ПОЛИТИКА И ДИПЛОМАЦИЯ
Какви качества трябва да притежава следващият президент Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 21 Януари 2016 19:51

Какви качества трябва да притежава следващият президент

Симеон Николов

 

Започналата обществена дискусия за президента в началото на годината на президентските избори е инициатива с положителен заряд, но ефективността й зависи от нейната насоченост, от политическата култура на полиически активната част на населението и от акцентите, поставяни от медиите.

продължава>
 
Ирина Бокова е „златен шанс” за България, за повишаване на политическата тежест на нашата страна в световната дипломация Печат
Автор Експерт   
Неделя, 10 Януари 2016 17:01

Ирина Бокова е „златен шанс” за България, за повишаване на политическата тежест на нашата страна в световната дипломация

БДД и НАМО

 

Управителният съвет на Българското дипломатическо дружество и Националната асоциация за международни отношения изпратиха отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов и министъра на външните работи Даниел Митов, в което изразяват подкрепа и професионални аргументи за кандидатурата на Ирина Бокова за Генерален секретар на ООН.

продължава>
 
Изкривеният фокус към аферата „Местан–Турция” Печат
Автор Експерт   
Вторник, 05 Януари 2016 12:44

Изкривеният фокус към аферата „Местан–Турция”

Симеон Николов

В досегашните коментари по  темата „Местан–Турция” учудващото е неспособността да се открои критично важното за страната от случилото се, а вместо това на преден план се изтласкват вътрешнопартийни и междуличностни въпроси. Тревожното е, че коментиращите не се безпокоят от критичния симптом, пробождащ сърцето на националната сигурност. Но речта на Доган сваля маски и хората започват да разбират, че следващото пробождане може и да е това на инфаркта /става дума за националната сигурност/. Защото косвеното послание на Доган е, че в политическата система, а знаем, че не само в нея, има и други агенти за влияние на чужди държави, а в днешната международна ситуация и състоянието на България това е много опасно.

продължава>
 
Kой ще напише нашата „Стратегическа дълбочина” преди геополитическият вятър да ни отвее в небитието Печат
Автор Експерт   
Неделя, 27 Декември 2015 18:32

Kой ще напише нашата „Стратегическа дълбочина” преди геополитическият вятър да ни отвее в небитието

Зорница Илиева

За кой ли път Ахмед Доган казва нещо и политическото блато у нас заклокочи. С тази разлика, че партийните лидери се изпокриха, а дежурните политолози и коментатори побързаха всеки да „анализира” така, както го прави за всяко нещо по всякакъв повод. Т.е. заеха отново местата на „путинофили” и „соросоиди”, за да не се получи поизтърканото фили/фоби.

продължава>
 
Българо–руски акценти на Третата българска държава Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 24 Декември 2015 22:03

Българо–руски акценти на Третата българска държава

Анелия Димова

 

На 21 декември 2015 г. в големия салон на БАН беше представена книгата на професор д.и.н. Нина Дюлгелова „Българо–руски акценти на Третата българска държава”. Присъстваха дипломати, представители на академичната общност, инситтути на БАН, Военна академия, университетски преподаватели, ръководители на неправителствени организации и др.

продължава>
 
Ирина Бокова и предизвикателството моралната съвест на човечеството Печат
Автор Експерт   
Сряда, 16 Декември 2015 09:04

Ирина Бокова и предизвикателството моралната съвест на човечеството

Жоржета Пехлванова*

Ще си позволя да изтъкна някои факти, позиции и мнения на световни лидери, политици и медии за Ирина Бокова. Защото за най-високия дипломатически пост в света, за който кандидатства, те са безспорен атестат. Дипломацията е сложна професия. Когато влезеш в нея, или я напускаш веднага, или оставаш завинаги в нея. Ирина е във висшата дипломация. И би било престъпление, ако тези, които сме нейни колеги не я подкрепим единодушно. Стратегията й, която тя изгради на международен ръководител е перфектна. Тя почива на умението й да балансира при търсене на решения и да убеждава в правота си и противниците, базирайки се на международното и човешко право. Познавайки нейния стил и отдаденост на каузата за мира и правдата, за свободата на личността, на борбата й против разрушенията на цивилизациите и за опазване на световните културни достижения, в нашето съвремие Ирина Бокова е шансът на Организацията на Обединените Народи.

