Огнян Гърков пред ФАКТИ: Тръмп говори на Европа като колонизатор спрямо васал Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 24 Февруари 2025 14:57

Огнян Гърков пред ФАКТИ: Тръмп говори на Европа като колонизатор спрямо васал

Интервю на Мария Атанасова с Огнян Гърков, 24 Февруари, 2025

Европа за Тръмп е евроатлантически пролетариат, казва дипломатът от кариерата

Днес се навършват 3 години от началото на войната в Украйна. Новият президент на САЩ Доналд Тръмп се закани, че ще прекрати конфликта. Каква дипломация наблюдаваме… Пред ФАКТИ говори дипломатът от кариерата Огнян Гърков.

- Г-н Гърков, три години от началото на войната Русия – Украйна. Трябваше ли да дойде Доналд Тръмп на власт в САЩ, за да се раздвижат нещата на дипломатическо ниво?

- Изглежда трябваше да дойде някой такъв, който да има по-решителна позиция. Предното правителство на САЩ в лицето на президента Байдън и демократите бяха част от „дълбоката държава“.

Като цяло „дълбоката държава“ е рожба на демократите и сега Тръмп ще се опита да се освободи от това, ако не „го гръмнат пак”.

Правителството на Байдън провеждаше такава политика. Респективно от това се влияеше Брюксел и трите дами – Урсула фон дер Лайен (председател на ЕК), Роберта Мецола (председател на ЕП) и Кая Калас („външен министър” на ЕС). Това са хора на ръководни постове в ЕС, но ще се въздържа да ги коментирам. Ще дам един пример. Навремето бях дал оценка (за вътрешно ползване, с резолюция) на шифрограма, подписана от дама посланик на България в Германия, изготвена от нейна заместничка (сега зам.-министър). Ставаше въпрос за 5 страници шифрована грама, която бе преписана от вестник!? Това беше абсолютно недопустимо тогава, сега не знам как е. Но и до ден днешен ми „се фръцкат” и двете. Бях написал, че понякога жените е по-добре да си дрънкат чиниите и да си гледат печката, отколкото да се занимават с такава работа.

- Ще спре ли войната Тръмп както се закани?
- Тръмп постъпва като каубой - на български преведено кравар. Той казва истината цинично, както я разбира. Чисто каубойско изявление – открито, цинично, менторско.

- И на когото това не му харесва, да се сърди…
- Да, надменен тон на надменен наставник спрямо Европа. Европа за Тръмп е евроатлантически пролетариат. Той говори на Европа като колонизатор спрямо васал. Нашите не са свикнали на това нещо. Той обиди европейките, соросоидната десница – включително и у нас, и т.н. Тръмп просто им каза истината. За него САЩ е над всичко. Другото не го интересува. Може ли да кажеш на съюзниците си да ти дадат Гренландия, Панамския канал, Канада да стане щат, да се прекръсти Мексиканския на Американски залив.Тръмп е популист мажоритарник. Това е добре за онази част от олигархията, която стои зад него.

- Какво ниво на дипломация наблюдаваме, след като САЩ първо говорят с Русия, а после ще поканят на масата Украйна и ЕС?
- Тръмп се подиграва на съюзниците си и иска всичко да мине като бизнес сделка.

Реално САЩ през НАТО контролират Европа.

САЩ плаща по-голямата част от издръжката и така поставя ЕС в зависимост. Това е причината Тръмп да иска страните в ЕС да увеличат бюджетите си за отбрана.

- Изобщо може ли да се преговаря с Русия от позиция на силата. Чухме Тръмп да казва, че ще наложи нови санкции, ако Путин не седне на масата за преговори…
- САЩ и Русия са така обвързани, че няма как да стане. Ние просто не знаем каква е истината за Аляска, примерно. Според проруски и неутрални информационни източници през 1857 г. са водени преговори за даване на Аляска под наем за 99-100 г. През 1886 г. Аляска официално преминава под патримониума на САЩ. Но е обявена за щат на САЩ през 1959 г. при Хрусчов. През януари 2024 г. Путин издаде указ за създаване на списъци за откраднати и похитени наследства, имущества и достояния на Руската Федерация! Чевръсто последва брифинг в Държавния департамент. САЩ отричат проблем с Аляска, притежавали я напълно законно.

