ПОЛИТИКА И ДИПЛОМАЦИЯ
БИВШИ ДИПЛОМАТИ РАЗКАЗВАТ Печат
Автор Посланик Иван Гарвалов   
Неделя, 01 Януари 2006 03:00
БИВШИ ДИПЛОМАТИ РАЗКАЗВАТ: ЗА ГОРДОСТТА НА БЪЛГАРСКИЯ ДИПЛОМАТ И СТЕПЕНТА НА НЕЗАМИСИМОСТ НА ПОЛИТИКА НА БЪЛГАРИЯ
Пред 1986-1987 г. България беше непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Тогава имах честта да представлявам България в Съвета за Сигурност. Не е имало консултации, които винаги са тайни, когато аз да изляза, а в коридора да не са се наредили постоянните представители на 15-20 страни и всеки един от тях да не иска информация от първоизточника, в случая от България. Най-трудно ми беше обаче, когато през 1986 г. Съветът за сигурност разглеждаше войната между Иран и Ирак и всеки път двамата постоянни представители на тези страни чакаха отвън и искаха информация. Но нашата страна не показа предпочитания. Бях предупреден от външния министър Петър Младенов, че в никакъв случай не мога да си позволя дори на косъм да фаворизирам едната или другата страна. А това беше много трудно, защото съветът трябваше да се произнесе по въпроси, като кой е виновен за започването на войната.
продължава>
 
ПРИВЕТСТВИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ ДО БДД... Печат
Автор Георги Пирински   
Петък, 01 Юли 2005 03:04
ПРИВЕТСТВИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ ДО БДД ПО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА БЪЛГАРСКАТА ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА
продължава>
 
ЗА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ КАБИНЕТИ ПРИ ОСОБЕНАТА КОАЛИЦИОННОСТ НА НОВОТО ПРАВИТЕЛСТВО Печат
Автор Илия Налбантов   
Петък, 01 Юли 2005 03:03
В разговор между баща и син, синът пита баща си: Тате как ще гласуваш? Отговор: Както винаги? А аз какво да правя? - пита сина. Да си плюеш на петите. Това не е виц, а реално проведен, два дни преди вота, разговор.
В него е концентрирана драмата на противоречивостта в нагласите на българския избирател. И тази противоречивост се отрази при конституирането на 40 Народно събрание. Ситуацията може да бъде описана и по елинпелиновски. Андрешко натика каруцата, на която се беше качила родната ни политическа класа, в мочурливото блато на собствените й противоречия. Разпрегна конете и отиде пред телевизора да гледа сеир, убеден, че бъдещето му няма да стане нито по-светло нито по-леко.
продължава>
 
„ЗАВРЪЩАНЕ В ИСТОРИЯТА”: ЗАПИСКИ ПО ПРЕХОДА И ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА” Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Юли 2005 03:02
Илиян Василев, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Москва, ни изненада с книгата си „Завръщане в историята”: Записки по прехода и глобализацията”, която бе представена в края на юли тази година в София. На базата на дългогодишни наблюдения авторът прави успешен опит да представи пред читателя един модел на приобщаване на човешката личност и малката държава като България към глобалната мрежа.
продължава>
 
“С РЕАЛИЗЪМ ЗА СТУДЕНТИТЕ” Печат
Автор Елена Николова   
Петък, 01 Юли 2005 03:00
В българо-германските отношения научният обмен традиционно е заемал винаги приоритетно място. Но след демократичните промени в Източна Европа съвсем естествено се появи нещо ново: хиляди млади хора потърсиха възможност да започнат или продължат висшето си образование в Германия. Изборът на българския студент - САЩ, Франция, Великобритания, Германия или друга страна, се обуславя от няколко обикновени неща:
продължава>
 
ЗАДОЧНИ ИНТЕРВЮТА С ЛЮБЕН ГОЦЕВ Печат
Автор Експерт   
Неделя, 01 Май 2005 03:03
През март 2005 г беше представена книгата “Задочни интервюта с Любен Гоцев”., който навърши 75 години. Особеното при нея е, че негови приятели са събрали извадки от 30 интервюта на Гоцев и са ги подредили в 6 части: Перестройката, Преходът, Партията, Дипломацията, Разузнаването, Царят под общ надслов “Политика, Дипломация, Разузнаване”. Идеята е на изключителния журналист и анализатор Сергей Наков, който малко преди това е покосен от внезапна смърт. Работата по книгата продължава журналистката Елена Трифонова. Както на представянето на книгата, така и след това г-н Любен Гоцев дава противоречиви отговори на въпроса “А няма ли да напише сам мемоарите си?”
продължава>
 
