СКРИТИТЕ КОНФЛИКТИ. ТРЪМП Е САМО ЧИНОВНИК. ПРОМИШЛЕНИЯТ КАПИТАЛ ИСКА ВОЙНАТА ДА ПРОДЪЛЖИ
Новогодишен обзор за предстоящитепрез 2025 г. геополитически събития
Проф. Андрей Фурсов, в своя канал в YouTube, 01.01.2025
Какви са целите на Ултраглобалистите?
Ултраглобалистите целят да изтеглят (да се разбира да се ограбят) паричните средства от средната класа и да създадат принципно нов строй, който анализаторите наричат „10-90“, т.е. 10% богати и 90% бедни и никакво средно положение.
Ултраглобалистите целят да изтеглят (да се разбира да се ограбят) паричните средства от средната класа и да създадат принципно нов строй, който анализаторите наричат „10-90“, т.е. 10% богати и 90% бедни и никакво средно положение. Ситуацията обаче е такава, че ако приберат световните активи, това означава да изтеглят 90 трилиона. Аз подчертавам, че това са активи, а не за суми по активи и пасиви, защото активите и пасивите са повече от 400 трилиона (вероятно долара).
В 1% от населението на света са концентрирани в момента 35 трилиона долара. Има и едни 12%-15% от населението, което съставлява още средната класа, което притежава 40 трилиона долара. Онзи 1% свръхбогати се опитва да изтегли парите от останалите 12%-15% от населението – т.е. средния слой, за да реши проблемите (икономическата криза) и да няма средна класа.
Какво представлява средната класа и кога се появява? Средната класа е характерна за капитализма за определен период от неговото развитие. Тя се е появила през тридесетте години на 20 век и съществува до този момент. Същата бива разрушавана към този момент.
Най-напред трябва да отговорим на въпроса – защо възниква средната класа в капитализма? Втората промишлена революция е позволила нарастването на производителността на труда без засилване на експлоатацията. Първата и Втората световни войни са направили зависима върхушката от определени слоеве на обществото. Много важен фактор за укрепването ѝ е колониалната експанзия. Тогава е налице изтегляне на средства от колониите и подхранване на средните слоеве на капиталистическите страни.
Но най-важният елемент е появата на Съветския съюз. Върхушката на Запад се е страхувала, че работническата класа и средната им класа, може гласуват за потенциални леви или социалистически партии там. Затова е трябвало да ги хранят, за да не поглеждат към СССР. След падането на Съветския съюз започва мощно настъпление на върхушката срещу средната класа и ултраглобалистите ще се опитат да се избавят от средния социален слой.
Кой стои в капиталистическата върхушка в САЩ (въпросният 1% свръхбоати)? Ако опростим ситуацията, подчертавам, ако опростим ситуацията, защото в живота всичко е по-сложно, тогава на американска земя сега има сблъсък между две сили. От едната страна са петролните магнати и собствениците на военно-промишления комплекс, които се нуждаят от индустрията, преди всичко от индустриалния сектор. А, срещу тях са финансовият сектор и голямата фармацевтика (Биг фарма), както и тези, които биват наричани ексисти, този термин все още не е станал широко разпространен, но се отнася за собствениците на дигитални платформи – Google, Amazon, Meta – т.е. Марк Зукърбърг и пр.
Промишленият капитал иска войната да си продължи по стария тип – хората да воюват, а това да налива пари в промишлеността (т.е. благодарение на оръжейните доставки за избиващите се народи), а държавите (на Запад да) се развиват.
Промишленият капитал иска войната да си продължи по стария тип – хората да воюват, а това да налива пари в промишлеността (т.е. благодарение на оръжейните доставки за избиващите се народи), а държавите (на Запад да) се развиват. Докато финансистите и „Биг фарма“ искат това да приключи (за да не налива пари в индустриалния капитал и ВПК).
Може да се каже, че конфликтът в Източна Европа (войната в Украйна) доведе до сериозни корекции между държавите и корпорациите от една страна и финансовия капитал и индустриалния капитал от друга. Защо? През 19 век финансовият капитал атакува и притиска индустриалния. После, след Първата световна война, до средата на 70-те години, индустриалният капитал превзема градовете. От средата на 70-те години следва контранастъпление на финансовия капитал. Но това рязко се промени.
В резултат на конфликта в Източна Европа започна бурно развитие на Военно-промишления комплекс и спря процесът на атакуването на корпорациите към държавите.
През 2022 г. на Вашингтонската среща на Билдербергския клуб е било изтъкнато, че конфликтът в Източна Европа в Украйна е затруднил силно настъплението на корпорациите към държавите и е укрепил позициите на промишления сектор в противопоставянето му на финансовия.