Но скоростта, с която те реагираха на указа на руския президент, показва тревожност и загриженост.

Има и друго, което също е обвито в мъгла, така да се каже. Има информация, че Федералният резерв на САЩ е направен с 496 тона руско злато. Това е уговорка между Цар Александър II и Ейбрахам Линкълн. Царят е подкрепял Линкълн военно-дипломатически във войната Север-Юг и е предприел стъпки за финансова подкрепа чрез общ златен фонд. Линкълн е бил за Севера, а Ротшилд за Юга. Линкълн е убит 1865 година от „дълбоката държава“, защото не е разрешил да се даде Федералният резерв на Ротшилд и родата му. Те са искали това да стане частна банка, а Линкълн е казал – не. По тази линия той е разчитал на военна подкрепа от Александър II (убит през 1882 година). Също така не се знае след това истината как и какво Сталин се е разбирал с Рузвелт и Чърчил.

- Кой в каква позиция е. Всички казват, че искат мир, но как да си го представим?
- Край на войната може да се сложи на база лични отношения. Практически Путин и Тръмп много си приличат. Те искат да останат в историята с нещо. Путин иска да върне максимално каквото може от СССР. А Тръмп, където може да прибере нещо.

Например, ЕС да се огъне за Гренландия, да си вземе Панамския канал…

На ЕС може да се влияе през НАТО, защото ЕС в момента е в по-слаба позиция. В Германия, например, има един дълбоко засекретен договор, който се казва „Канцлеракт“ от 27 май 1949 година, който важи за 150 години напред. Например, Ангела Меркел като екс-ГДР-ейка явно не го познава. Информация за този акт не бе изнесена в Германия, а в Австрия и то от пенсиониран бивш шеф на Военното контраразузнаване на ФРГ след години, но без да се показва самият договор. Ако се вярва на официални данни, сега САЩ имат 78 000 войници въобще в Европа, а от тях 37 000 са в Германия, 10 000 в Полша и на други места. Тръмп иска ЕС да си плаща за сигурността.

Също така се прокрадва информация, че Германия е спестила поне 3 трилиона евро, като не е давала 2-5% от БВП за отбрана…

Така Германия е удържала по-високото си жизнено равнище.

- Но предвидим ли е Тръмп…
- Ще видим, но друго е ясно. „Дълбоката държава“ в САЩ, която е по-близо до демократите, не беше толкова крайна със съюзниците си в Европа.

- А Тръмп подрежда и дневния ред в ЕС. Той говори с Путин, а след това видяхме две бързи срещи по инициатива на Макрон в Париж на тема сигурност …
- Нека не забравяме, че отношението на Европа към Тръмп в различните страни е различно. По-склонни са да го слушат поляците, но в страната им има 10 000 щатски войници. Балтийските държави са много чувствителни на тема САЩ-Русия. Те също го подкрепят. А срещу това имаме сложни страни като Германия, Франция, Великобритания и др. Това са държави с високо самочувствие, но във Великобритания, например, така и не пожелаха да разберат, че САЩ са по-силни от тях след Втората световна война. И сега се опитват да правят нещо.

- На каква международна политика ставаме свидетели?
- Международната политика има две форми – силова и дипломация. Русия, САЩ и Китай много добре знаят това. И в този ред на мисли, още от самото начало на конфликта в Украйна, ние – визирам България, според мен, трябваше да вземем неутрална позиция. Да, да им окажем хуманитарна помощ във военния конфликт, примерно, но толкова!!! Тръмп си гледа Америка да е №1. Другото за него е на втори план.