ГЕОПОЛИТИКА
Геополитически и икономически репери на България Печат
Автор Експерт   
Сряда, 04 Септември 2013 19:32

Геополитически и икономически репери на България

Валентин Стоянов

От геополитическа гледна точка новината на годината за България е отпадането на проекта Набуко. За съжаление страната ни понесе пореден много тежък удар. Истината е, че през последната година и половина беше ясно, че Набуко ще бъде изместен от т.нар. Трансадриатически газопровод (Trans Adriatic PipelineTAP) в борбата за каспийския газ, но в България до последно отказвахме да повярваме, че това предстои.

продължава>
 
Наука, политика, разузнаване – кръгът, в който действат големите стратези и геополитици и променят цели региони в света Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 22 Август 2013 15:34

Наука, политика, разузнаване – кръгът, в който действат големите стратези и геополитици и променят цели региони в света

Боян Чуков

В малка балканска държава се появяват внезапно досиета на православния висш клир – предстои избор на бъдещ патриарх, тъй като действащият е твърде болен и възрастен. Защо?

Действащият папа във Ватикана се отказва от престола и никой не дава смислено обяснение за този прецедент. Какво стои зад тези драматични събития? Защо се случват? Кой ги направлява?

Светът се вълнува за революционните кървави промени в редица държави в Близкия Изток, които са „планирани” няколко години по-рано под името „арабска пролет”. „Пролетта” докарва на власт ислямисти, районите продължават да са неспокойни . Цифрите на убити и ранени в Либия, Тунис, Египет растат.

продължава>
 
ООН създава стандарти и изисква прозрачност в търговията с обикновени оръжия– последствия за България Печат
Автор Експерт   
Петък, 05 Април 2013 14:52

ООН създава стандарти и изисква прозрачност в търговията с обикновени оръжия– последствия за България

 

Симеон Николов٭/

 

След 7 години трудни преговори, две провалени конференции и внасянето на проектодоговора за търговия с обикновено /конвенционално/ въоръжение в Общото събрание на ООН, където отпада изискването за пълен консенсус, със 154 гласа „за”, 3 „против” /Иран, Сирия и КНДР/ и 23 „въздържали се” /между които Русия, Китай, Венецуела и др./  от общо 193 страни бе приет първия документ, който в глобален мащаб внася за първи път някакви правила и повече прозрачност в тази чувствителна сфера.

продължава>
 
Сложността на геополитическия пъзел на бъдещето Печат
Автор проф. Чавдар Николов   
Сряда, 03 Октомври 2012 11:07

Според популярен напоследък виц на един супермаркет висял надпис "Заповядайте, тук ще намерите китайски стоки от цял свят". От Аляска, след студентска бригада, малкият син ми подари престижен готварски нож от бразилска стомана. Легендата на "Дженерал мотърс" Боб Лътц, запитан от журналисти при пенсионирането си коя днешна кола би определил като най-добра, отговори: "Хюндай Соната". Явно в съвременния свят тежестите са се разместили, картите се разбъркват наново. Ако използваме заглавието на втория най-известен роман на Джоузеф Хелър - "Нещо се случи". Накъде вървим?
През изминалото лято бях поканен от една телевизия да споделя мислите си относно геостратегическото бъдеще на света и по-специално за това възможна ли е глобална лидерска роля на Китай. Не знам доколко разговорът се получи, въпреки че същественото като че ли бе казано и дискутирано. Но, така или иначе, на писмената реч е присъща по-голяма систематичност, прецизност и изчерпателност, което обяснява появата на настоящите редове.

продължава>
 
На Балканите отново ще се повиши геополитическото противоборство Печат
Автор Боян Чуков   
Понеделник, 04 Юни 2012 19:59

От редица медии се разбра, че Н.П. Джеймс Уорлик напуска България и на негово място идва Н.П. Марси Райс. Това става ясно и от сайта на Белия дом. С напускането на Джеймс Уорлик се затваря и една доста "фолклорна" страница от българо-американските отношения.

Дипломатическата кариера на Марси Райс подсказва, че в София ще бъде изпратен дипломат с изключително висока професионална подготовка. Последната включва и геополитическа такава. Марси Райс познава ЕС, Балканите и особено добре Турция. Тя е била и ръководител на американската мисия в Косово през периода 2003-2004 година. Тогава американската дипломатическа мисия бе водеща и отлично функционираща в професионален план. Преди номинирането на Марси Райс за посланик в София тя е била служител в Държавния департамент като помощник-секретар за ядрена и стратегическа политика. Няма как да не се направи определен паралел между новото американско дипломатическо назначение в нашата столица и Н.П. Нанси Макълдауни (посланик на САЩ преди Джеймс Уорлик). Последната за съжаление не довърши своя мандат в София, но причината бе нейното преминаване на "отговорна длъжност" в Държавния департамент - първи зам.-помощник на държавния секретар по европейските и евразийски въпроси. Преди идването си в София Нанси Мъкълдауни е била зам.-ръководител на дипломатическата мисия на САЩ в Турция. Марси Райс също е минала през южната ни съседка като политически съветник в мисията на САЩ.

продължава>
 
СЛОНЪТ, ДРАКОНЪТ И АМЕРИКАНЦИТЕ НА АЗИАТСКИЯ ДАНСИНГ Печат
Автор Експерт   
Сряда, 11 Април 2012 12:35

 

СЛОНЪТ, ДРАКОНЪТ И АМЕРИКАНЦИТЕ  НА АЗИАТСКИЯ ДАНСИНГ

Владимир Бубняк٭

 
Отношенията между Индия и Китай представляват особен интерес за дипломатите и за изследователите, тъй като се характеризират с продължителни спорове и противоречия по териториални въпроси и с непредизвикана от страна на Индия инвазия на китайските въоръжени сили в нейната територия в районите на щата Аруначал Прадеш, окупирани в хода на 32-дневната война през октомври-ноември 1962 г

 