продължава>
 
Посланията на страните на юбилейната сесия на ОС на ООН и поредния български дипломатически гаф Печат
Автор Експерт   
Събота, 03 Октомври 2015 23:16

 

Посланията на страните на юбилейната сесия на ОС на ООН и поредния български дипломатически гаф

Жоржета Пехливанова*/

В древногръцкия театър трима актьори играят всички основни драматични роли в трагедията; главната е изиграна от протагониста, а останалите две от деутерагониста и тритагониста.

От 70 години насам всяка година през четвъртата седмица на септември се провежда есенната сесия на Общото събрание на ООН. “Общият дебат” е най-важният, защото като на модно дефиле държавните ръководители на страните-членки на ООН се изправят на банката и се опитват да защитят позициите си на управници.

продължава>
 
Казусът Квебек в контекста на Украинската криза Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 20 Август 2015 11:29

Казусът Квебек в контекста на Украинската криза

Стефан Станев

Правото на самоопределение на народите  е един от най-сложните проблеми в международното право  и същевременно основен принцип в определянето на справедлив международен ред, свързван с устройството на държавите, обществено-културното развитие на народите и зачитане  правото на  всеки народ да избира свободно начина и формата си на развитие.

продължава>
 
Кой определя външната политика на страната? Печат
Автор Експерт   
Вторник, 11 Август 2015 22:11

Кой определя външната политика на страната? Премиер, външен министър и президент с напълно противоречиви изказвания

Доктор Веселин Стоянов, издател на вестник «България без граници», бивш ръководител на Дипломатическо бюро в Германия

Вървя по ул. „Раковски“ и вниманието ми бе привлечено  от един транспарант, който покриваше, и все още покрива, цялата фасада на сградата на Съюза на демократичните сили. Прочетох го няколко пъти: „25 години по сините стъпки“. Замислих се. Какво всъщност донесоха на България „сините стъпки“?

продължава>
 
Нова книга: „Моите четиридесет години в Разузнавателно управление на ГЩ” Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 06 Август 2015 16:04

Нова книга: „Моите четиридесет години в Разузнавателно управление на ГЩ”

Тези дни излезе от печат книгата на полковник Методи Алексиев „Моите четиридесет години в Разузнавателно управление на Генералния щаб”.

продължава>
 
Крайните решения винаги са ни водили до национални катастрофи или до икономическа немощ Печат
Автор Експерт   
Вторник, 07 Юли 2015 12:58

Крайните решения винаги са ни водили до национални катастрофи или до икономическа немощ

Д-р Огнян Гър­ков

Не бива само да приг­ласяме на страните с по-голяма икономическа, военна и политическа мощ, оставяйки ги да раз­съж­дават вместо нас, да вземат решения, които не винаги са съоб­разени с бъл­гар­с­кия интерес.

продължава>
 
Уникален шанс за България и най-удачният кандидат на Източна Европа за генерален секретар на ООН Печат
Автор Експерт   
Неделя, 28 Юни 2015 15:31

Уникален шанс за България и най-удачният кандидат на Източна Европа за генерален секретар на ООН

Жоржета Пехливанова٭/

 

Дипломатът е длъжен да вижда човека, без да поглежда към него, но и да гледа за човек, когато не го вижда.“ Жак Тати

Познавам Ирина Бокова още от старта ни в дипломатическата кариера и вървяхме всяка една в своите води и течения в дипломацията. В тази професия най-много личи кога светиш със своя собствена светлина и кога с отразена. Защото на дипломатическото поприще, когато официалният ти костюм не те стяга, това ти дава свобода да се движиш с елегантност в материята, за разлика от други, на които костюмът ги сковава повече от корсет.

продължава>
 
Международна отговорност на държавата при трансгранични вредни последици от правомерна дейност Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 22 Юни 2015 20:05

Международна отговорност на държавата при трансгранични вредни последици от правомерна дейност

Стефан Станев

Динамичните процеси, оформили се следствие на научно-техническия прогрес през последните 70 години, поставят международното право и международноправната доктрина пред справедливото основание за ясна и недвусмислена регламентация на междудържавните отношения, свързани с правомерни рискови дейности, които от една страна са от икономическа и социална полза за държавите, но същевременно, поради естеството си крият риск от особено опасни трансгранични вреди.

