НАУЧНА И ТЕХНОЛОГИЧНА ПОЛИТИКА В САЩ ЗА ИКОНОМИЧЕСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ |
|
Автор Ст.н.с.д.ик.н. Росица Чобанова
|
Вторник, 23 Юни 2009 07:13 |
На форума по Научна и технологична политика, организиран от Американската асоциация за развитие на науката (www.aaas.org ), проведен във Вашингтон на 30 април и 1 май 2009 г. в сградата Роналд Рейгън, освен предварително поставените въпроси се обсъжда и новата политика на Президента на САЩ Барак Обама, обявена една седмица преди конференцията. Основните акценти в политиката могат да се обобщят както следва:
- масирано инвестиране за научни изследвания - да се постигне над 3% НИРД/БВП (акцент – държавно инвестиране) с цел изход от кризата, която се възприема като предизвикателство, а не като заплаха. Инвестиции в човешки капитал, преосмисляне на разбирането за качеството на живота. Здравеопазване, ИТ, енергетика, други екологични проблеми, национална сигурност като фокус.
- фундаменталните изследвания и институциите, които ги осъществяват.
- акцент върху образованието по природни, технологически, инженерни и математически науки – от начално до учене през целия живот.
- изследване на космоса.
Основните проблеми, които се дискутираха на конференцията бяха: 1. - БЮДЖЕТЕН И ПОЛИТИЧЕСКИ КОНТЕСТ НА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ЗА ФИНАНСОВА ГОДИНА 2010 Дискусията откри Джон Холдрен - съветник на президента по наука и технологии, директор на службата за научна и технологична политика на Уайт науз. Представи се анализа на AAAS върху предложенията за бюджет за научно-изследователска и развойна дейност (НИРД) на САЩ за 2010 г. Анализираха се ролята на конгреса и федералния бюджет за 2010 г., макроикономическият хоризонт: глобални и национални (на САЩ) перспективи; Политиката на САЩ за иновации и конкурентоспособност за икономическо възстановяване - Глобален икономически растеж и възстановяване
2. ОСНОВНИ ВЪПРОСИ НА НАУЧНАТА И ТЕХНОЛОГИЧНА ПОЛИТИКА - 2.1. Систематичното инвестиране в НИРД – федерални, индустриални и международни перспективи : а) федералната инициатива за “Наука за научната политика”, която се представи от Уилям Валдес - директор на дирекция планиране и анализ в службата за бюджет в министерството на енергетиката на САЩ и съпредседател на междуведомствената група за наука за научната политика към Националния съвет за наука и технологии; б) програмата на Националната научна фондация за наука за научната и иновационна политика, която се представи от Джулия Лейн, програмен директор на националната научна фондация и съ-председател на междуведомствената група за развитие на науката за научната и иновационната политика; как индустрията оценява потенциалните области за инвестиции; други национални модели за избор на области за инвестиране в НИРД. - 2.2. Предварителен гувернанс (обществено въздействие върху) на нововъзникващите технологии, което включва дискусии по разумно оценяване на възможните изгоди и опасности от нововъзникващите технологии: балансиране на очакванията, печалбите, разходите, и заплахите; решаване на въпоса какво въздействие е необходимо, ако е необходимо някакво; ролята на експертите и на обществото; как да се “ГУВЕРНИРАТ” технологиите на международната арена - 2.3. Ефекти върху здравето от климатичните промени и възможен избор на енергийна политика - какви ще са ефектите върху човешкото здраве от климатичните промени или от различните алтернативи за енергийна политика? Преки ефекти, като нарастване на температурите, слънчевата светлина, екстремните събития като урагани и т.н.; непреки ефекти като промени във вегетацията, промени във водоподаването и качеството на водата и др.; други непреки ефекти като икономически спад, дезинтеграция на обществото, премествания на населението; адаптационни стратегии, опити за минимизиране на последиците.
3. ГЛОБАЛНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ: РОЛЯ НА НАУКАТА И ТЕХНОЛОГИИТЕ Въпроси, които се дискутираха: как промените в глобалната икономика променят науката и технологите в ключовите страни? Различни стратегии на страните за използване на науката и технологиите за национално развитие; дали световният ред в областта на науката и технологиите се преструктурира? Как да отговори САЩ на това? СПЕЦИАЛНА РЕЧ НА Ричард Гарвин - IBM fellow Еmeritus , на изследователския център Томас Уотсън
4. НАУЧНО-ПУБЛИЧЕН АНГАЖИМЕНТ И БЪДЕЩЕ НА НАУЧНАТА ЖУРНАЛИСТИКА - Научно-публична ангажираност и бъдеще на научната журналистика (журналистика за науката) ВЪПРОСИ, свързани със състоянието на отношенията между науката и обществото: минало, настояще и бъдеще; ролята на посредниците; неформалното научно образование; как да се справяме с “горещите” въпроси; бъдещето на научната журналистика.
В конференцията участваха над 600 души от различни организации и страни. Форумът има важно значение за формиране на научната и технологичната политика на САЩ .
|