продължава>
 
Идеята за Евразийски съюз и геополитиката Печат
Автор Боян Чуков   
Понеделник, 23 Януари 2012 17:09
От началото на тази година често си задаваме въпроса: Кое е това събитие, което най-ярко отбеляза изминалата година? Има множество предположения. Нерядко се говори, че най-релефното събитие е т. нар. "арабска пролет". В действителност лансираната идея от Москва за създаването на Евразийски съюз е проектът, който има глобално измерение и има отношение към бъдещето на света.
продължава>
 
ДВОЙНИЯТ АТЕНТАТ В НОРВЕГИЯ ПОРАЖДА СЕРИОЗНИ ИЗВОДИ ЗА ЗАПЛАХИТЕ ЗА СИГУРНОСТТА Печат
Автор Симеон Николов   
Събота, 30 Юли 2011 14:17
Интервю за радио К 2 на 27. 07. 2011 г. от 14,00 до 15,00 часа

На настоящия етап, когато не са изяснени неапълно въпросите, дали атентаторът от Осло е действал сам, дали е психически нормален или ще бъде обявен за луд, дали е бил под въздействието на наркотици, е рано да правим категорични изводи. Безспорно е обаче, че става дума за терористичен акт, защото има 100% съвпадение на целите: показна жестокост, всяване на страх и ужас, широка публичност, търсене на последователи и така нататък.  Същевременно обаче, няма съмнение, че на дневен ред излизат сериозни въпроси на сигурността, които касаят не само Норвегия и ще бъде грешка, ако погледнем на случая изолирано, дори и да се окаже, че е проява на единак–психопат.

продължава>
 
ОТГОВОРНОСТ НА ДЪРЖАВИТЕ ОТ ЕВРО–АТЛАНТИЧЕСКАТА ОБЩНОСТ КЪМ ГЛОБАЛНАТА СИГУРНОСТ И БЪДЕЩЕТО НА СВЕТА Печат
Автор Николай Слатински   
Събота, 16 Юли 2011 14:10
/Доклад на   Международна конференция „Неделимостта на сигурността в международните отношения”, 30 юни 2011 година/
  
            Първото десетилетие на 21 век доказа категорично – Западът (САЩ и Западна Европа, Евроатлантическата общност) не успява да се справи с предизвикателството да бъде глобален лидер при навлизането на света в рисковото общество, в Третата вълнà на сигурността - Вълнàта на риска, във времето на ескалиращите 4 „Не” - неопределеност, нееднородност, неустойчивост и несигурност.
  И този все по-явен неуспех е пряко свързан с кризата и при четирите доскоро сякаш неоспорими и смазващи конкурентни предимства на Запада: геополитическият статут, икономическият модел, универсалните ценности и стратегическите приоритети.
  
продължава>
 
НАЦИОНАЛНО-ОСВОБОДИТЕЛНИ ДВИЖЕНИЯ И ТЕРОРИЗЪМ - СХОДСТВА И РАЗЛИЧИЯ Печат
Автор д–р МПМО Мирослава Цонева   
Събота, 16 Юли 2011 14:00

/Доклад на   Международна конференция „Неделимостта на сигурността в международните отношения”, 30 юни 2011 година/

Разглежданата тема е много широка, поради което ние ще се съсредоточим само върху някои нейни особено важни черти, при това чрез възможно най-кратки формулировки и изводи.

Някои политици в наше време приравняват всяко насилие към терора, а терористическият акт и терора – към тероризма. Все пак в широк смисъл на думата тези три понятия се различават едни от други като форми на насилие, като именно терористическият акт, а по-рядко терора, са използвани особено често от националноосвободителните движения в човешката история. Тероризмът е система от спорадични насилствени актове с политическа насоченост.
продължава>
 
ВСИЧКО Е ГЕОПОЛИТИКА Печат
Автор Боян Чуков   
Четвъртък, 07 Юли 2011 21:51
През миналата седмица /20–26 юни 2011 г. б.р./ две събития бяха доста звучно коментирани от българските медии. Първото, което се обсъжда обилно и от жълтата преса, бе поредното изстъпление на Комисията по досиетата. Тя отново нанесе мощен удар по българската държавност, като заля с помия 183-има български учени, които са минали през ВАК (Висша атестационна комисия).
продължава>
 
ОТ ВЕСТФАЛИЯ ДО БАГДАД Печат
Автор Проф. Милан Миланов   
Неделя, 10 Октомври 2010 21:44
„ОТ ВЕСТФАЛИЯ ДО БАГДАД– СУВЕРЕНИТЕТЪТ И ВЪОРЪЖЕНАТА ХУМАНИТАРНА ИНТЕРВЕНЦИЯ В УСЛОВИЯТА НА НОВИЯ СВЕТОВЕН РЕД”

Книгата на професор Милан Миланов „От Вестфалия до Багдад. Суверенитетът и въоръжената хуманитарна интервенция в условията на новия световен ред” продължава да предизвиква оправдан интерес, защото засяга една възлова проблематика – същността и съдържанието на новия световен ред. Дали  ще бъде нов имперски ред или нов „мир на закона” или според застъпената от автора трета алтернатива – „мирът на плурализма”, на мирното съжителство чрез зачитането и уважението към различието.
продължава>
 
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА СЕ СПРЕ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ЯДРЕНОТО ОРЪЖИЕ? Печат
Автор Димитър Костов   
Четвъртък, 08 Юли 2010 22:49
От 3 до 28 май в седалището на ООН в Ню Йорк се състоя петата по ред Конференция за преглед на изпълнението на Договора за неразпространение на ядреното оръжие, подписан на 1 юли 1968 година и влязъл в  сила от 1970 година. В нея взеха участие 189 държави- страни по договора. Извън останаха Индия, Пакистан и Израел, които не подписаха договора и Корейската народно-демократична република, която го напусна през 2003 г. От 1990 г. насам такава конференция се свиква на всеки пет години. Предишната бе през м. май 2005 г. и по общо мнение завърши с провал, тъй като не прие никакъв документ.
продължава>
 
ЯДРЕНОТО РАЗОРЪЖАВАНЕ – ДОВЕРИЕ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА Печат
Автор Симеон Николов   
Вторник, 10 Ноември 2009 13:57

/Доклад на международната конференция “Публичната дипломация и новите предизвикателства в международните отношения......” 13-14 октомври 2009 г./

Събитията през последните няколко месеца като готовността на САЩ и Русия за разработване на нов договор за ограничаване на стратегическите въоръжения, възобновяването на работата на Съвета НАТО-Русия след миналогодишната война в Грузия, стартирането по същество на първия етап от създаването на нова стратегическа концепция на Алианса и активирането на преговорите с Иран от 01. октомври т.г. имат своето значение за разведряване на международния климат, но крият и редица особености, защото са дълбоки води за плувния маратон, наречен дипломация.