продължава>
 
Западнобалканското време на един кариерен дипломат Печат
Автор Експерт   
Петък, 05 Юни 2015 23:50

Западнобалканското време на един кариерен дипломат

Пламен Димитров

Геополитическият термин „Западни Балкани“ е сравнително нов. Той се роди, за да обозначи турбулентния район на бивша Югославия, плюс Албания. През последното десетилетие на миналия век там се разиграха драматични събития, свързани с граждански войни, дръжавен разпад и чуждестранна военна интервенция.

продължава>
 
Определянето на кандидата за посланик в Турция ни връща към стари въпроси и компромиси Печат
Автор Експерт   
Събота, 30 Май 2015 13:00

Определянето на кандидата за посланик в Турция ни връща към стари въпроси и компромиси

Симеон Николов в интервю за агенция БГНЕС

Изпращането на посланик в една страна е свързано винаги със защитата на националните интереси и с постигането на конкретни цели в развитието на двустранните отношения. Затова анализатори често търсят в бекграунда на даден кандидат да разчетат замисъла в политиката на изпращащата го страна. Така беше при изпращането на послединя американски посланик в Москва  с опит в Украйна или на турски посланик във Вашингтон с опит по преодоляването на лобито по признаване на арменския геноцид преди кръглата годишнина.

продължава>
 
За събитията в Украйна през окуляра на инфо–войната Печат
Автор Експерт   
Събота, 23 Май 2015 18:45

За събитията в Украйна през окуляра на инфо–войната

д-р Огнян Гърков

Към момента притеснения за рискове на националната сигурност на България пораждат  от запад кризата в Република Македония, от юг - Турция, Ислямската държава, също финансовата слабост в Гърция. Всичко това на фона на проблемите на Европейския съюз, а от североизток, конфликтите в Украйна.  Геополитическият почерк на мнозинството от изброените предизвикателства показва аналогични схеми на възникване. Ако целево компилираме заглавия на класически произведения на един от любимите европейски автори Ерих Мария Ремарк, може да получим фразата, че на източния фронт (т.е., около Украйна, с умиротворители нормандската четворка) засега цари относително спокойствие. Без прекъсване на фило-фобските медиални и виртуални инфо-битки, с частични  инциденти  и на военни учения.

продължава>
 
Проблемът на Европа: Не зелените човечета, а джиповете с черни знамена Печат
Автор Експерт   
Събота, 09 Май 2015 12:06

Проблемът на Европа: Не зелените човечета, а джиповете с черни знамена

Симеон Николов , "Eксперт–БДД" , специално за Новините.бг, 7 май 2015, четвъртък / 22:17

Поклонението пред жертвите от една война е морален акт, а осъждането на престъпленията на фашизма и идеологията му са свързани с основни принципи на международната политика и европейската и демократична общност. Поради тези две причини няма основание отказ от участие в отбелазването на 70 годишнината от края на Втората световна война  да се аргументира с днешната политика на президента на една от страните–участнички в тази отминала война.

продължава>
 
Плодове от кривата круша Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 23 Март 2015 23:27

Плодове от кривата круша

Анелия Илиева

На 18 март 2015 г. В Националния музей „Земята и хората” пред препълнена зала беше представена книгата на Горан Йонов „Плодове от кривата круша”. За събитието бяха дошли хора от различни професии и възрасти: дипломати, представители на академичните среди, журналисти, бивши министри и зам.министри и  държавни служители, шефове на разузнавателни служби и неправителствени организации и журналисти.

продължава>
 
Дефицитът на демократична култура и държавническа отговорност гилотинира разузнавателните служби Печат
Автор Експерт   
Вторник, 10 Март 2015 23:34

Дефицитът на демократична култура и държавническа отговорност гилотинира разузнавателните служби

Симеон Николов

Партийна партизанщина, тотално невежество, липса на демократична култура и какъвто и да е професионализъм не прозират, а крещят, зад повечето идеи и действия на управляващите в сферата на сигурността през последните дни. Преди да коментираме закъснялите и крайно важни проектозакони за специалните служби, трябва да си дадем сметка в каква мътилка става всичко това.

продължава>
 
In Memoriam На 02 март 2015 г. почина професор Чавдар Николов Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 02 Март 2015 21:40

In Memoriam

На 02 март 2015 г. почина професор Чавдар Николов


Чавдар Николов е роден през 1954 година в София. Завършил е УНСС, а след това докторат в Хумболтовия университет в Берлин. Професор Чавдар Николов е  бивш декан на Стопанския факултет на ЮЗУ “Неофит Рилски” в Благоевград. Той  създаде  академичния дух и атмосфера в него, беше пример за съвременен и уважаван преподавател.

