Новите шефове на шпионажа на Доналд Тръмп– бурни времена за националната сигурност на САЩ
Д-р Ронан Майнприз, 25 ноември 2024 г
След сътресенията по време на първата му администрация, новите номинации на Доналд Тръмп за главни роли в американския шпионаж ще предизвикат ново безпокойство сред разузнавателната общност и сред най-близките съюзници на Вашингтон.
Малко президенти са имали толкова лоши отношения с американската разузнавателна общност (IC) като Доналд Тръмп. Първата му администрация беше осеяна с огнени туитове, язвителни коментари и много публично фиаско в Хелзинки, където той изглежда застана на страната на Владимир Путин срещу собствените си анализатори от разузнаването. Връщайки се в Белия дом през 2025 г., Тръмп 2.0 обещава нова епоха на раздор и дисфункция; и вероятно вече е започнало с номинациите му за директор на ЦРУ (D/CIA) и директор на националното разузнаване (DNI). Съобщението, че Джон Ратклиф е избран за най-високия пост в Лангли, беше леко тревожно. Въпреки че е имал предишен опит в IC, Ратклиф прекарва голяма част от това време, съсредоточен върху атакуването на Демократическата партия. Въпреки това всяка загриженост относно номинацията му бързо беше засенчена от новината, че новоизбраният президент е избрал Тулси Габард – неофит на IC и известен защитник на руската дезинформация – за DNI. С отмъстителния Тръмп отново начело, и двете номинации ще представляват трудни предизвикателства за американското разузнаване в решаващ момент от неговата история.
Нови постъпления
Опасенията нарастват от известно време относно промените, които Тръмп ще внесе в IC, когато се върне в Овалния кабинет. След като президентът Джо Байдън успя да поддържа спокойни и ефективни отношения с шпионите на САЩ, мнозина бяха притеснени от плановете на Тръмп за възмездие и щетите, които може да нанесе. Говоренето за назначаване на неквалифицирани подлизурци като Каш Пател на висши длъжности и политизиране на разузнаването на безпрецедентни нива беше широко разпространено. Първите му ходове не направиха много, за да потушат това безпокойство. Тръмп ще се радва да подчини разузнавателната общност, превръщайки я в мощна институция, съобразена с неговия мироглед и гарантирайки, че предоставя само доклади, които той иска да чуе.
Преди това Ратклиф е бил DNI в първата администрация на Тръмп и в комисията по разузнаване в Камарата на представителите по време на престоя си в Конгреса. Въпреки че това го прави малко по-конвенционален избор за D/CIA в сравнение с другите в кръга на Тръмп, качеството на опита му не трябва да се надценява. Той служи като DNI само осем месеца, голяма част от които бяха прекарани в президентската кампания на Хилари Клинтън през 2016 г. Въпреки възраженията на ЦРУ, Ратклиф беше решен да разсекрети доклади, които според него доказват, че руската намеса в изборите е измама, и също така беше нетърпелив да угоди на републиканските сенатори, когато поискаха разузнавателна информация, която да отговаря на техните разкази.
Миналото на Габард е още по-голяма причина за безпокойство. Откакто влезе в Камарата на представителите като демократ през 2013 г., Габард призовава за изолационистка външна политика, използвайки информация, за която се смята, че възпроизвежда наративите на Кремъл. Обвинявайки НАТО за руската агресия срещу Киев, тя също повтаря твърдения, че САЩ финансират лаборатории за биооръжия в Украйна. Отвъд Русия, тя показа симпатии към Башар ал-Асад – среща се със сирийския президент през 2017 г. – и се застъпи за успокояването на Николас Мадуро във Венецуела. В съчетание с факта, че тя никога не е служила в IC, това прави Габард обезпокоителен избор за DNI.
Изборът на Тръмп на Ратклиф и Габард има по-малко общо с техните очевидни пълномощия, а повече с убеждението му, че той може да „обуздае“ разузнавателните агенции на САЩ чрез симпатизиращи директори. Нито един от неговите кандидати вероятно няма да поддържа вярата на IC в говоренето на истината на властта и в поддържането на дистанция от правенето на политики, идеали, дълбоко утвърдени от времето на Студената война. Вярвайки, че това не е нищо повече от компонент на „дълбоката държава“, решена да подкопае неговото президентство, Тръмп ще се наслаждава на подчиняването на IC, превръщайки я в мощна институция, съобразена с неговия мироглед и гарантирайки, че предоставя само доклади, които той желае да чуе.
Нови предизвикателства?
Разбира се, Тръмп не е единственият президент, който има бурни отношения с IC, нито е първият, който номинира лоялен привърженик на висша шпионска роля. Други – като Линдън Джонсън, Ричард Никсън и Джими Картър – преди това са поставяли неподходящи политически съюзници на висши позиции в IC. И все пак историята на отношенията между разузнаването и политиката на САЩ трябва да служи като предупреждение за последиците от интензивната политизация. Избраните от Джонсън и Никсън за директор на Централното разузнаване имаха особено кратки и бурни ръководства, които навредиха на морала, ефикасността и репутацията на IC. И когато става въпрос за изискване на разузнаване, което да отговаря на предварително измислени политически идеи, трябва само да погледнем двойните катастрофи във Виетнам и Ирак.
Членовете на НАТО може да се колебаят относно споделянето на разузнавателни данни за Русия с DNI, известен с това, че поддържа съмнителни връзки с чуждестранни противници, или D/CIA, който ще се съсредоточи върху изпълнението на политическите поръчки на Тръмп. Ако Габард и Ратклиф поемат своите роли, можем да очакваме да възникнат подобни проблеми. ИК ще бъде поставен под контрола на изпълнителната власт, както никога досега. Възможно е да има допълнителни опити за разсекретяване на разузнавателни данни, вредни за демократите, политизиране на доклади в подкрепа на политиките на Белия дом или предупреждения, които да бъдат оставени игнорирани, за да не се разстрои президентът. Някои висши служители може да подадат оставка в знак на протест или да станат гласни критици на президента, както се е случвало преди. Всичко това ще навреди на легитимността и вече разяждащата се репутация на ИК. Последствията ще се простират и извън самите САЩ. След като Тръмп върна секретни материали обратно в курорта си Мар-а-Лаго, съюзниците и партньорите на Вашингтон вече са предпазливи относно споделянето на разузнавателна информация с бъдещия президент и новите директори само ще влошат още повече това.
Членовете на НАТО може да се колебаят да споделят разузнавателна информация за Русия с DNI, известен с поддържането на съмнителни връзки с чуждестранни противници, или с D/CIA, който ще се съсредоточи върху изпълнението на политическите поръчки на Тръмп. Не е сигурно дали някоя от тези номинации ще успее да изчисти потвържденията си от Сената. Преди това Ратклиф беше оттеглил номинацията си за DNI, след като множество сенатори изразиха загриженост относно неговата неопитност и партизанско поведение през 2019 г., въпреки че по-късно беше потвърден с малка разлика през 2020 г. Очаква се Габард да бъде изправен пред по-строги разпити, като законодателите и от двете партии се тревожат за рисковете тя би допринесла за националната сигурност. Въпреки това, с контролиран от републиканците Сенат, и двамата кандидати имат значителен шанс да бъдат потвърдени. Така или иначе предстоят бурни времена за националната сигурност на САЩ.
Източник: RUSI, 25.11.2024
|