Кая Калас се държи като министър-председател, казват критиците на топ дипломата на ЕС Печат
Автор Експерт   
Събота, 29 Март 2025 19:36

Кая Калас се държи като министър-председател, казват критиците на топ дипломата на ЕС

От Никълъс Винокур и Якопо Баригаци,  26 март 2025 г, Politico

Ръководителят на външната политика на блока се сблъска с множество критики през първите си месеци - от твърде агресивното противопоставяне на Русия до предизвикателството към президента на САЩ Доналд Тръмп.  Когато Калас се завърна от Мюнхенската конференция по сигурността през февруари, тя изготви предложение страните от ЕС да предоставят милиарди спешна военна помощ за Украйна.
БРЮКСЕЛ - Проблемите на Кая Калас започнаха още в първия й работен ден.

Висшият дипломат на ЕС беше на посещение в Киев, когато написа съобщение в Туитър: „Европейският съюз иска Украйна да спечели тази война“ срещу Русия.

Някои служители на ЕС заявиха, че са се почувствали притеснени от факта, че ръководителят на Европейската служба за външна дейност по-малко от ден след началото на работата си се чувства свободна да излезе извън рамките на това, което те смятат за установен език, повече от две години след нахлуването на Русия в Украйна.

„Тя (Калас) все още се държи като министър-председател“, каза един дипломат от ЕС, който, както и други цитирани в този материал, получи анонимност, за да обсъди вътрешната динамика на блока.

Гореспоменатият дипломат и девет други дипломати и служители на ЕС изтъкнаха това, което те смятат за поредица от грешни стъпки през първите няколко месеца на Калас на поста - от пускането на тежки предложения без подкрепа до свободата на външнополитическите изявления, казаха те за POLITICO.

(Калас все още има своите защитници сред северните и източните държави от ЕС, включително датския министър-председател Мете Фредериксен. Втори дипломат заяви: „Като цяло сме много доволни от нея.")

Докато Калас се опитваше да се наложи в работата си, оказвайки натиск върху страните от ЕС да предоставят повече военна помощ на Украйна, няколко дипломати се оплакаха от нейния стил на ръководство, като се оплакаха от това, което те определиха като липса на консултации по чувствителни въпроси. През следващите месеци тези опасения само се засилиха, включително по отношение на ястребовия подход на Калас към Русия, който я размина с Испания и Италия, които не споделят нейната оценка за Москва като непосредствена заплаха за ЕС.

„Ако я слушате, изглежда, че сме във война с Русия, а това не е линията на ЕС“, оплака се един от служителите на ЕС.

Хейтърите ще мразят

Когато Калас се върна от Мюнхенската конференция по сигурността през февруари, тя изготви предложение страните от ЕС да предоставят милиарди спешна военна помощ за Украйна, след като вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отхвърли Русия като проблем.

Естонският политик реагира така, както би могъл да реагира един министър-председател - като разпространи документ от 2 страници за бързо компенсиране на потенциалния недостиг на средства от страна на САЩ, в който наред с други искания 27-те държави членки на блока се обръщат към него с молба да намери поне 1,5 млн. артилерийски боеприпаси.

Предложението кацна в неделя вечерта, без предупреждение, преди срещата по външни работи, която трябваше да се проведе през следващите дни, и разбуни духовете. За някои получатели още по-ужасяващ беше начинът, по който Калас беше структурирала предложението си: В него се изискваше всяка държава да направи вноска, пропорционална на размера на икономиките си.

Обосновката беше, че това ще принуди по-големите страни от ЕС като Франция, които са допринесли по-малко на глава от населението, отколкото страните от Северна и Източна Европа, да се поразровят. За някои обаче това изглеждаше като принуда. Миналата седмица критиките достигнаха трескава степен, когато Калас се съгласи да намали амбицията на плана си и да потърси само артилерийски снаряди на стойност 5 млрд. евро като първа стъпка.

Двама дипломати от Източна и Северна Европа отбелязаха, че Калас не е успяла да получи подкрепата на големи държави като Франция, преди да внесе предложението си. „Това се появи сякаш от нищото.

Процесът можеше да бъде по-добре управляван, за да не изненада хората“, казва един от тях и добавя в защита на Калас: “Ако тя беше направила перфектния процес, те така или иначе щяха да го намразят.“

Служител на ЕСВД омаловажи критиките, като заяви, че страните членки са избрали Калас, защото са искали лидер от военно време.

„Те наеха държавен глава по някаква причина, не за да модерира тихо и да намира най-малкия общ знаменател, а за да тласка нещата напред“, каза служителят. „Много хора твърдят, че сме в 1938 или 1939 г. Сега не е моментът да се крием зад процесите. Европейските лидери продължават да призовават за повече помощ за Украйна, ок, хладно, време е за дела, а не само за думи“.

„Журито все още не е готово“

Това е своеобразен завършек на неспокойното начало за бившия естонски премиер, който пое ЕСВД, дипломатическото звено на ЕС, в момент, съвпадащ с предложение за съкращаване на нейния персонал и финансиране.

Произхождащ от малка страна (населението на Естония е по-малко от това на Париж - 1,4 млн. души), както и от либерална партия, която се представи слабо на последните общоевропейски избори, Калас е аутсайдер в ЕС, в който сега доминират консервативни лидери и където национални лидери като френския президент Еманюел Макрон и бъдещия канцлер на Германия Фридрих Мерц все повече определят темпото на отбранителната политика.

Неуспехът на плана „Калас“ се дължи на отменената среща в края на февруари с държавния секретар на САЩ Марко Рубио, който в последния момент отмени срещата във Вашингтон.

Пети дипломат от ЕС и бивш високопоставен служител на ЕС се съгласиха, че Калас не е подготвил правилно почвата за срещата, като е предложил ясни резултати на американската страна.

„Тя отиде с ръце в джобовете“, каза бившият висш служител на ЕС - оценка, която говорителят на Калас оспори, заявявайки, че срещата е била потвърдена и „добре подготвена“.

След това дойде скандалната размяна на реплики от страна на Ванс и президента на САЩ Доналд Тръмп по време на срещата в Овалния кабинет с украинския президент Володимир Зеленски. На фона на широко разпространения шок от стъкмистиката, насочена към Зеленски, Калас написа в Туитър, че „свободният свят се нуждае от нов лидер“ - коментар, който може би съответстваше на настроението на възмущение в много части на Европа, но също така подразни държавите, които твърдо държат да поддържат мост към Белия дом на Тръмп.

„Повечето страни не искат да разпалват отношенията със Съединените щати“, каза шести дипломат. „Да кажеш, че свободният свят се нуждае от нов лидер, просто не е това, което повечето лидери искаха да изкажат.“

Някои от дипломатите признават, че Калас все още е в началото на новия си пост. И както Брюксел видя, за кратко време може да се случи много.

„Журито все още не е готово“, добави високопоставен дипломат от ЕС.

Източник: Рolitico

https://www.politico.eu/article/kaja-kallas-is-acting-like-a-prime-minister-her-critics-say/