продължава>
 
Размишления над външните ни министри Печат
Автор Експерт   
Вторник, 03 Февруари 2015 22:10

Размишления над външните ни министри

Константин Иванов

Конфузно се получи в една от последните "Панорами" на БНТ. Велеречието на Лютви Местан излезе извън контрола на водещия, напразни се оказаха и опитите му да се вклини в диалога на шефа на ДПС с Ивайло Калфин. Все пак накрая Бойко Василев излезе от ситуацията с блестящ каламбур: похвали Калфин и Местан, че са се справили блестящо с ролята на водещи вместо него. И все пак - по-добре такова надприказване, отколкото абсолютно безличното присъствие в студиото на настоящия външен министър, чието име дори нямам желание да запомня. Както не запомних нищо от неговото изявление. Шаблон, обтекаемост, нищоговорене, имаш чувството, че прекарват думите му през някакъв стерилизатор.

продължава>
 
Какво крият и могат да предизвикат 33 000 досиета на чужденци във военното разузнаване Печат
Автор Експерт   
Вторник, 27 Януари 2015 22:18

Какво крият и могат да предизвикат 33 000 досиета на чужденци във военното разузнаване

Интервю с полковник о.з. Методи Алексиев, бивш началник на секретното отделение и архива на РУ–ГЩ

„Експерт–БДД”:Господин Алексиев, никой досега не е казал, какво има всъщност в тези 33 000 архивни единици, които министърът на отбраната настоява да бъдат предадени на Комисията по досиетата. Бихте ли открехнали завесата за нашите читатели?

М.А. : Преди да Ви отговоря искам да направя забележката, че в наименованието на съдържанието на Закона няма нито дума, член или параграф, които да касаят тази част от архива. В него още в заглавието изрично е записано ”...обявяване принадлежността  на български граждани...”.

продължава>
 
In Memoriam Печат
Автор Експерт   
Събота, 24 Януари 2015 21:01

In Memoriam

На 20 януари 2015 г. почина дългогодишният български дипломат посланик Валентин Гацински.

 

продължава>
 
In Memoriam Почина посланик Здравко Велев Печат
Автор Експерт   
Вторник, 20 Януари 2015 14:05

In Memoriam

Почина посланик Здравко Велев

На 18 януари 2015 година почина дългогодишният български дипломат посланик Здравко Велев. Роден на 23 февруари 1940 г. в Пловдив, той завършва през 1967 г. Московския държавен институт за международни отношения с профил арабистика и в продължение на следващите 40 години работи в Министерството на външните работи, където изминава целия си професионален път от аташе до посланик.

продължава>
 
"Поредното начало. Българо-арабските отношения 2004-2008 година" Печат
Автор Експерт   
Вторник, 23 Декември 2014 00:27

"Поредното начало. Българо-арабските отношения 2004-2008 година"

На 21 12 2014 г. в галерия «Академия» бе представена Антология за арабското направление на българската дипломация на българската общественост.

Неин автор е посланик Петко Дойков, който разказва за периода, когато е ръководил дирекция "Близкия изток и Африка" в Министерство на външните работи, която пък е била пряко ангажирана в спасяването на българските медици в Либия.

продължава>
 
Ще останем ли без дипломатическа служба след набезите на „прелетните птици” в МВнР Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 20 Октомври 2014 09:21

Ще останем ли без дипломатическа служба след набезите на „прелетните птици” в МВнР

Георги Димитров٭/


Гафовете на служебния външен министър, характерните черти на «прелетните птици», откъде идва презрението им към професионалните дипломати  и  кой плаща сметката

След като за пореден път отклоних офертата на служебния външен министър Даниел Митов да замина за чужбина или поне да продължа отпуска си, той ме уволни. Това се случи ден след изборите на 5 октомври след двумесечно съжителство, през което не работихме заедно нито един ден, но проведохме четири досадни и за двама ни срещи.

продължава>
 
ДЕКЛАРАЦИЯ НА БЪЛГАРСКОТО ДИПЛОМАТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО Печат
Автор Експерт   
Петък, 17 Октомври 2014 06:52

ДЕКЛАРАЦИЯ НА БЪЛГАРСКОТО ДИПЛОМАТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО

Българското дипломатическо дружество изразява сериозното си безпокойство, че и настоящото правителство не пропусна да се присъедини към поредицата правителства на България през последните 25 години, които поради политически съображения системно уволняват кадрови дипломати с дългогодишен опит. Жертвата този път е постоянният секретар на министерството на външните работи Георги Димитров.