ДОКТОР КРЪСТЬО РАКОВСКИ – ДЪРЖАВНИК, ПОЛИТИК, ДИПЛОМАТ Печат
Автор Проф. Михаил Станчев   
Неделя, 01 Май 2005 03:02
На 20 април 2005 г в БАН бе представена книгата “Д-р Кръстьо Раковски- държавник, политик, дипломат” от професор Михаил Станчев.
На основата на обилен изворов материал от явни, секретни и недостъпни досега архиви и библиотеки в Русия, Украйна, България, Румъния, Швейцария, Германия, Франция, Англия и други страни, известният историк от български произход проф. д.и.н. Михаил Станчев заедно с проф. д.и.н. Георги Чернявски отпечатаха на руски език три монографии за популярния от началото на ХХ век пионер на социализма в Европа, партиен и обществен деец, държавник и дипломат, неуморим борец срещу Сталин и неговия сектански, догматичен, тоталитарен и недемократичен социализъм д-р Кръстьо Станчев Раковски.
продължава>
 
ХУМОР ОТ ВИСОКИТЕ ЕТАЖИ НА ДИПЛОМАЦИЯТА И УПРАВЛЕНИЕТО Печат
Автор Експерт   
Неделя, 01 Май 2005 03:00
РАКИЯТА- ДВИЖЕЩА СИЛА
Заседание на Комисията по европейска интеграция на 39-тото Народно събрание на 31 март 2005 г. на тема Проекта на договор за присъединяване на РБ и Румъния към ЕС.
продължава>
 
ЗА ЕФЕКТИВНА МЕЖДУНАРОДНА ПОЛИТИКА НА НОВОТО УПРАВЛЕНИЕ Печат
Автор Иван Генов   
Събота, 01 Януари 2005 03:02
Три основни характеристики
следва да притежава външната политика на новото правителство, за да е ефективна държавата от международна гледна точка:
- Външната политика на първо място трябва да е българска, т.е. да отговаря на българските национални интереси и цели, на българските приоритети и задачи, на българските традиции и перспективи. Тя следва да произтича от българския феномен, да се вписва в него и да му осигури достойно място в новоформиращия се свят.
продължава>
 
НОВИ ИЗДАНИЯ Печат
Автор Експерт   
Събота, 01 Януари 2005 03:00
Излезе брой 2 на “Свят и дипломация”. Той предлага на 32 страници редица интересни материали от чужди и български автори. Тук можете да проследите всички заглавия.
продължава>
 
ПАРИЖ – НАЧАЛОТО НА ЕДНА ДИПЛОМАТИЧЕСКАТА КАРИЕРА Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Октомври 2004 03:03
“Да се води дневник или на определена възраст да се пишат мемоари би трябвало да е задължение, възложено от държавата. Материалът, който ще се натрупа след три или четири поколения, ще има неоценима стойност. Много психологически и исторически проблеми биха били разрешени. Няма мемоари, макар и написани от незначителни личности, които да не притежават социална и познавателна стойност от първостепенно значение.” Не случайно още в увода авторът привежда този цитат от Джузепе Томазо ди Лампедуза. Така разкрива пред читателя и мотивите, които са го водили при писането, и надеждите, които възлага на резултатите от своя труд.
продължава>
 
НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ: АСПЕКТИ, АНАЛИЗИ, АЛТЕРНАТИВИ Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Октомври 2004 03:02
Няколко години след излизането от печат на книгата “Измерения на сигурността” читателите могат за се запознаят с новата творба на Николай Слатински “Националната сигурност: аспекти, анализи, алтернативи (изд. “Българска книжарница”, С. 2004, 278 стр.). Както сам отбелязва авторът, в публичното пространство е недостатъчен достъпът до много от това, което се е разисквало и продължава да се обсъжда на различните международни срещи, конференции, кръгли маси и други форуми във връзка със сигурността – национална и международна. Неоспоримо е, че в този план времето е наситено със събития както в глобален, така и в регионален и национален мащаб. За тях трябва да се говори ясно и открито, за да може не само политическата класа и експертите, но и българската общественост да участва в тази дискусия, макар и индиректно, да бъде наясно с въпросите, касаещи националната сигурност на България.
продължава>
 