продължава>
 
РУСКОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА НОВА АРХИТЕКТУРА НА СИГУРНОСТТА В ЕВРОПА... Печат
Автор Симеон Николов   
Вторник, 23 Юни 2009 07:21
Руското предложение за нова архитектура на сигурността в Европа и тенденцията за намаляване доминирането на Запада и израстването на нови силови центрове в света
Симеон Николов
/Доклад, изнесен на 17.06.2009 г., София, на руско-българска кръгла маса на тема "За новата архитектура на европейската сигурност”/
продължава>
 
СВЕТОВНИ ИКОНОМИЧЕСКИ ЦЕНТРОВЕ - КОЙ Е ЛИДЕРЪТ? Печат
Автор Проф. Чавдар Николов   
Събота, 07 Февруари 2009 03:00
Независимо от очертаното равновесие в икономическия капацитет между трите центъра /САЩ, ЕС, Азия/ е налице съществен дисонанс в тяхната населеност, обуславящ от своя страна сериозни разлики в благосъстоятелно отношение. Стандартът на живот в Северна Америка е 4,66 пъти по-висок от този в Азиатско-Тихоокеанския регион. Съпоставката между Евросъюза и  Азиатско-Тихоокеанския център показва отстояние от 3,41 пъти в наша полза. В същото време ЕС отстъпва на Северна Америка по равнището на БВП на глава от населението 1,37 пъти.
продължава>
 
РАЗМРАЗЕНИЯТ КОНФЛИКТ В АБХАЗИЯ Печат
Автор Емил Асемиров   
Събота, 29 Ноември 2008 01:34

РАЗМРАЗЕНИТЕ КОНФЛИКТИ В ЮЖЕН КАВКАЗ    
Част Втора:  РАЗМРАЗЕНИЯТ КОНФЛИКТ В АБХАЗИЯ

Абхазците се гордеят със своята дълга история, самостоятелна от грузинците в политически план. Абхазкото царство се формира през 6.-7. век и по време на разцвета си включва цяла днешна западна Грузия с племената свани и мегрели и столица град Кутаиси. В 975 г. след продължителна борба за надмощие абхазката държава е включена в състава на обединеното грузинско царство. Тогава сред абхазците наред с византийската се разпространява и грузинската култура и език. През 15. век след разпада на грузинското царство на множество феодални владения абхазките князе от рода Чачба обявяват своята територия за независимо Абхазко княжество.

продължава>
 
ГЕОПОЛИТИЧЕСКИ ПРОЕКЦИИ И АСПЕКТИ НА СИГУРНОСТТА И ОТБРАНАТА В ЧЕРНОМОРСКИЯ РЕГИОН Печат
Автор Симеон Николов   
Събота, 29 Ноември 2008 01:20
/ Доклад на Симеон Николов, Кръгла маса “Черноморската синергия – нови хоризонти пред европейската интеграция”- 31 октомври- 01 ноември 2008, гр. Варна

Уважаеми дами и господа,
В началото на 21 век настъпиха значителни изменения в международната обстановка, а през последните няколко години и дори месеци те придобиха такава динамика, че е трудно да започнем  анализ на каквато  и да е тема на регионално или надрегионално ниво, без да я поставим в рамката на сложните геополитически процеси. Вярно е, че все по-трудно става да се направи точна прогноза и да се очертаят най-вероятните сценарий на развитие, но от друга страна ясно се очертават няколко фундаментални промени:
Първо, наблюдава се тенденцията на израстване на регионални сили, които излизат на международната сцена, заявявайки свои претенции и поставяйки под въпрос създадения по времето на студената война световен ред. Те демонстрират нарастващ стремеж към регионално и глобално влияние. Все по-голямо става значението на Китай и Индия, но и на  Бразилия, Индонезия, Мексико и Южна Африка. Очевиден става мултиполярния характер на международната система.
продължава>
 
LAS PROYECCIONES GEOPOLITICAS Y LOS ASPECTOS DE LA SEGURIDAD Y DE LA DEFENSA EN LA ... Печат
Автор Simeon Nikolov   
Петък, 28 Ноември 2008 03:00
Las proyecciones geopolíticas y los aspectos de la seguridad y de la defensa en la región del Mar Negro
Resumen
del informe de Simeón Nikolov, presentado en la mesa redonda “La sinergia del Mar Negro – nuevos horizontes delante de la integración europea” – 31 de octubre – 01 de noviembre de 2008, Varna
продължава>
 
ГЕОПОЛИТИЧЕСКИ, ПРАВНИ И ВОЕННИ АСПЕКТИ НА ВОЙНАТА В ГРУЗИЯ И ПОСЛЕДСТВИЯТА ОТ НЕЯ Печат
Автор Симеон Николов   
Четвъртък, 18 Септември 2008 03:00
Войната в Грузия беше посрещната от някои коментатори с възклицанието, че няма логика в действията на президента Саакашвили. Но имаше ли логика в събитията на 11.09.2001 г. във Вашингтон, които промениха света? Сериозни политици, включително и познати с антируските си  позиции, категорично определиха президента на Грузия като недалновиден и неуравновесен политик. Но резултатите показват, че предизвиканата от него криза има и ще има последствия, които далеч надхвърлят проблемите на две малки провинции и  имат геополитически измерения.
продължава>
 
