Канцлер на ХДС със социалдемократ– вице и външен министър Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 24 Февруари 2025 12:56

Канцлер на ХДС със социалдемократ– вице и външен министър

Димитър Хаджиниколов

В Германия отново ще има „голяма“ коалиция. Там така наричат правителствата на двете доскоро водещи политически сили - ХДС/ХСС и социалдемократите. Сега обаче „голяма“ е в кавички, защото правителството на канцлера Мерц ще разполага само с десетина гласа повече от опозицията, а втора политическа сила вече не са социалдемократите, а Алтернатива за Германия.

Да, това е същият политически модел, който управлява Германия цели 16 години, от 2005 та чак до 2021 г. Човек може да каже – нищо ново под слънцето! Действително има редица прилики. Мерц и Меркел са политици от едно и също поколение – Меркел е родена през 1954 г., Мерц само една година по-късно. Както Меркел, така и Мерц произхождат от протестантски семейства. Има обаче и доста разлики. Ангела Меркел е по произход типично оси, макар да е родена в Хамбург, детските и младежките си години тя прекарва в пионерската и комсомолската организация в ГДР. Два пъти през лятото посещава СССР за по три седмици, едното лято е била в Москва и Ленинград, а второто в Киев. Знае отлично руски език. Мерц е сто процентен веси от Вестфалия и навярно е посетил за първи път Източна Германия чак когато Берлин стана отново столица на Германия. Заслужава да се отбележи също, че в личен план Меркел и Мерц не могат да се понасят и докато Меркел бе на власт Мерц бе извън голямата политика. Има различия и по отношение на модела на управление. Докато в правителството на Меркел социалдемократите бяха младши, но все пак уважаван партньор, то в новото издания на този политически формат, те ще играят по-скоро ролята на „момче за всичко“, подтиснати от съкрушителния срив на изборите.

Във вътрешната политика на Мерц ще му се наложи да лавира между обещанията за „затваряне на границите“ и желанието Германия да играе въдеща роля в Европейския съюз. Навярно ще се увеличат случаите на върнати нелегални имигранти, но как ще стане това при спазване на всички директиви и регламенти на ЕС е трудно да се каже. Ще има опити за намаляване на данъците и регулациите за бизнеса, но тук също ще е необходимо голямо лавиране – как с намалени данъци да се финансират увеличените военни разходи и как да се намалят регулациите за бизнеса и в същото време да се спазят обещанията, дадени в Брюксел, по „зелената сделка“.

Във външнополитически план се очаква приемственост, но как тя ще се съчетае с намеренията на президента Тръмп за промени? Борис Писториус, досегашният министър на отбраната от ГСДП, се очаква да стана вицеканцлер и министър на външните работи, ако не, то ще запази поста си на министър на отбраната. Във всички случаи Писториус, който се смята за „силния човек“ в ГСДП, ще играе важна роля при формирането на външната политика на правителството. Той е поддръжник на увеличаване на военните разходи, изказа се за разполагане на американски ракети на територията на страната, подкрепя усилването на военното измерение на ЕС и счита, че е необходимо увеличение на военната помощ на Германия за Киев. Самият Мерц също се обяви преди няколко месеца за предаването на Киев на германски ракети със среден обсег. Меркел умееше да провежда в известен план суверенна политика без да дразни Вашингтон, дали ще може да прави това и Мерц?