ТЕРОРИЗМЪТ СЛЕД МАДРИД -2004 – НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Октомври 2004 03:00
Изданието включва доклади и изказвания на проведена в София международна конференция под патронажа на президента Георги Първанов, организирана от Българско дипломатическо дружество и три германски фондации- “Зайдел”, “Фридрих Еберт” и “Конрад Аденауер”.
продължава>
 
ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И МЕЖДУНАРОДНИЯ ТЕРОРИЗЪМ Печат
Автор Иван Гарвалов   
Четвъртък, 01 Юли 2004 03:02
ЕКСПЕРТНА КРЪГЛА МАСА ОРГАНИЗИРАНА ОТ БДД, ПОД ПАТРОНАЖА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
“ ТЕРОРИЗМЪТ СЛЕД МАДРИД-2004-НОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ”

Иван Гарвалов, Посланик, Дружество за ООН в България

Защитата и съблюдаването на правата на човека са едни от устоите на гражданското общество във всяка страна. Те са приоритетни и за ООН. Няма държава в света, която да не е прокламирала по някакъв начин защитата и съблюдаването на правата на човека.
продължава>
 
ДИПЛОМАТИ СИ СПОМНЯТ Печат
Автор Симеон Николов   
Четвъртък, 01 Юли 2004 03:00
Освобождават отвлечени българи от уважение към България
През 1983 г. в Ангола силите от УНИТА отвличат 4-ма българи /трима учители и една лекарка/ в град Сумбе. Един от тях успява да избяга, а останалите са закарани в южните провинции на страната. Временно управляващият посолството на България Тодор Благьов е уведомен от кубинците, които имат 100 000-на войска в страната и разполагат с информация. Той незабавно уведомява МВнР в София. Същевременно прави декларация пред посланика на Куба, че българското посолство желае да не се провеждат никакви силови мерки за освобождаването на българите, за да не се застраши живота им. На следващия ден Тодор Благьов прави същата декларация и пред МВнР на Ангола.
продължава>
 
ИЗПИТАНИЕТО ЛИБИЯ Печат
Автор Стефан Ночев   
Събота, 01 Май 2004 03:00
Проблемите с делото срещу българските медици в Либия вече са интернационализирани. Това се възприема като ход за спасяването на сънародниците ни, но то крие и много рискове. Сега вече стана пределно ясно, че българите в затвора на Либия бяха само заложници, чиято съдба се превръща в карта за решаване на политически проблеми.
За това призивите на президента Георги Първанов за повече умереност са много правилни, но едва ли един министър като Соломон Паси би се вслушал в тях. Необяснимо е, кой съветва нашия външен министър да демонстрира подкрепата на САЩ, когато и редовият читател знае, че само споменаването на тази страна предизвиква гняв и протести в Либия. Следователно обвързването й с нашите проблеми повече ще навреди, отколкото ще помогне да спасим живота на медиците ни.
продължава>
 
ДИПЛОМАТ Е ТЕЖКА ПРОФЕСИЯ, ДОРИ КОГАТО Е УРЕДЕНА СЪС ЗАКОН Печат
Автор Стефан Тенев   
Понеделник, 01 Декември 2003 03:02
Германия поддържа дипломатически отношения със 189 държави /последната от които – Палау- състояща се от 200 острови, повечето – необитавани/. Броят на дипломатическите й представителства е 220. В централата в Берлин работят 2000 души, а общият състав в цял свят е 7 000. За сравнение – Италия поддържа приблизително същия състав, Великобритания разполага с 14 000 дипломатически служители, Франция – с над 15 000.
продължава>
 
АСЪТ НА ЕВРОПА – ЖАК ШИРАК Печат
Автор Жоржета Пехливанова   
Понеделник, 01 Декември 2003 03:00
Президентът на Франция - Жак Ширак на 29 ноември навърши 72 години
продължава>
 
КРЪГЛАТА МАСА “КОНСТИТУЦИЯ, ВЪНШНА ПОЛИТИКА, ДИПЛОМАЦИЯ” - 29 ОКТОМВРИ 2003 Г. Печат
Автор Експерт   
Събота, 01 Ноември 2003 03:05
На 29. октомври 2003 г. в София, НДК, се проведе кръгла маса на тема “Конситуция, външна политика, дипломация”, под патронажа на Президента на Република България г-н Георги Първанов. Тя бе организирана от фондацията Фридрих Еберт. Активно участие в подготовката и провеждането й взе Българското дипломатическо дружество
продължава>
 