През 2022 година на Вашингтонската среща на Билдербергския клуб е било изтъкнато, че конфликтът в Източна Европа в Украйна е затруднил силно настъплението на корпорациите към държавите и е укрепил позициите на промишления сектор в противопоставянето му на финансовия. Това означава, че войната в Украйна е обострила конфликта в западната върхушка. Нека да продължават. Това е схватка на скелети на ръба на пропастта.
Тръмп няма да има възможност да промени хода на историята. Той е чиновник, нает от елита – собственик на старите пари и то през други наемници – ръководителите на Black Rock, Vanguard и други.
Доналд Тръмп, както и всеки президент и министър-председател на Запад е просто високопоставен чиновник. Той не определя играта. В най-добрия случай е помощник в нея. Но той дори не е пълноценен играч в играта. Той няма да има възможност да промени хода на историята. Той е чиновник, нает от елита – собственик на старите пари и то през други наемници – ръководителите на Black Rock, Vanguard и други.
Проблемът в момента е в това, че съотношението на силите (между индустриалния капитал и ВПК срещу финансовия, Биг фарма и ексистите) са изравнени. В този случай разрешаването, кой ще доминира оттук насетне зависи винаги или от един конкретен случай, или малка ситуация, която да промени рязко баланса.
Противопоставянето между САЩ и Великобритания. Скритите конфликти
Британците искат да заемат мястото на САЩ в Европа, но нямат стратегически план. Турция ще има влияние в Източна Европа: Ако Съединените щати излязат от Европа, британците искат да заемат тяхното място и да станат управляващи там. През последните 300 години Великобритания си избираше някоя европейска страна и прокарваше своите интереси. През 18 век те поддържаха Прусия и подкрепяха Фридрих Втори. През 19 век подхванаха и подкрепяха Германия против Франция срещу Наполеон Трети, но в резултат на това си спечелиха сериозен противник. Това е играта на британците да създават съюзи. Но в това аз не виждам все още стратегически план в днешно време, а вместо това тактически решения.
Папа Франциск направи много, за да намали британското влияние в много важния Малтийски орден (т.е. в полза на САЩ). Малтийският орден традиционно осъществява връзката между Ватикана от една страна и ЦРУ и МИ-6 от друга
Сега в Източна Европа върви остра борба между Великобритания от една страна и Ватикана от друга. Когато този аржентинец – йезуит стана нов римски папа (папа Франциск – рожденото му име е Хорхе Берголио, роден в Буенос Айрес) направи много, за да намали британското влияние в много важния Малтийски орден (т.е. в полза на САЩ). Малтийският орден традиционно осъществява връзката между Ватикана от една страна и ЦРУ, но и МИ-6 от друга.
Тече още един конфликт между английските и американските кланове.
След Втората световна война и Съветската криза старата Британска империя рухна. Затова британците започнаха да създават една невидима своя финансова империя
След Втората световна война и Съветската криза старата Британска империя рухна. Затова британците започнаха да създават една невидима своя финансова империя. Направиха редица стъпки, за да отслабят американската позиция на доминиране в света. САЩ, макар и да не са се сговаряли със СССР разбиха британското влияние в Близкия изток. Ако СССР имаше своите геополитически интереси, то американците искаха да сринат английската лира.
Затова днес програма – максимум на британците е да вкарат САЩ в три конфликта, за да ги отслабят максимално, а именно – Украйна, Близкия изток и война в Тайван (с Китай). Те се занимават и със сериозна дестабилизация в самите САЩ.
Независимо, че британците се колаборират с американците срещу Русия зад всичко това стои задачата им за място (на доминация) в бъдещия свят. Затова Русия и Китай трябва да използват техните противоречия в свой интерес
Независимо, че британците се колаборират с американците срещу Русия зад всичко това стои задачата им за място (на доминация) в бъдещия свят. Затова Русия и Китай трябва да използват техните противоречия в свой интерес, както направи Сталин в края на 20-те години на миналия век, когато използва условно противоречията между Ротшилд и Рокфелер. Трябва да се има предвид, че Ротшилд са 15-е най-богати английски фамилии, като не всички са евреи, а Рокфелер, които не могат да се мерят с тяхното богатство, но са неразривно свързани с властта в САЩ. Очакват ни много бурни времена на задкулисни битки.
Китай
Проф. Андрей Фурсов изрази предположение, че Китай няма да се превърне в световен хегемон, но регионален в Азия със сигурност ще бъде.
