Палестинците искат да живеят в мир и на своя земя
На 11 март от 17.00 ч. се проведе среща на Българското дипломатическо дружество с Н. Пр. посланик на държавата Палестина Насри Абу Джайш, посветена на актуалната ситуация в Палестина и перспективите за осъществяване на палестинската кауза след извънредната среща на Арабската лига на 4 март в Кайро.
Посланик Насри Абу Джаиш има впечатляващо богата кариера. Той има мандати като посланик на Държавата Палестина в Етиопия, Кения и Уганда (2014 – 2019). А от 2008 до 2014 е посланик на Държавата Палестина в Танзания, Сейшелските острови и остров Мавриций. Бил и специален пратеник на президента Махмуд Аббас в редица африкански страни през периода 2011 – 2019 г. Доайен на арабските посланици в Етиопия и Танзания. Постоянен представител на Палестина в Африканския съюз от 2014 до 2019 г. Представител на Държавата Палестина в постоянните комисии на ООН по икономика и околна среда. Д-р Абу Джайш има докторска степен по политически науки от съвместна програма на университетите в Дар Ес Салам (Танзания) и Хараре (2105 г.). Магистър по международни отношения от университета в Дар Ес Салам и диплома по дипломация и протокол от Джакарта, Индонезия. Посланик Насри Абу Джайш познава добре България, където преди години е следвал дентална медицина и не веднъж е казвал, че смята България за своя втора родина.
Председателят на УС на БДД посланик Андрей Караславов представи посланик Насри Абу Джаиш, както и дейността и целите на БДД и присъстващите в залата български дипломати, които следят събитията и проявяват жив интерес към проблемите с разрешаването на Палестиския въпрос. Международен разговор прекъсна началото на срещата, което илюстрира горещата атмосфера, в която предстоеше да ни потопи палестинския дипломат. Посланик Караславов припомни геноцида, който се извършва в този регион, съпровождан от едни абсурдни дебати по света, жертвите, които напомнят за тези от Първата и Втората световна война и Газа, която прилича на Дрезден след бомбардировките, безпомощността на Международния съд и как за първи път в историята една държава забрани на генералния секретар на ООН да влиза в страната й.
В началото на изложението си Н.Пр. д–р Насри Абу Даиш се спря на четири въпроса: Какво стана в Палестина преди 07 октомври; Какво се случи на 07 актомври, Какъв е характерът на конфликта и Как може да бъде разрешен същия. Той припомни накратко историческия път, който извървя конфликта от 1948 г. до сега и решимостта на народа му да доведе до край усилията за създаване на своя собствена държава, в която през цялото време не е губил надежда.
След 07.10. в Газа и източен Йерусалим броят на загиналите е достигнал 45 000, което е 10% от населението на Газа. 70% от ивицата Газа е буквално срината. Приложена бе идеята на Израел населението да напусне земите си и на практика да се унищожи възможността за прилагане на принципа за две държави, съществуващи паралелно в мир и сигурност. Заявеното от Тръмп депортиране на 2 милиона население на практика е етническо прочистване. Това са действия и практики подпомагащи израелските планове за унищожаване на палестинския народ. Палестинският народ обаче твърдо държи на земята си.
По време на срещата на Арабската лига в Кайро на 4 март, на която присъстваха и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и председателят на Европейския съвет Антониу Коща, бе обсъден и приет с пълно единодушие план за възстановяването на Газа, без разселването на хората там, както и перспективата за прилагането на решението чрез две държави. Н.Пр. д-р Насри Абу Джайш обърна внимание на четири от постигнатите решения: 1. Единодушното и категорично отхвърляне на всеки опит за разселване и прогонване на палестинците от Газа и Западния бряг.
2. Потвърдено бе, че конфликткът може да се реши със съществуването на две държави.
3. Палестинската власт има прерогативите да упрвалява всички процеси.
4. Планът на Египет за възстановяване на Газа, изготвен заедно със Световната банка, съдъра три етапа и е и в отговор на намеренията на американския президент да превърне ивицата в "Ривиерата на Близкия изток", но да разсели палестинците в други арабски държави.
– Първият етап е от 6 месеца, в който ще трябва да се осигурят временни жилища на 1,5 милиона от населениетона Газ. За неговото изпълнение ще са необходими 6 млрд дол.;
– Вторият етап изисква изграждането на жилища и инфраструктура за 20 млрд дол. В продължение на 2 години.