ПРИВЕТСТВИЕ НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ КЪМ КРЪГЛАТА МАСА... Печат
Автор Георги Първанов   
Събота, 01 Ноември 2003 03:04
 ПРИВЕТСТВИЕ НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ КЪМ КРЪГЛАТА МАСА “КОНСТИТУЦИЯ, ВЪНШНА ПОЛИТИКА, ДИПЛОМАЦИЯ”
29 ОКТОМВРИ 2003 Г., 10,00 ЧАСА, НДК

Уважаеми дами и господа,
Позволете ми преди всичко да благодаря на организаторите на тази кръгла маса за инициативата да поставят на дискусия толкова важни за държавата въпроси. Всъщност обсъждането им никога не е преставало, но очевидно то се нуждае: от по-комплексно и задълбочено разглеждане; от ясно формулиране не само на проблемите, но и на същността на необходимите промени; от изнасянето им в плоскостта на обществения интерес; от своевременни конкретни прагматични решения.
продължава>
 
БРАЗИЛСКИЯТ ПРЕЗИДЕНТ ЛУЛА – ЗА ГЛАДА И ВОЙНАТА Печат
Автор Жоржета Пехливанова   
Събота, 01 Ноември 2003 03:03
“Най-страшната болест на нашия век е гладът. Лекарството за тази болест е в ръцете на онези, които плащат, за да се мълчи за тази болест... “
Душен Ковачевич – сръбски писател-драматург


Достатъчно е да погледнем картата на Южна Америка, за да преценим, че държавата-колос - Бразилия с територия 8,5 мил.кв.км. /почти колкото САЩ или Европа/ и население с ибероамериканска душа над 165 мил.жители не може да не влияе на глобалната политика в света. Политическите, икономически и социални промени и сътресения в тази държава се усещат като трусове в по-малките и съседи. За далечната държава малко се знае и говори, а в медиите се прокрадват материали не за нейната политика в борбата срещу глада и мизерията, а за нейната екзотика, футбол, карнавали и самба. Бразилия днес е държава с тяжест в света, в ООН, в Движението на необвързаните държави, в Движението на американските държави, в МЕРКОСУР, в сътрудничеството с ЕС и НАТО и т.н. Нейният президент Луис Инасио Лула да Силва, поел властта от 1 януари 2003г., е на фокуса на световното внимание като един от влиятелните държавници в новия век.
продължава>
 
IN MEMORIAM : ДИПЛОМАТЪТ-ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ НИНО НИНОВ Печат
Автор Жоржета Пехливанова   
Събота, 01 Ноември 2003 03:02
Когато един приятел си отиде,
остава празно мястото му
и то не се заема повече
от никой друг приятел...


Алберто Кортес - аржентински поет

Често се питам какво е за вечността един човешки живот? Може би прашинка или нещо друго, не зная. Но осмисленият живот, посветен на една висша кауза, каквато е политиката, дипломацията или културата оставя диря.
продължава>
 
ДОКЛАД: ЗАКОНОВА УРЕДБА НА БЪЛГАРСКАТА ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА Печат
Автор Горан Йонов   
Събота, 01 Ноември 2003 03:00
І. Дипломатическата служба след 1989 г.

Последното десетилетие на ХХ век наложи съществени промени в Дипломатическата служба, породени от фундаменталното разместване на пластовете в българското общество. Липсата на национален консенсус по външно-политическите приоритети и променливата политическа рамка за провеждане на дипломатическа дейност затрудняваха както процеса на вземане на важни решения, така и дейността по тяхното прилагане. Поради непознаване или неразбиране на основни положения в дипломатическата дейност, се появи конкуренция между институциите на идеологическа, партийна, или лична основа, подсилвана от конституционни и нормативни пропуски, различно тълкуване на законовите положения и липсата на утвърдена практика в новите условия.
продължава>
 
БЪДЕЩЕТО НА ООН Печат
Автор Посланик Иван Гарвалов   
Вторник, 01 Юли 2003 03:04

Иван Гарвалов е бивш първи заместник министър на външните работи на Република България, председател на Третия комитет на Общото събрание на ООН, на Комисията на ООН по правата на човека, на Комитета за премахване на расовата дискриминация, на Комитета за неизползване на сила в международните отношения, със стаж над 30 години в ООН

