предоставени след 1 януари 2024 г. Въз основа на това генералният секретар ще предостави преглед на всички нотифицирани вноски на съюзниците.
6. В допълнение към военната подкрепа, обхваната от това обещание, съюзниците възнамеряват да продължат да предоставят политическа, икономическа, финансова и хуманитарна подкрепа на Украйна.
|