продължава>
 
След изборите– нито дума по националния въпрос, защото се иска само честност, смелост и работа – личен келепир няма Печат
Автор Експерт   
Вторник, 07 Октомври 2014 22:04

След изборите– нито дума по националния въпрос, защото се иска само честност, смелост и работа – личен келепир няма

Посланик Любомир Шопов٭/

Законът за досиетата лустрира служителите на ДС. Задавам въпроса и към дипломатите и разузнавачите от страните-членки на ЕС и НАТО. На какво основание – аз, офицер от българското разузнаване и дипломат, уволнен от МВнР и хиляди като мен, не могат да заемат държавни длъжности, а председателят на ДПС Лютви Местан, агент на същата ДС – агент Павел, може да кове законите в българската държава и да я управлява. Това попита посланик Любомир Шопов след изборите за 43-о Народно събрание.

продължава>
 
Действията на Служебното правителство в полето на международната сигурност биха могли да изправят България пред дългосрочни рискове Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 11 Август 2014 11:58

Действията на Служебното правителство в полето на международната сигурност биха могли да изправят България пред дългосрочни рискове

Симеон Николов


Фокусирани върху вътрешнополитическите предизвикателства пред служебното правителство, пропускаме да оценим рисковете за националната сигурност в средносрочен и дори в дългосрочен план от евентуални негови действия и позиции, особено като се има предвид, че зад кабинета не стои парламент и то не е политически легитимно, а е възможно решенията му да се разминат с позициите на широки слоеве от българската общественост.Защото мандатът на правителството съвпада с важни международни, съюзнически и проектни решения, които могат да имат последици и за следващото поколение българи. Ако служебното правителство се държи като слон в стъкларски магазин.

продължава>
 
Декларация на БДД по повод назначаването на Служебно правителство Печат
Автор Експерт   
Сряда, 06 Август 2014 12:15

До

Г-Н РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ,

ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЛИДЕРИТЕ НА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ СИЛИ В БЪЛГАРИЯ

Копие: Българските медии

 

ДЕКЛАРАЦИЯ НА БДД


Предвид политическото и социално напрежение в България през последните седмици, оставката на правителството и предстоящите извънредни парламентарни избори, Управителният съвет на Българското дипломатическо дружество, както във всички случаи досега при съставяне на служебно правителство, призовава за следното:

продължава>
 
Нуждаем се от национална външнополитическа стратегия, информация, разузнаване и дипломатическа академия Печат
Автор Експерт   
Петък, 25 Юли 2014 12:04

Нуждаем се от национална външнопилитическа стратегия, информация, разузнаване и дипломатическа академия

Интервю на Росица Цонева с дипломата Петър Воденски

Петър Воденски е директор на дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация” във МВнР. Работил е във Външно министерство над 37 г. от 1978 г. насам, преминал през всички постове от стажант аташе до извънреден и пълномощен посланик в Турция, Молдова и Кипър. Два пъти е бил началник на политическия кабинет на министрите на външните работи Станислав Даскалов и Соломон Паси. Автор на книгата „А иначе дипломацията е сериозен занаят”.

продължава>
 
Ден на Българската дипломатическа служба. Честит Празник! Печат
Автор Експерт   
Събота, 19 Юли 2014 18:21

Ден на Българската дипломатическа служба. Честит Празник!

По повод Деня на Българската дипломатическа служба екипът на изданието "Експерт–БДД" поздравява всички членове на БДД, настоящи и бивши дипломати с техния празник.

