|
Русия с безпрецедентен ход в космоса срещу американски сателит или подготовка за мащабна наземна операция
Най–важният спътник за Украйна американският сателит ICEYE-X36, който доскоро идентифицираше руска техника на бойното поле, проследяваше движението на руските войски и тяхното командване и контрол, от 20 май е застрашен от пет руски спътника Cosmos, като влязоха в същата орбитална плоскост.
ICEYE-X36 се управлява с помощ от НАТО, помагайки на украинските анализатори на бойното поле. Според най-новия доклад, ICEYE-X36 е произвел 4100 изображения, локализирал е 238 подразделения за противовъздушна отбрана и радиоразузнаване, успешно е атакувал 153 склада за гориво и 17 руски военноморски бази.
Експертите са на мнение, че руснаците биха могли да унищожат ICEYE-X36 или да заглушат радара му с помощта на микровълни или с лазер. Други допускат, че този ход на Русия може да е разузнавателен признак за подготовка на голяма военна операция насочена към превземането на Киев. Допуска се, че за това би могла да се използва и територията на Беларус.
Петте руски сателита фактически са обградили украинския сателит на 547 км над земята и това се счита за безпрецедентен ход. Разбираемо би било желанието за унищожаване на ICEYE-X36, поради неговите военнотехнически способности не само за проследяване, но и за идентифициране дори на камуфлирано оборудване при почти всякакви метеорологични условия, а разделителната му способност на земята от 16 см.
Русия разполага с подобен собствен сателит, който беше изстрелян в края на декември 2025 г. и носи обозначението Obzur-R, но не е микросателит като ICEYE-X36 и разполага с радар Kasatka-R в X-диапазон с резолюция от 1 метър. Той ще изпълнява задачите си от 5 до 8 години. Очаква се Русия да произведе още три сателита от клас Obzur.
Руските противосателитни оръжия преминаха в активна експлоатация още в края на април т.г. Според руската програма „Нивелир“ ракетите се извеждат в орбити, които следват отблизо тези на американските шпионски спътници. След като достигнат позицията си, те изстрелват по-малки подсателити. Тези подсателити маневрират самостоятелно и могат да се приближат до цели на разстояние под 100 километра. Американски анализатори оцениха това като демонстрация на кинетично противоспътниково оръжие (ASAT), което може да унищожава други космически апарати чрез пряк обстрел. Космическото командване на САЩ счита съобщенията, че Русия работи върху ядрено противосателитно оръжие, за особено тревожни – ход, който би нарушил Договора за космическото пространство от 1967 г., по който Русия е страна. Но забравя да си спомня за Договора, когато става дума за американските сателити. Ядрена детонация в ниска околоземна орбита би генерирала електромагнитно излъчване и масивен облак от отломки. Всички сателитни оператори биха били засегнати – включително гражданските системи за комуникация, навигация и наблюдение на Земята. Но тъй като с това биха били засегнати и руските системи, няма логика в подобни американски допускания и прогнози.
С.Н.
|