ЗА „МАЛКИТЕ ДЪРЖАВИ” КАТО ЧЛЕНОВЕ НА МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ Печат
Автор Михаил Найденов   
Четвъртък, 18 Септември 2008 03:00
„Малката държава” (1) в международните отношения се характеризира с недостатъчност на наличните ресурси (2) и произтичаща от това невъзможност самостоятелно да гарантира собствената си сигурност и сама да реализира интересите си. В опит да преодолее това състояние тя следва политика на придържане към принципите и нормите на международното право и се стреми към интеграция в международни структури (3) – икономически, финансови, политически и военни. Именно интеграцията в такива структури й осигурява възможности да реализира по-ефективно и в по-пълна степен националните си интереси в условията на нарастваща взаимна зависимост.
продължава>
 
БЪДЕЩИТЕ ВОЙНИ... Печат
Автор Симеон Николов   
Четвъртък, 19 Юни 2008 11:47

БЪДЕЩИТЕ ВОЙНИ И ВОЕННОТЕХНИЧЕСКИТЕ И НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ
/ Доклад пред научна конференция в под патронажа на президента на Република България Георги Първанов в Софийски университет “Св.Клмент Охридски” /
В началото на XXI век светът се отличава с висока взаимна зависимост между формиращите го политически и икономически субекти. Взаимодействието между тези субекти превръща средата за сигурност в динамично и агресивно пространство, оцеляването, утвърждаването и развитието в което е предизвикателство пред всеки от участниците в международния живот.

продължава>
 
СУВЕРЕНИТЕТЪТ – ОСНОВНА ЦЕЛ НА МРЕЖОВИТЕ ВОЙНИ Печат
Автор Боян Чуков   
Вторник, 01 Април 2008 03:00
Светът отдавна е навлязал в нова епоха. Развитието на човешката цивилизация се намира в едно ново състояние. За определяне на новото общество се използват термините „ постиндустриално” или „информационно”, някои ползват понятието „епоха на постмодерна”. Същността на явлението „мрежови войни” се състои в абсолютната глобализация на цялото човечество в планетарен мащаб, където като основен комуникационен ресурс се явява информацията. Мрежовите войни са войни, които се водят предимно в информационната сфера и са основани на използването на ефекта на резонанса, когато най-разнообразни не свързани помежду си идеологически, обществени граждански, икономически, етнологични, миграционни процеси се манипулират от външни оператори за постигане на конкретни цели. В случая основната цел на мрежовата война е десуверенизацията на този срещу, когото се води войната.
продължава>
 
„НАБУКО” ОТ ОПЕРА СЕ ПРЕВЪРНА В ОПЕРЕТЕН ГАЗОПРОВОД Печат
Автор Боян Чуков   
Събота, 01 Декември 2007 03:03
Отново Вехтозаветната история, за покоряването на Юдея от асирийско-вавилонския цар Навуходоносор, превърната от гениалния италиански композитор Джузепе Верди в операта „Набуко”, само със своето име отново възбуди газовите емоции в Европа, а и не само там.
продължава>
 
БЪЛГАРСКОТО РАЗУЗНАВАНЕ ПРЕЗ 21 ВЕК И НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ Печат
Автор Боян Чуков   
Събота, 01 Декември 2007 03:02
/Доклад изнесен на конференция на тема «Конликтологя и сгурност», проведена на 17-18 октомври 2007 г- в УНСС, София/

Тема: Въпросът с националната сигурност и очакваното създаване на НАС (Национална агенция „Сигурност”) почти ежедневно в България поставя на дневен ред в националните медии въпроса за осъвременяването на българските специални служби. Често се коментира и дейността на разузнавателните ни централи. За съжаление, трябва да се констатира, че „коментаторите” по въпросната чувствителна материя са в по-голямата си част сравнително неприемливо некомпетентни. Това не пречи на едно определено малцинство да бъде много шумно и да ползва темата за междупартийни боричкания и корпоративни интереси. Въпросният тесен кръг от хора се ползва постоянно с достъп до медиите, което създава илюзията за това, че изказваните дълбоко погрешни постановки са нашироко приети от общественото мнение. Време е темата за специалните служби да бъде извадена от ежедневния политически кеч и да бъде предоставена предимно на експертната общност за сериозни и компетентни коментарии, изводи и предложения. Разузнаването (естествено и контраразузнаването) са елемент от високотехнологичния инструментариум, с който се гради българската държавност. През последните 17-18 години се оказа, че целейки се в комунизма и Тато, изпотрошихме Родината и държавата. Разузнаването, като изключително специфична и високо интелектуална дейност, която обслужва националните интереси на държавите в света, в края на миналия век, претърпя забележителни и огромни качествени промени. Това налага при критични забележки към разузнавателните служби да се съобразяваме с настъпилите транформации в глобален мащаб. Прословутата тема за „досиетата” и множество от коментарии по нея в националните медии само профанизират пред общественото мнение тази изключително професионална тема, която е свързана с „ядрото”на българската държавност и съответно национална сигурност.
продължава>
 
НАЦИОНАЛНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА СИГУРНОСТ НА АРМЕНИЯ Печат
Автор проф. ДПН Тодор Танев   
Събота, 01 Декември 2007 03:00
Това представяне на арменската Стратегия за национална сигурност е направено в качеството ми на участник в ISAG, международната група европейски съветници на арменската страна по изготвянето на тяхната стратегия за сигурност, действала през есента на 2006 г. Коментарите ми са от позициите на преподавател по дисциплини в областта на социалното управление в Софийския университет, включително „Стратегическо управление”. Убеждението ми е, че проблемите на сигурността през ХХІ век са преди всичко в областта на демократичното управление, политическата култура и стабилното икономическо развитие и чак на второ място частна тема на военната стратегия, полицейската практика или международните отношения.
продължава>
 