продължава>
 
Най–сетне да започнем да зашиваме страниците на историята. Днес Турция е приятелска страна. Да се учим от нея как се грижи за своите хора Печат
Автор Експерт   
Петък, 18 Април 2014 10:25

Най–сетне да започнем да зашиваме страниците на историята. Днес Турция е приятелска страна. Да се учим от нея как се грижи за своите хора

Изказване на Георги Коритаров

на конференцията „50 години от освобождването на военния разузнавач Пеньо Пенев от турските затвори, замяната му за 9 турски агенти и награждаването му от министъра на отбраната

продължава>
 
Разузнаването и дипломацията имат не само много допирни точки, а и идентични цели– защита на националните интереси Печат
Автор Експерт   
Сряда, 16 Април 2014 18:20

 

Разузнаването и дипломацията имат не само много допирни точки, а и идентични цели– защита на националните интереси

Изказване на Симеон Николов

на конференцията „50 години от освобождването на военния разузнавач Пеньо Пенев от турските затвори, замяната му за 9 турски агенти и награждаването му от министъра на отбраната

продължава>
 
Постигна ли целта си КСНС при Президента в търсене на държавна позиция по събитията в Украйна? Печат
Автор Експерт   
Събота, 29 Март 2014 17:38

 

Постигна ли целта си КСНС при Президента в търсене на държавна позиция по събитията в Украйна?

Интервю с Директора на Центъра за стратегически изследвания в международните отношения и сигурността Симеон Николов за Агенция „Фокус”, 25 Март 2014


Фокус: Г-н Николов, вчера се проведе КСНС при президента по темата за Украйна? Какъв ще е Вашият коментар относно позицията на България за кризата в Украйна?
Симеон Николов: Резултатите от заседанието на извънредния КСНС при президента запълни една празнота, догонвайки времето. Встъпителният, оценъчен, раздел на предложения ни от Президента текст е обективен и приемлив, въпреки че по–голямата част от обществото ни /67% според някои агенци/
не одобряват референдума в Крим.

продължава>
 
Български посланици разказват Горан Йонов: Шведски истории Печат
Автор Експерт   
Неделя, 16 Март 2014 18:31

 

БЪЛГАРСКИ ПОСЛАНИЦИ РАЗКАЗВАТ

 

Горан Йонов: Шведски истории٭/


В която и страна да работех, по принцип си оставах балкански деятел. Но че ще ме огрее Полярната звезда, това въобще не съм очаквал. Огря ме, дори с кралски указ на Карл ХVІ Густаф през 2007 г. ми я окачиха на врата.

В Швеция работих три и половина години. Ако завъртиш тази огромна страна на сто и осемдесет градуса около най-южната й точка, северната й част ще се окаже в Южна Италия. А Нобел ако не беше произвел динамита, нямаше да учреди Нобеловата награда за мир, защото щеше да има финансови затруднения и недостиг на гузна съвест.

продължава>
 
Иън Макфърсън– британски офицер за свръзка с българската съпротива докладва на президента Желев в нашето посолство Печат
Автор Експерт   
Вторник, 11 Март 2014 17:10

Иън Макфърсън– британски офицер за свръзка с българската съпротива докладва на президента Желев в нашето посолство

Горан Йонов٭/

Ще ви разкажа за един непознат детайл от нашата история през Втората световна война. В него участва моят добър стар английски приятел Иън Макфърсън от Блофийлд, Източна Англия. По тези места линията на хоризонта разделя дивата природа на една четвърт торфени блата и три четвърти небе – най-красивото розово-теменужено небе в Европа. За мене Иън беше като мъдра книга, която рядко се отваряше. Това, което той пестеливо споделяше, определяше като blurred recollections, макар че паметта му беше доста бистра. Вече беше осъзнал, че е последният жив офицер от Българската секция на SOE.

 

продължава>
 
БЪЛГАРСКИ ПОСЛАНИЦИ РАЗКАЗВАТ Райко Николов: В дипломацията, трябва с известен кураж понякога да се отстояват мнения Печат
Автор Експерт   
Неделя, 09 Март 2014 11:01

БЪЛГАРСКИ ПОСЛАНИЦИ РАЗКАЗВАТ

Райко Николов: В дипломацията, трябва с известен кураж понякога да се отстояват мнения

 

Дългогодишен дипломат. Посланик в Кувейт, Южен Йемен, Югославия, Италия, постоянен представител на България в службата на ООН в Женева, ръководител на делегацията на Енропейската конференция за сигурност и сътрудничество и на делегацията ни в Комитета по разоръжаване. Работил е и в посолствата ни  във Вашингтон, Париж и Прага. Автор на книгите: «Дипломация на четири очи», «На горещ пост в Рим», «Парижки години», «Дипломат в Америка», «Български посланик разказва», «Живот в два свята».

продължава>
 
Ще научим ли истината за смъртта на талантливия писател Георги Марков? Печат
Автор Експерт   
Петък, 07 Март 2014 11:16

Ще научим ли истината за смъртта на талантливия писател Георги Марков?