– Третият етап ще обхване 2 години и половина и ще изисква финансиране от 30 млрд долара.
Общата необходима сума възлиза на 53 млрд долара за период от 5 години. До 2030 г. трябва да бъдат построени нови жилищни сгради и жилищни комплекси,да се обонови инфраструктурата, в това число ток, вода и транспортни комуникации, да бъдат построени модерно летище и пристанище, както и 120 болници и клиники на цялата територия.
Планът е напълно реалистичен, заяви посланик Абу Джаиш. Според плана източници на финансиране се очаква да бъдат ООН, международни организации и др. страни.
Срещата в Кайро се наложи, подчерта посланикът, защото трябваше да се даде отпор на всяка идея, която води до прогонването на палестинците от тяхната земя, защото това би довело до унищожаване на палестинската кауза.
Н.Пр посланик Абу Джайш също така обърна внимание на подкрепата не само на арабските държави, но и на ООН и ЕС за заключителния документ и египетския план за възстановяване на Газа, без изселване на населението там.
Срещата на върха на Арабската лига определи спазването на споразумението за прекратяване на огъня, особено неговия втори и трети етап, като основен приоритет. Те включват пълно изтегляне на израелските войски от Газа, прекратяване на военните действия и безпрепятствено влизане на хуманитарна помощ, включително лекарства. Помощта трябва да бъде разпределена в цяла Газа и на разселените жители трябва да бъде позволено да се върнат по домовете си безпрепятствено.
Посланикът информира също така, че в декларацията се апелира към Съвета за сигурност на ООН да бъдат изпратени в окупираните палестински територии мироопазващи сили, които да защитават населението от набезите на окупационните сили.
„Няма и не може да има военно решение на конфликта. Палестинците ще продължат да държат на земята си, докато създадат своя независима държава", подчерта Н.Пр. Насри Абу Джайш.
По–нататък Н.Пр. посланик Абу Джаиш се спря на характера на конфликта. Палестина е земя на три основни религии. В Палестина няма конфликт между религиите Конфликтът се състои в това, че палестинските земи бяха колонизирани, което бе обвито в религиозна обвивка. Стващото в момента обаче е, че всеки, който е против колонизирането, се обявява за антисемит. Европа и светът знаят, че проблемът е в окупациятна. Същността на въпроса е в окупацията.
Как би могло да се сложи край на всичко това? Цял свят вярва в уреждането на проблема чрез създаването на две държави с изключение разбира се на Израел и донякъде САЩ. Израел отхвърля както принципа за две държави, така и една държава. Израел иска единствено да изсели палестинците и да създаде една чиста израелска държава. Палестинците приемаме и решение за една държава. Поне 54% от палрестинския народ подкрепя предложенето за една държава. Палестниският народ твърдо държи да извоюва независимост за своята земя, независимо от средствата на борба.
Н.Пр.посланик Абу Джаиш отправи два въпроса към българските посланици: 1. Как би могъл да се разреши този конфликт, който има за цел да сложи край на съществуването на палестинския народ като избие една част от него, а друга прогони да се скита по света немил и недраг?
2. Няма съмнение, че България е приятелска държава. Българският народ е миролюбив и подкрепя борбата на палестинците. Но в последно време има групи в България, които работят против палестинците. Преди нашата болка се отразяваше, но днес медиите България са затворени за палестинците. Много от решенията за Палестина не стигат до медиите. Но 90% от българите вярвате в мира. Никой не иска от България да се откажете от приятелство с Израел. А да подкрепите законното право на палестинците да живеят в своята родина и в мир с израелския народ.
Извинете ме за това, че бях толкова откровен и ясен. Но тези въпроси ме поставят в положение на недоумение, заяви посланикът.
След изложението на Н.Пр. посланик Абу Джаиш членове на БДД зададоха въпроси, на които получиха изчерпателни отговори, включително за «Хамас», която не е част от решението и за Нетаняху, който разбира добре, че краят на войната ще бъде край и на дясното му правителство.
Посланик Андрей Караславов подари на посланик Абу Джаиш книгата "Всичко е геополитика", годишен аналитичен преглед на международната политика и българската дипломация, излязла от печат в деня на срещата, с думите: "Вие сте първия посланик, щойто получава нашето издание".
Разговорите продължиха в непринудена обстановка след беседата на посланика.
Аташето по печата в Посолството разясни, каква информация може да се намери на страницата на мисията в интернет. / embassyofpalestine.bg /
|