КАВКАЗ КАТО ПЕРМАНЕНТНА ЗОНА НА НЕСТАБИЛНОСТ Печат
Автор Александър Куртов   
Неделя, 01 Юли 2007 03:00
Идеята за създаването на така наречена “Газова ОПЕК” се коментира в големите медии /включително и в българските/ от поне две-три години насам. Впрочем, на последната среща на страните –износителки на природен газ в Катар през април 2007 г. , държавите от Близкоизточния регион- Катар, Иран, както и тези от Южна Америка- Аржентина, Боливия и Венецуела, подкрепиха идеята. В крайна сметка, беше взето решение за формиране на група на високо равнище за ценообразуване на природния газ, чиято дейност ще се координира от Русия.
продължава>
 
ИНСТРУМЕНТИ НА СИЛАТА В ПОЛИТИЧЕСКИТЕ СТРАТЕГИИ НА МАЛКИТЕ ДЪРЖАВИ В МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ Печат
Автор Михаил Найденов   
Четвъртък, 01 Март 2007 03:02
Роля и място на „малката държава” в съвременния свят
Краят на двуполюсния модел на системата на международните отношения след падането на Берлинската стена през 1989 г. бе последван от фундаментално преконфигуриране на съществуващите центрове на сила и изграждането на нови. Развитието на процеса на глобализация в нейните политически, икономически, финансови, технологични и културни измерения, водещ до все по-нарастваща взаимозависимост, е определящ за настоящата и ще дефинира в още по-голяма степен бъдещата структура на световната система. През последното десетилетие на миналия и през първите години на настоящия век се отчита все по-нарастваща сложност и динамика на процесите в отношенията между държавите, международните организации и недържавните субекти.
продължава>
 
ОПИТЪТ НА ФОРМИРОВАНИЯ ОТ БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ В МИСИИ ПО ПОДДЪРЖАНЕ НА МИРА Печат
Автор полковник Петър Димитров   
Четвъртък, 01 Март 2007 03:00
Последното десетилетие изправи Българската армия пред редица сериозни предизвикателства. Едновременно с подготовката за гарантирането на националната сигурност, пред армията възникнаха задачи за реформиране на структурите на войските и силите и подготовката им за участие в колективната евроатлантическа система за сигурност. Този преходен период се характеризираше и с нарастването на реалния принос на страната и армията към международния мир и сигурност. Това намери реален израз в участието на подразделения на Българската армия в операции по опазване на мира в различни горещи точки на света. С течение на времето нашето участие се интензифицираше както в посока на броя и местоположението на мисиите извън страната, така и с броя и мащаба на подразделенията, които изпълняваха задачи по мироопазването. Участието в тези мисии спомогна за натрупването на ценен опит от командирите, щабовете и подразделенията, които пряко или косвено участваха в процеса на подготовка, осигуряване и изпращане на български контингенти на мисии извън страната. Изводите и поуките от акумулирания в тази област опит в Българската армия и този на съюзниците и партньорите в многонационалните операции се изучават, анализират и внедряват в подготовката на формированията, определени за участие в операции по поддържане на мира.
продължава>
 
НЕФТЪТ И ПРИРОДНИЯТ ГАЗ КАТО ГЕОПОЛИТИЧЕСКИ ФАКТОР Печат
Автор Емил Асемиров   
Неделя, 01 Октомври 2006 03:02
През 20. век суровият петрол се превърна в най-използваната суровина в световната икономика. Освен суровина за производството на различни индустрии нефтът е и основният енергиен източник в съвременния свят – с дял от около 1/3. Цените на нефта показват тенденция на постоянно нарастване в дългосрочна перспектива поради постоянно нарастващото търсене и ограничените възможности за неговото производство. Огромното мнозинство страни в света не разполагат със собствени находища или те са със съвсем скромен капацитет, затова техните национални икономики са изцяло зависими от вноса на суров петрол или петролни продукти. Зависимостта обаче винаги има две страни – държавите производителки и износителки на нефт са също така силно зависими от колебанията на петролните пазари. Производството на суров петрол, както и на неговия основен заместител засега природния газ постоянно нараства, но това не води до дългосрочно задържане на цените на едно стабилно равнище, още по-малко до тяхното чувствително намаляване (както е например при цените на дрехите и битовата електроника). Въздействието от повишението на цените на петрола и природния газ е основен фактор, определящ развитието на всички модерни икономики – както на страните износителки, така и на страните нетни вносителки и потребителки.
продължава>
 
ПРИНОСЪТ НА БЪЛГАРИЯ ЗА СИГУРНОСТТА В ЧЕРНОМОРСКИЯ РЕГИОН КАТО ПРЕДПОСТАВКА ЗА ЕНЕРГИЙНО ОБЕЗПЕЧАВА Печат
Автор Симеон Николов   
Неделя, 01 Октомври 2006 03:00
Изказване на заместник-министъра на отбраната на Република България
г-н Симеон Николов


пред Международната конференция на тема «Черноморско сътрудничество – енергийно обезпечаване и енергийна сигурност» - 13 октомври 2006 г.
продължава>
 
КОНЦЕПЦИЯТА ЗА НОВ СВЕТОВЕН РЕД ЗА ГЛОБАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА СВЕТА И МЯСТОТО НА ООН Печат
Автор Димитър Костов   
Петък, 01 Юли 2005 03:03
Бурните промени, които настъпиха в света през миналия век и особено през последните му десетилетия, създадоха обстановка на несигурност и страх пред неизвестността на утрешния ден. Очакванията, че краят на “Студената война” ще донесе всеобща сигурност и спокойствие на народите не се сбъднаха. Към старите опасности- надпреварата във въоръжаването, военните конфликти в различни части на света, глобалното замърсяване на планетата, бедността и болестите се добавиха нови: международния тероризъм и организираната престъпност. От друга страна, в резултат от действието на редица фактори неимоверно нарасна взаимната зависимост между държавите. Решаването на който и да е глобален проблем вече не е по силите на нито една държава, колкото и мощна да е тя. Това може да се постигне само с обединените усилия на всички държави.
продължава>
 
