Пресичането на всички „червени линии“ е път към ядрен Армагедон
Симеон Николов
Активността на Украйна да нанася все по–често удари в дълбокия тил на Русия с помощта на модерни бойни средства, доставени от съюзниците й, въпреки загубите, които търпи на южния фронт, е начин за въвличането на страни от НАТО във войната.
САЩ отдавна признаха, че тази опасност съществува, както и че Украйна може умишлено да се опита да въвлече САЩ в конфликта. Но това става възможно със съгласието на някои от тези страни, като Великобритания, която разреши използване на крилати ракети Storm Shadow в Русия. Поведението на Киев е продиктувано и от загубите, които търпи на фронта, което я тласка към по–рискови действия, каквото беше нахлуването в руската Курска област. Украинският министър на отбраната Рустем Умеров и Андрий Йермак, високопоставен съветник на Зеленски, координират целите си с Вашингтон тази седмица. И двамата искат да предоставят на висши служители по сигурността на САЩ списък с военни цели с важно значение, които да бъдат атакувани със западни оръжия. Списъкът е последният опит да бъдат убедени западните страни да премахнат ограниченията. Освен това, в Украйна вече се разработват дронове и ракети с голям обсег, за да могат украинските ВС самостоятелно да унищожават цели в цяла Русия, особено в Москва и Санкт Петербург. Пример за последното е използвания за първи път нов украински дрон при нападение срещу цели в Русия. Той е с ракетен двигател, който позволява да се достигнат цели в дълбочина на противника. Президентът Зеленски потвърди, че дронът, наречен „Паляница“, е използван срещу руско летище. Този нов тип ракетен дрон, който е собствена разработка на Украйна и следователно като такъв не подлежи на никакви ограничения.
Вашингтон се опасява, че атаките срещу цели в Русия могат да доведат до ядрена ескалация, която да застраши европейските страни от НАТО, особено Германия, а също и САЩ.В Киев обаче, както и в някои кръгове на НАТО, се приема, че Русия няма да използва ядрени оръжия, включително тактически, и следователно всички червени линии могат да бъдат прекрачени. А това вече е високорисково поведение. Холандия потвърди през юни, че нейните стелт- изтребители F-35 ще поемат ролята й на НАТО за ядрени удари. Въвеждането на пето поколение стелт -изтребител от пето поколение, способен да носи ядрени оръжия, е значително подобрение на възможностите.
На 22 август части от дронове бяха открити на площадката на АЕЦ „Курск“. Москва веднага информира МААЕ, чийто генералният директор Рафаел Мариано Гроси посети атомната електроцентрала и оцени ситуацията като „сериозна“. Фактът, че украинското правителство реши още на 16 август да предостави на украинското население противогази за лична защита в случай на ядрена атака, свидетелства, че действително и планирана такава провокация. Русия също си играеше с огъня, като окупира Запорожката атомна електроцентрала, но за разлика от нея, старата атомна централа „Курск“ все още работи и няма защитен купол, поради което е „изключително уязвима“, отбеляза генералният директор на МААЕ.
Струпването на беларуски въоръжени сили на границата с Украйна трябваше да създаде впечатлението за сериозна заплаха в северната част на Украйна, за да принуди украинското военно ръководство да прехвърли там значителни резерви. Но за Лукашенко активното влизане във войната е много рисковано. Не трябва да се забравя, че Русия разположи в Беларус тактическо ядрено оръжие.
По повод пренебрегването на всички рискове от Украйна и подценяване на ситуацията и от някои среди на Запада руският външен министър Сергей Лавров предупреди на 27 август, че една ядрена война би опустошила не само Европа, но и самите САЩ.
Все повече се налага убеждението, че основни страни–членки на НАТО открито се готвят за широкомащабна война с Русия. Но такава няма как да не завърши с унищожителна ядрена война. Въпреки, че американците не са казали, че ще изтеглят своето ядрено оръжие, намиращо се в Европа, на стария континент върви дискусия как да се изгради система за взимане на решения за употреба на ядрено оръжие в Европа. Вариантите са: „европеизиране” на френския ядрен арсенал; преразглеждане на безядрения статут на останалите европейски държави и закупуване на ядрено въоръжение от други държави, включително от САЩ. Но за това очевидно няма време. На този фон ЕС продължава да разчита изключително на военно „решение“ на войната в Украйна и приема всички произтичащи от това опасности за нас, европейците и цялото човечество. Резолюцията на ЕП от юли т.г. дори се чете като призив за „тотална война“. Не се срещат нито думата „преговори“, нито думата „мир“. Очевидно, че и новото ръководство на ЕС не е на нивото на предизвикателствата на времето и отговорността за оцеляване на Европа.
|