Мисля, че Китай няма да успее да се превърне в лидер в икономиката, политиката и културата. Съществува термин „световна хегемония“. В историята на капиталистическата система е имало само три хегемона и това са: Холандия, Великобритания и Съединените щати. При това Холандия е била икономически хегемон, но не е била политически. Такива по това време са били Испания и после Франция.
Великобритания е съчетавала икономическа и политическа хегемония, но пък във военен план, тя винаги си е намирала континентална държава, която вместо нея да побеждава противниците ѝ
Великобритания
Великобритания е съчетавала икономическа и политическа хегемония, но пък във военен план, тя винаги си е намирала континентална държава, която вместо нея да побеждава противниците ѝ (т.е. прокси). Често това е била Русия. С наша помощ британците са победили първо Франция, а после и Германия. Интересът на Русия (общия интерес) бил в това, че тя и Великобритания са флангови държави, а и двете не са искали някой да обедини Европа (за да не се изправи обединена срещу някоя от двете страни). След падането на Хитлериска Германия, двете са се разминали в общата политика.
САЩ
Хегемонията на САЩ е икономическа, политическа и културна. Но тя не продуцира висока, а масова култура.
Хегемонията на САЩ е икономическа, политическа и културна. Но тя не продуцира висока, а масова култура. Китай никога няма как да бъде хегемон, заради това, че не може да наложи културата си, заради силното различие на езика си. Йероглифите са сами по себе си специфична и непозната култура (спрямо останалата част на света). Що се отнася до технологическия му напредък, да той конкурира и САЩ и Великобритания. В икономически план, вече започват да се наблюдават такива проблеми в Китай. Аз съм силно скептично настроен относно възможността да стане хегемон в световен мащаб. Но ще бъде силен такъв в Азия. Може би и отчасти в Европа. Но не и световен.
Но и САЩ започват да губят световната хегемония. Към този момент, ако говорим за световна хегемония като белег на капиталистическата система, то в посткапитализма, ще станем свидетели не на един хегемон, а на полицентрична система, или както сега се казва „многополярност“.
Безусловно един от тези центрове ще е Китай, независимо, че има сериозни проблеми. Цялата 3000 история на страната показва, че в момента, в който достигне един етап на благосъстояние там започват да работят центробежни тенденции и Китай се разпада. Няма да се изненадам, към средата на този век да се появят много сериозни проблеми на разлом между севера и юга в държавата.
Британците ще работят в две направления за това. Те ще продуцират конфликти вътре в китайските елити и към влошаване на икономическата ситуация в страната. Целта е да предизвикат социални вълнения вътре в Китай, както и утежняване на отношенията му със съседните страни. Ненапразно британците са създали и такава „дъга“ около Китай, в която влизат Япония, Малайзия, Виетнам, Индия, а те са (имат негативно отношение) срещу него.
Русия
Русия е екзистенциален противник на Запада. Русия е европейска страна, но не е Запад. Тя има своя развита култура, която е европейска, но не е западна. Западът също гледа на Русия като на постоянна заплаха.
Русия е екзистенциален противник на Запада. Русия е европейска страна, но не е Запад. Тя има своя развита култура, която е европейска, но не е западна. Западът също гледа на Русия като на постоянна заплаха. Тя може да създаде своя макрозона, в която да влязат страни, които се борят за своя национален суверенитет. Но тези процеси се развиват много бавно. Случващото се например в БРИКС показва, че не може да става дума за никаква изолация на Русия. Но нещата със Съюза вървят бавно, заради различни противоречия, като например Индия с Китай, Русия със Саудитска Арабия и други.
Турция
Фурсов: Вероятността Турция да се превърне в световен играч не са големи. Но, че ще играе голяма роля в азиатската част, където се намира и в Източна Европа – нямам никакви съмнения
Вероятността Турция да се превърне в световен играч не са големи. Но, че ще играе голяма роля в азиатската част, където се намира и в Източна Европа – нямам никакви съмнения. Единственото, което може да бъде проблем за Турция е сложната ѝ икономическа ситуация. Освен това, независимата игра на Реджеп Ердоган дразни не една и две среди в Съединените щати.
Саудитска Арабия
Независимо от игрите на Саудитска Арабия с Русия, трябва да се има предвид, че елитите ѝ са ориентирани на Запад
Независимо от игрите на Саудитска Арабия с Русия, трябва да се има предвид, че елитите ѝ са ориентирани на Запад. Те имат 100 години връзки с англо-американските кланове. Дори и в тази хипотеза, за да изпълнява ролята си СА трябва да се представя като поддръжник на Русия и Китай.
Вдалентин Кардамски
|