ГЕОПОЛИТИКА И ЕНЕРГИЙНИ ИНТЕРЕСИ Печат
Автор Симеон Николов   
Петък, 01 Юли 2005 03:02
За историята отрязъкът от времето, в което настъпиха промените в Източна Европа, разпада на Съветския съюз и неотклонния все още стремеж на САЩ да наложи еднополюсния си подход на световната сцена е само един миг. На международна енергийна конференция в Баку неотдавна някои представители на световно известни нефтодобивни компании бяха поставили в заглавията на докладите си визията с хоризонт 2030 година. В сферата на политикана обаче, такава прогноза е почти невъзможна, независимо от изследвания като тези на Съвета по разузнаване на САЩ “Светът през 2020 година”, които имат повече други цели, отколкото реални прогнози. Животът обаче ни притиска с предизвикателството да скъсяваме тази разлика от 10 години. Така например изгледите за недостиг на нефт в глобален мащаб и повишаване на цените му оказват натиск за формиране на външнополитически решения и генерират нови международни напрежения.
продължава>
 
МЕДИИТЕ И ТЕРОРИЗМА – ТЕНДЕНЦИИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА Печат
Автор Симеон Николов   
Петък, 01 Юли 2005 03:00
Доклад, изнесен на международната конференция “Източна Европа и САЩ пред предизвикателствата на 21 век” – 19/20 май 2005 година /

І. Необходимост от анализ на ролята на медиите
Ако е вярно, че тероризмът може да бъде жизнен, само ако има корени, които го подхранват, финанси и организирана престъпност, които му проправят път и медийно пространство, в което да разпространи резултатите му и всява страх, тогава е нелогично и необяснимо, защо на многобройни конференции и в обемисти вече книги и изследвания се говори предимно за това как да се отбраняваме, епизодично за това, как да прекъснем финансирането и почти никога за това, каква е ролята на медиите. Повдиганите досега въпроси не отиваха по-далеч от това, дали със съобщенията и предаванията си за терористичните актове и операции те /медиите/ не стават съучастници. Вторият въпрос, поставен на вниманието на обществото бе, до каква степен постоянното говорене и внушаване на заплаха се отразява на готовността на населението да приеме значителни ограничения на правата и свободата на личността.
продължава>
 
СВЕТЪТ ПРЕЗ 21 ВЕК: СЦЕНАРИЙ НА РАЗВИТИЕТО Печат
Автор Експерт   
Неделя, 01 Май 2005 03:00
В средата на 90-те години на ХХ век бяха оформени всичките три необходими атрибута на новата система: признатата йерархия на участниците; основните принципи и правата на поведение, механизмът на вземане на решения. Съответно възникнаха и нови способи за реализиране на политическото влияние и ускорение на икономическия прогрес.
Според експерти от различни страни планетата е разделена на три зони: център, периферия и полупериферия.
продължава>
 
ТЕРОРИЗМЪТ КАТО ГЕОПОЛИТИЧЕСКО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ПРЕД БЪЛГАРИЯ Печат
Автор Валентин Вацев   
Събота, 01 Януари 2005 03:02
Глобалният тероризъм – реалност и митология
Първи задължителен аспект при анализа на проблема за глобалния тероризъм е логико-методологическият аспект. Извеждането на понятието “тероризъм” на преден план при анализа и обосноваването на политическите действия, както и на самата политическа реалност свидетелства за радикална промяна в същността на логическите подходи при анализа на проблемите. Тероризмът преди всичко е и винаги е бил начин на действие. Когато това понятие се взема в качеството на отправна точка, се засенчва това, което е необходимо да се разглежда преди всичко - съставът на действащите сили и стратегическите интереси. С други думи, се нарушава естествената логика за изучаване на въпроса и терористът се превръща в самодостатъчна, самообосноваваща се, самообясняваща се трансисторическа фигура - абстрактен злодей, въплъщение на абсолютното зло, изчадие на мрака и т.н.
продължава>
 
БЕЗПИЛОТНИ ЛЕТАТЕЛНИ СРЕДСТВА ЩЕ ЗАМЕНЯТ КОЛИТЕ-БОМБИ Печат
Автор Недко Петров   
Събота, 01 Януари 2005 03:00
Интервю на Недко ПЕТРОВ със Симеон НИКОЛОВ за БТА

Г-н Николов, Българското дипломатическо дружество организира втората експертна кръгла маса за тероризма след Мадрид, на която изказвания направиха шефове на спецслужби, началникът на ГЩ на БА, директори от МО, много експерти и наблюдатели. Кои, според експертите, са евентуалните обекти на терористични нападения у нас? Известно е, че Бен Ладен предупреди преди няколко месеца Европа, включително и България, за готвени терористични удари.
продължава>
 
“ГЕОПОЛИТИКА” – НОВО НЕОБХОДИМО ИЗДАНИЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ПАЗАР Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Октомври 2004 03:06
В последните дни на октомври 2004 г. се появи ново списание на българския пазар- “Геополитика”. Амбициозната задача за издаването му си е поставило Българско геополитическо дружество. В предговора към първото издание главният редактор Тодор Кондаков аргументира необходимостта от геополитиката като “наука за контрола и управлението на пространството” най вече за политическите елити. Стратегическото разположение на една държава може да бъде както фактор за нейния икономически подем и политическа мощ, така и причина за много сериозни проблеми, поставящи под въпрос самото й съществуване. Неумението да контролира и управлява правилно собственото си пространство обрича съответната нация да вегетира в сферата на нечии чужди интереси, лишавайки я от бъдеще. Не можем да не се съгласим с г-н Кондаков, както с горното, така и с констатацията, че сме свидетели на появата на ново поколение учени и изследователи в тази област. Онова обаче, което прави още по-ценно изданието е, но главният редактор не го казва е, че то очевидно ще направи опит да разчупи незаинтересоваността на политиците ни от задълбочените анализи, прогнози и стратегии, липсата на практика и традиции да се опират на експертните оценки, когато градят политиката си и да държат сметка за геостратегическите последици от нея, а не за утрешния си рейтинг.
продължава>
 