Митът продължава, но няма нито една пряка улика за убийство. Къде свършват фактите и къде започва фикцията

Горан Йонов٭/

Нашият именит писател загина десет години преди да замина за Лондон. Метафората за българския чадър вече беше част от любимия на британците криминален фолклор, защото пасваше на реквизита на Бонд, Джеймс Бонд. Веднъж на едно парти спонтанно изтърсих easy, I haven’t got the brolly („Спокойно, не си нося чадъра”) и веселите пийнали гости го възприеха като най-нормална закачка.

продължава>
 
Господин Президент, поклонете се на «доносника» полковник Пеньо Пенев! Печат
Автор Експерт   
Неделя, 02 Февруари 2014 15:12

Господин Президент, поклонете се на «доносника» полковник Пеньо Пенев!

Симеон Николов


Обръщението на президента Росен Плевнелиев по повод събитията от 01 02 1945 г. е с изместен фокус към разкриване на т.н. досиета и явно е писан от негови съветници, които не съзнават същността на проблема. Само така може да се обясни изключителната уязвимост на аргументите, използвани в него. Както насоките на обръщението, така и организираната от евродепутати на ГЕРБ конференция в Брюксел по същата тема свидетелстват, че пресконференцията от 02 декември 2013 г., на която бе представено писмото от една дузина организации начело с Асоциацията на разузнавачите от запаса и Съюза на запасните офицери и сержанти от резерва до Председателя на Народното събрание, с искане за закриване на Комисията, сериозно са обезпокоили някои среди.

продължава>
 
В други държави всички международни контакти се консултират с външните им министерства! Печат
Автор Експерт   
Петък, 24 Януари 2014 13:25

В други държави всички международни контакти се консултират с външните им министерства!

Йордан Величков٭/

 

Депутатски пътешествия Два пъти тази седмица пътувания на депутати в чужбина разпалиха страстите. Заради посещението си в Сирия Страхил Ангелов от БСП беше критикуван от свои съпартийци. Остро реагира и външният министър Кристиан Вигенин, който дори предложи депутатът да бъде отстранен от шефското място на групата за приятелство със Сирия. Не е отшумяла и опасността от международен скандал.

продължава>
 
Петър Воденски: “Дипломатът е почтен човек, научен да лъже в името на благото на своята държава” Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 21 Ноември 2013 14:07

Петър Воденски: “Дипломатът е почтен човек, научен да лъже в името на благото на своята държава”

Златина Димитрова

С 60 млн. лв. е бил свит бюджетът на Министерството на външните работи през последните четири години. Ако преди ведомството е разполагало със 160 млн. лв., сега харчовете му се ограничават до 100 млн. лв. Това обяви пред студенти и преподаватели във ВТУ посланик о.р. полк. Петър Воденски, който е и един от най-секретните офицери под прикритие на военното ни разузнаване.

продължава>
 
Смяната на "Аз мразя!" с лозунги и стикери "Аз НЕ мразя!" – символ на катарзис и оздравителни процеси в обществото Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 21 Ноември 2013 13:58

Смяната на "Аз мразя!" с лозунги и стикери "Аз НЕ мразя!" – символ на катарзис и оздравителни процеси в обществото

Лююбомир Кючуков٭

Лудизъм през XXI век? На пръв поглед подобен въпрос звучи като претенциозна и доста безсмислена аналогия с началото на промишлената революция в Англия, когато последователите на Нед Луд чупят новите машини, виждайки в тях цялото зло и стремейки се да съхранят своята работа и препитание.

Със същите мотиви днешните политически неолудити се опитват да ограничат последиците от глобализацията върху националната държава.

 

продължава>
 
Конвенциите са препоръчителни, а директива на ЕС позволява експулсиране на нелегалните имигранти – иска се политическа воля Печат
Автор Експерт   
Петък, 11 Октомври 2013 14:51

Конвенциите са препоръчителни, а директива на ЕС позволява експулсиране на нелегалните имигранти – иска се политическа воля

Антон Гицов


Потокът на сирийските имигранти в България се увеличава със всеки изминал ден, а държавата очевидно е безпомощна да посрещне този проблем...

На 3 октомври премиерът Пламен Орешарски заяви, че България е страна по международни конвенции и не може да затваря границата. Говорителят на Върховния комисариат за бежанците Борис Чеширков също коментира, че "международните принципи не позволяват България да вземе такова решение"...

