Тръмп вече загуби войната в Иран, независимо как ще завърши тя Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 07 Май 2026 21:40

Тръмп вече загуби войната в Иран, независимо как ще завърши тя

Владимир Константинов, 07.06.2026

Нека се преструваме, че войната между САЩ и Иран наистина ще приключи следващата седмица, както Доналд Тръмп обяви вчера.

Ако това наистина се случи, иранският режим ще остане на власт, по-репресивен от преди и нетърпелив да си отмъсти на жените и младите хора, които наистина вярваха, че Тръмп иска да ги освободи.

Авантюрата ще завърши с това, че Иран ще поеме контрол върху преминаването на кораби през Ормузкия проток, което преди не е имал.

Ще завърши с това, че Русия ще вземе обогатения уран на Иран, а Москва ще се превърне във фактически гарант за глобалната стабилност, загърбвайки Украйна и европейските санкции.

Ще завърши с това, че Нетаняху ще получи всичко, което иска от Тръмп, за да приеме прекратяване на огъня в Ливан, предварително условие за мирните споразумения между Вашингтон и Техеран, след като на практика принуди Тръмп да предприеме самоубийствена мисия и доведе света до ръба на икономическа катастрофа.

Ще завърши с влошени отношения на Съединените щати с всички европейски страни и с Ватикана, отношения, които Марко Рубио сега ще се опита старателно да поправи, очаквайки следващия изблик на Тръмп.

Ще завърши с мълчаливо очакване на Китай за 14 май, деня на срещата между Си и Тръмп, първата от 9 години, отложена с месец и половина, защото Тръмп не можа да се появи в Китай по време на бедствието в Ормузкия регион.

Ще приключи при условията на Техеран, защото Тръмп не може да си позволи да пристигне в Пекин без споразумение с Иран и дори не може да си позволи да отложи отново срещата с китайския си колега.

Преди всичко, това ще завърши с риск от глад за половината свят, с енергийна блокада, която вече е причинила и ще продължи да причинява, щети на световната икономика, и със страха, че на 16 май, след края на срещата на върха, въпросът може да бъде отворен отново.

Ще свърши, ако наистина свърши, но би било наистина трудно да се опустошат Съединените щати и света само за два месеца и половина, както направи Тръмп.