THE ROLE OF THE CFSP/ESDP FOR THE FORMATION OF THE EU AS A GLOBAL ACTOR Печат
Автор Mihail Naydenov   
Петък, 01 Октомври 2004 03:04
I am pleased to be here today at the fifth issue of the Economic Policy Institute’s Summer Seminar for Young Public Servants from Southeastern Europe: “Preparation for EU Accession”. The topic I have to deal with within the current panel “The Security Dimension of Widening and Deepening” is the role of the Common Foreign and security Policy (CFSP), especially the European security and Defense Policy (ESDP), for the formation of the EU as a global actor. I think it is the right time and place to raise this issue, particularly in the presence of such distinguished audience of promising young public servants who work for the future of our region as an indivisible part of Uniting Europe.
продължава>
 
ANSATZE UND MOGLICHKEITEN VON PRAVENTIVE ODER FRIEDLICHE BEARBEITUNG VON ETHNOPOLITISCHEN KONFLIKTE Печат
Автор Elena Nikolova - Freie Universitat Berlin   
Петък, 01 Октомври 2004 03:03

ANSÄTZE UND MÖGLICHKEITEN VON PRÄVENTIVE ODER FRIEDLICHE BEARBEITUNG VON ETHNOPOLITISCHEN KONFLIKTEN

Einleitung
Auf der internationalen Ebene herrscht eine weitgehende Einigkeit darüber, dass die hohe Zahl innerstaatlicher, gewaltsam ausgetragener Konflikte zu den zentralen Problemen Jahrhunderts gehört. Im Verlauf der Geschichte sind Millionen Menschen getötet, vertrieben und ihrer Lebenschancen beraubt worden. Gewaltsame Konflikte haben die Früchte langjähriger Entwicklungsarbeit in kürzester Zeit vernichtet und den betroffenen Ländern ein schweres Erbe aufgebürdet. Selbst wenn es gelungen ist, Waffenstillstände zu erreichen, wurden viele Konflikte nur eingefroren und stellen ein zentrales Hindernis für jegliche Entwicklung dar.

продължава>
 
ISLAMISCHER FUNDAMENTALISMUS ALS HERAUSFORDERUNG BESTEHENDER ORDNUNGSSTRUKTUR Печат
Автор Milena Stoyanova - Freie Universitat Berlin   
Петък, 01 Октомври 2004 03:02
I. Einleitung
Die Terroranschläge in Amerika haben die Diskussionen über den Islam und islamischen Fundamentalismus in Mittelpunkt gerückt. Überall in den Medien finden sich heutzutage Berichte über den Islam, die uns ein Bild eines kompromisslosen Glaubens verschaffen, dessen Anhänger auch vor Gewalt nicht zurückschrecken, wenn es darum geht, die eigenen Glaubensansätze zu verteidigen oder andere Menschen ihrem Willen zu unterwerfen. Dabei fällt es auf, dass die Gleichstellung vom Islam, islamischen Fundamentalismus und internationalen Terrorismus zu einer Selbstverständlichkeit geworden ist.
продължава>
 
КВИНТЕТ СРЕЩУ ГЛАДА И БЕДНОСТТА – К.АНАН, ЛУЛА, САПАТЕРО И ЛАГОС Печат
Автор Жоржета Пехливанова   
Петък, 01 Октомври 2004 03:00
Ден преди началото на редовната септемврийска 59-та сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк се проведе Срещата на върха срещу глада и бедността, на която за съпредседател бе определен испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро. С това негово първо участие във форума Сапатеро се нареди до Генералния секретар на ООН Кофи Анан и до президентите Ширак на Франция, Лула на Бразилия и Лагос на Чили.
продължава>
 
ИМА ЛИ “МЪГЛЯВИНАТА” АЛ-КАИДА ГЛОБАЛНА СТРАТЕГИЯ? Печат
Автор Боян Чуков   
Четвъртък, 01 Юли 2004 03:04
ЕКСПЕРТНА КРЪГЛА МАСА ОРГАНИЗИРАНА ОТ БДД, ПОД ПАТРОНАЖА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
“ ТЕРОРИЗМЪТ СЛЕД МАДРИД-2004-НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ”

Боян Чуков, директор на Центъра за регионални и конфесионални изследвания

ТЕМА: В началото на 21-ти век терористичната “мъглявина” Ал-Каида започна все по-силно да привлича вниманието на експертите със своите транснационални организации, модерна структура и изключителна гъвкавост. Имат ли алкаидистите глобална стратегия? Или по-скоро става въпрос за “мъглявина” удобна да поеме отговорност при терористични актове и набедена в началото на нашия век като основен дистрибутор на лицензи за “глобален терор”? Има ли място въведеното от Джейсън Бърк (автор на книгата “Ал-Каида”) понятие “алкаидизъм” , което олицетворява новата глобална терористична идеология? Има ли основание да се счита, че България е засегната от алкаидизма? Може ли либийският казус с българските медицински сестри да се оцени като последствие от идеологията на алкаидизма и soft вариант на събитията в Мадрид на 11 март т.г.?
продължава>
 
ПАЗАРНИЯТ ЖИВОТ НА ГЛОБАЛНИЯ ТЕРОРИЗЪМ Печат
Автор Христо Смоленов   
Четвъртък, 01 Юли 2004 03:03
ЕКСПЕРТНА КРЪГЛА МАСА ОРГАНИЗИРАНА ОТ БДД, ПОД ПАТРОНАЖА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
“ ТЕРОРИЗМЪТ СЛЕД МАДРИД-2004-НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ”

Христо Смоленов - ръководител на Центъра за ситуационни анализи и обучение по антитероризъм и сигурност към Eвропейския колеж по икономика и управление

Загубата на един тип власт и изчезването на съответната йерархия води до друг тип контрол и установява нови организационни структури, с нови механизми на взаимодействие. Това обяснява защо отслабването на националните държави под напора на пазарната глобализация доведе до развихряне на организираната престъпност. Взаимното преплитане на тероризма и пазарните механизми създава престъпни бизнес-мрежи, борбата с които е далеч по-трудна поради специфичната разпределеност, разсредоточеност на командването им.
продължава>
 