продължава>
 
Имам мечтата да видя моята родина да притежава самочувствие в международните отношения Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 09 Септември 2013 14:25

 

Имам мечтата да видя моята родина да притежава самочувствие в международните отношения

Посланик Петър Междуречки

Преди време посланиците на две големи европейски държави - Франция и Германия, открито подкрепиха протестите у нас. Техните думи и действия бяха пълна изненада, тъй като те грубо нарушиха международното право и по-конкретно - Виенската конвенция от 1961 г, както и установени международни практики. Азбучно правило е, че един посланик няма право под каквато и да било форма да дава гласност на свои оценки за страната, в която е акредитиран. Това той може да прави само в свои шифровани доклади до собственото си правителство.

продължава>
 
Недопустимо поведение от гледна точка на класическия протокол Печат
Автор Експерт   
Сряда, 14 Август 2013 12:48

Недопустимо поведение от гледна точка на класическия протокол

Анатолий Пазийски, член на БДД  и консултант на "Експерт–БДД" в интервю за в–к "Всеки ден"

Разрешава ли протоколът президентът да бъде сниман, докато се храни? Кога медиите могат да присъстват на официални вечери с участието на държавни глави и кога е редно те да напуснат залата? Каква е разликата между двустранна среща и среща на четири очи? Потърсихме отговора от Анатолий Пазийски, който е бил дългогодишен шеф на протокола на "Дондуков" 2 по времето на президента Георги Първанов. Тези въпроси бяха породени от участието на президента Росен Плевнелиев в тържествената вечеря за Рамазан Байрам в Пловдив, на която той разговаря и с турския вицепремиер, и от факта, че протоколът на "Дондуков" 2 не допусна българските журналисти на събитието.

продължава>
 
Истинските проблеми не са в етичния кодекс на дипломатите ни Печат
Автор Експерт   
Вторник, 06 Август 2013 17:27

Истинските проблеми не са в етичния кодекс на дипломатите ни

Симеон Николов

Първите отзиви за Професионалния кодекс на служителите в МВнР, преди още той да бъде публикуван като проект и подложен на обществена дискусия, навеждат на изводи, които са много по–важни от самото съдържание на документа. Повечето от медиите, около 60%, бяха склонни да се присъединят към едни тотално неверни и нелогични твърдения, а именно, че ще има забрана на Фейсбоок и Туитър за дипломати, ограничаване на свободата на мнение и нарушаване на личното им пространство. Заглавия и текст на публикации във „Webcafe” , «Репортер» и др. носеха дори голяма доза категоричност.

продължава>
 
Виенската конвенция от 1963 г. ясно и категорично определя поведенито на дипломатите Печат
Автор Експерт   
Вторник, 16 Юли 2013 13:26

Виенската конвенция от 1963 г. ясно и категорично определя поведението на дипломатите

Посланик Петър Междуречки

- Господин Междуречки, напоследък в общественото пространство твърде много се заговори за съвместното изявление на френския и английския посланик, поместено в български всекидневници? Вие сте професионален международник с дълга дипломатическа практика. Каква е вашата оценка на тази публична изява на двамата посланици?

продължава>
 
Указания като тези на френския и германския посланик не са прилагани дори през 60–те години спрямо бивши колонии Печат
Автор Експерт   
Петък, 12 Юли 2013 14:14

Указания като тези на френския и германския посланик не са прилагани дори през 60–те години спрямо бивши колонии

Посланик Атанас Павлов٭

 

Прочетох с мои колеги публикуваните на 8 юли указания на г-н Филип Отие, посланик на Френската република, и на г-н Матиас Хьопфнер, посланик на Федерална република Германия, към българските институции и общество. Единодушни сме, че двамата са достойни наследници на Джеймс Уорлик, бивш американски посланик у нас.

продължава>
 
Между дипломатическото поведение и суровата действителност Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 11 Юли 2013 13:45

Между дипломатическото поведение и суровата действителност

Симеон Николов

Съобщението, направено лично от министъра на външните работи Кристиан Вигенин на 10 юли т.г. на страницата на министерството по повод съвместната публикация на посланиците на Франция и Германия от 08 юли т.г. дава поводи за тълкуване на случващото се и неговото значение.

продължава>
 
«НачалоПредишна123456789СледващаКрай»

Страница 6 от 9