Европейско проучване: Eвропейците са разединени по отношение на САЩ и войната Печат
Автор Експерт   
Петък, 14 Февруари 2025 12:37

Европейско проучване: Европейците са разединени по отношение на САЩ и войната

Българи, унгарци и румънци оценяват избора на Тръмп положително

Европейския съвет за външни отношения (ECFR, публикуван на 12.02.2025)

Връщането на Тръмп на власт бързо трансформира общественото мнение в европейските страни, установи Европейската комисия по външни отношения.

Завръщането на Доналд Тръмп към политиките на „Америка на първо място“ и едностранният подход на президента към международните отношения преобърнаха представата на Европа за трансатлантическия съюз, според

доклад, публикуван  от Европейския съвет за външни отношения (ECFR), базиран на проучване, проведено в 14 европейски държави,

включително България, през ноември миналата година. Един от основните изводи от изследването на паневропейския мозъчен тръст „Трансатлантически здрач: европейското обществено мнение и дългата сянка на Тръмп“ е, че европейците вече виждат Съединените щати като „необходим партньор“, а не като „съюзник“ в светлината на второто президентство на Тръмп. Това мнение преобладава във всички изследвани държави-членки на ЕС – включително традиционните трансатлантически бастиони като Полша (45% „необходим партньор“ срещу 31% „съюзник“) и Дания (53% срещу 30%), които преди година и половина все още смятаха САЩ предимно за съюзник. Най-високият процент хора, които виждат САЩ по този начин, е в Украйна (67% срещу 27%), Испания (57% срещу 14%), Естония (55% срещу 28%), Португалия (55% срещу 18%), Италия (53% срещу 18%) и Унгария (48% срещу 27%). Дори в Обединеното кралство, което има „специални отношения“ със САЩ, преобладаващото мнение клони повече към „необходим партньор“ (44%), отколкото към съюзник (37%).

Съдейки по техните отговори, европейците вече смятат, че мирните преговори между Киев и Москва са неизбежни. На въпроса какъв е най-вероятният изход от войната, " Мнозинството или огромното мнозинство навсякъде предпочитат „компромисно споразумение“, а не победа за Русия или Украйна. " Дори в страни, които са най-лоялни към Украйна, като Естония (52%), Дания (55%), Полша (44%) или Обединеното кралство (49%), гражданите изглежда са се примирили с перспективите за мирни преговори. Въпреки това, някои страни категорично се застъпват за това, че Европа трябва да подкрепи Киев в по-нататъшните битки за възстановяване на загубените си територии. Това мнение е най-силно изразено сред анкетираните естонци (53%), датчани (47%), поляци (40%), британци (38%) и португалци (37%). За разлика от тях, унгарците категорично се противопоставят на този подход, като 52% подкрепят настояването за мирни преговори без предварителното условие за предлагане на членство на Украйна в НАТО. "

Докато европейците са обединени в желанието си за мирни преговори, те са разделени по отношение на подхода към Украйна и Русия след конфликта. " 47% от французите и 50% от италианците – чиито правителства изиграха много положителна роля в подкрепата на борбата на Киев за самоопределение – биха имали затруднения да признаят Украйна за европейска държава.

Междувременно мнозина в България и Унгария виждат Русия като съюзник или необходим партньор на ЕС, а не като съперник или противник. Само в тези две страни мнозинството смята Украйна поне толкова отговорна, колкото Русия за удължаването на войната, в съответствие с позицията на Москва.

Мненията на държавите-членки на ЕС са разделени дали завръщането на Тръмп е „добро“ или „лошо“ нещо за американците, собствената им страна и световния мир. Това е особено вярно в Югоизточна Европа, където „базата на феновете“ на Тръмп е най-значима, както и между неговите опоненти в северната и западната част на региона. Преизбирането на Тръмп най-вероятно ще бъде оценено положително от унгарците (51, 47, 49%), българите (47, 28, 45%) и румънците (43, 32, 45%). В другия край на спектъра са датчаните, като 53% смятат, че би било „лошо“ за американците, 66% за собствената им страна и 62% за световния мир, подобно на възгледите на британците (53, 54, 58%) и германците (48, 64, 55%). И в трите аспекта средният европеец е по-склонен да види завръщането на Тръмп като „лошо“, отколкото като „добро нещо“. "

Според проучването привържениците на европейската крайна десница са най-големите поддръжници на Доналд Тръмп. " Виктор Орбан приветства в Будапеща германския крайнодесен кандидат за канцлер на AfD Разбийте защитната стена. По-малко от една пета от гласоподавателите за Фидес, полската ПиС и Конфедерацията за свобода и независимост и Братята на Италия смятат, че преизбирането му е „лошо нещо“ за американските избиратели, собствената им страна или световния мир. Гласоподавателите за германската AfD и френското национално обединение, от друга страна, се открояват с това, че мнозинството от тях (съответно 37 и 35%) вярват, че завръщането на Тръмп на власт е нещо лошо за собствените им страни; и по-малко (съответно 28 и 20%) вярват, че това би било нещо добро.

Европейците са разделени по въпроса за отношенията на Китай с ЕС. " Докато 43% от гражданите на ЕС виждат Китай като „необходим партньор“ или „съюзник“ за ЕС, 35% гледат на суперсилата като на „съперник“ или дори „противник“. " Южна Европа гледа на Китай по-положително. Това важи за България, Унгария, Испания и Русия.

Европейския съвет за външни отношения (ECFR, публикуван на 12.02.2025