ОТПЕЧАТЪЦИТЕ НА ТЕРОРИЗМА ВЪРХУ ЧОВЕЧЕСТВОТО ИЛИ НЕГОВИЯ ФРАНКЕНЩАЙН Печат
Автор Симеон Николов   
Четвъртък, 01 Юли 2004 03:02
ЕКСПЕРТНА КРЪГЛА МАСА ОРГАНИЗИРАНА ОТ БДД, ПОД ПАТРОНАЖА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
“ ТЕРОРИЗМЪТ СЛЕД МАДРИД-2004-НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ”

Симеон Николов, член на УС на БДД и главен редактор на аналитичното издание “Експерт”

Ако се проследят повечето практически мерки, които предприемат международни организации, правителства на отделни държави, конференции и експертни срещи, както и публикации по обсъжданата тук тематика, не може да не прави впечатление фактът, че въпросът за премахване на корените на явлението тероризъм отсъства в 99% от случаите, или се изчерпва само с неговото споменаване. Това ясно пролича при отбелязване на 2 –годишнината от атентатите на 11.09.2001 г, но остана като факт и след атентатите в Мадрид през март 2004 г. Вниманието се концентрира предимно върху формите на защита от тероризма. Самият този факт, довеждан понякога до истеризириране на дискусията за терористичната заплаха и драконовски мерки за сигурност, ограничаващи правата на човека, е вече победа за терористите. Нещо повече, позволихме им да добият увереност, че могат да насочват и политически промени в страните ни чрез терористичен натиск, а човечеството е стреснато от подхода, който възпроизвежда, а не унищожава тероризма. Дали защото го считат за трудно или за невъзможно, но политиците сякаш се отказаха да подкрепят призивите за отстраняване на корените на тероризма.
продължава>
 
СЪВРЕМЕННИЯТ ТЕРОРИЗЪМ – СЪЩНОСТ, ПРОЯВЛЕНИЯ, ПРЕВЕНЦИЯ Печат
Автор Д-р Васкен Кантарджиев   
Четвъртък, 01 Юли 2004 03:00
ЕКСПЕРТНА КРЪГЛА МАСА ОРГАНИЗИРАНА ОТ БДД, ПОД ПАТРОНАЖА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
“ ТЕРОРИЗМЪТ СЛЕД МАДРИД-2004-НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ”

Д-р Васкен Кантарджиев- член на БДД

Понятието “тероризъм” е дефинирано за първи път след Великата Френска Революция от 1789 г. В “Приложение” към “Dictionnaire de l’Academie Francaise” е вписано: “systeme, regime de la terreure…”. Закономерно е времето на появата на това понятие, защото нито робовладелския строй, нито феодализма се нуждаят да дефинират, да обосновават и да оправдават терора – този почти единствен инструмент за поддържане и укрепване на държавното управление преди капитализма. Великата Френска Революция, прокламирала Принципите Свобода, Равенство и Братство, веднага установява, че тези принципи са неприложими срещу бясната съпротива на свалената от власт феодална аристокрация. За да удържат току-що осъществената смяна на властта якобинците са принудени да обосноват и да приложат терора като политически инструмент за постигане на поставената политическа цел.
продължава>
 
ДЕМОКРАТИЗАЦИЯТА В ЕРАТА НА ГЛОБАЛНИЯ ТЕРОРИЗЪМ Печат
Автор Михаил Найденов   
Събота, 01 Май 2004 03:00
Последното десетилетие на миналия век и началото на 21-ви век като период в историята на международните отношения е време на основополагащи трансформации, които засега най-общо се възприемат като начало на настъпващата ера на глобализацията. Разпадането на двуполюсния модел на системата на международните отношения, който дефинираше връзките между държавите в света през Студената война, откри пътя към изграждането на една нова по съдържание и структура система. В нея все по-голямо значение като субект на международните отношения придобиват недържавни формирования (non-state actors), които вземат участие както във формирането, така и в осъществяването на външната политика на традиционните субекти на системата, каквито са държавите и международните организации.
продължава>
 
ПЕСИМИЗЪМ В БОРБАТА СРЕЩУ ТЕРОРИЗМА ОБЗЕМА НЕМСКИТЕ ЕКСПЕРТИ Печат
Автор Елена Николова   
Понеделник, 01 Декември 2003 03:00
Екстремистки ислямисти от Европа участват в атентатите срещу американски военни в Ирак, съобщи шефът на външнополитическото разузнаване на Германия- БНД- г-н Ханинг. Фактът обаче, че Ирак се превърна в притегателна точка за терористи не само от съседни страни като Сирия, но и от други континенти не само че е известен преди да проговори шефът на едно разузнаване, а беше и прогнозиран в анализи на експерти още преди да започне войната.
продължава>
 
ПРОГНОЗИ: ЗАПЛАХИТЕ ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ Печат
Автор Симеон Николов   
Вторник, 01 Юли 2003 03:00
Правилното прогнозиране на събитията в дългосрочен план е от изключително важно значение за дефиниране на задачите на една държава във всяка област. Преди изготвяне на военна доктрина, концепция за национална сигурност или стратегически преглед на отбраната трябва да определим ясно средата, в която ще съществуваме за период поне от 15 години. ЦРУ също се ориентира към един хоризонт на прогнозата от 15-20 г. В момента в икономическата област големите компании се опитват да оценят перспективите си за следващите 15 години. Възможностите на петролния пазар се изчисляват за 20-30 години напред. Оръжейната промишленост планира развойната си дейност за следващите 20 години.
продължава>
 
БЪЛГАРСКАТА ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА И НОВИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА Печат
Автор Доц. д-р Динко Динков   
Сряда, 01 Август 2001 03:08
В анализите на причините, направили възможни атентатите от 11 септември, бяха отправени много критики към специалните служби. Съществува обаче и въпросът за ролята на дипломацията, която официално би следвало да набира информация.
продължава>
 
«НачалоПредишна1234СледващаКрай»

Страница 3 от 4