На 26 юни се чества денят на Устава на ООН. На този ден през 1945 година 50 държави-основателки приеха Устава, в който записаха основната цел:

“да избавим идните поколения от бедствията на войната … и да потвърдим отново нашата вяра в основните права на човека, в достойнството и ценността на човешката личност, в равноправието на мъжете и жените, както и в равенството на големите и малките народи …

продължава>
 
БЮРОКРАЦИЯТА ВРЕДИ НА НАЦИЯТА Печат
Автор Посланик Христо Халачев   
Вторник, 01 Юли 2003 03:03
След като България тръгна по пътя на демократизацията и особено след като получи ясна перспектива за скорошно членство в ЕС, интересът на живеещи в други държави граждани от български произход към майката-родина нарасна неимоверно много. Едни искаха да си получат имотите, други – да получат българско гражданство. А управляващите в София помагат, кой както може. Така например министър Васил Гоцев със заповед № 10 03 259 от 03.11.1997 г. постанови, че напусналите България между 29.03.1948 и 22.11.1950 г. не са загубили гражданството си. Тъй като това са български евреи, подтекстът беше – да могат да си получат имотите.
продължава>
 
ПРИСТРАСТЕН НАБЛЮДАТЕЛ Печат
Автор Експерт   
Вторник, 01 Юли 2003 03:02
Това е книгата на нашия колега Емил Асемиров, която включва негови статии и анализи от периода 1989 – 2002 г. Издателство “Знание” ЕООД- София, 198 страници.
продължава>
 
ТАЙНАТА КЛАУЗА “СИМЕОН ІІ” НЕ Е ЧАК ТОЛКОВА ТАЙНА Печат
Автор Жоржета Пехливанова   
Вторник, 01 Юли 2003 03:00
Припламналият спор за гражданството на премиера напомня и за клаузата “Симеон ІІ”, договорена между България и Испания преди над 30 години. Истината е, че след промените през 1989 г. Външно министерство не си е свършило дипломатично работата, ако тази клауза е останала да тегне. Тя трябваше да бъде обявена за невалидна още в първите българо-испански консултации след промените в Източна Европа.
продължава>
 
ПРЕДСТАНЯМЕ ВИ НОВОИЗЛЯЗЛИ КНИГИ НА ЧЛЕНОВЕ НА БЪЛГАРСКОТО ДИПЛОМАТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО: Печат
Автор Експерт   
Събота, 01 Март 2003 03:00

 “ПО ВЪЛНИТЕ НА ДИПЛОМАЦИЯТА” – ЖОРЖЕТА ПЕХЛИВАНОНА
“ПОЛИТИЧЕСКО ВЕТРИЛО”- ЖОРЖЕТА ПЕХЛИВАНОВА
МЕЖДУНАРОДНОПРАВНИ И КОНСТИТУЦИОННОПРАВНИ АСПЕКТИ НА КИПЪРСКИЯ ВЪПРОС – ЗЛАТКО ДИМИТРОВ 

продължава>
 
САТЕЛИТНИЯТ СИНДРОМ В БЪЛГАРСКАТА ВЪНШНА ПОЛИТИКА НЕ Е ИЗЖИВЯН (БЪЛГАРСКИЯТ САТЕЛИТ СМЕНЯ ОРБИТАТА) Печат
Автор Доц. д-р Динко Динков   
Сряда, 01 Януари 2003 13:00
Въпреки многото закани в годините на прехода, че в международните отношения България ще скъса със създадения й  образ на сателит и ще се ръководи от своите национални интереси, очевидно това не се получава на практика. Последните развития в международната политика показват, че реално България е изправена пред необходимостта да доказва, че умее да се ориентира в сложните процеси в международното общуване и че владее изкуството на дипломацията. След 13 години промени и заклинания се натрапва изводът, че не е направен пробив в това, което е в дъното на национални катастрофи и други провали - традиционната неспособност на българския външнополитически механизъм да осмисля реалностите в международната система и да приема издържани от гледна точка на националните интереси решения. Структурните промени в международната система налагат тези интереси да се видят от нов ъгъл за да се разбере как се вплитат в новата архитектура на сигурност и как да се намери нишата за България в новото международно разделение на труда. Осигуряването на препитание за населението трябва да се търси според сравнителните предимства на страната в съвременните световностопански връзки.
продължава>
 
ТЕРМИЧНИТЕ БОМБИ И МЕЖДУНАРОДНОТО ПРАВО Печат
Автор Вася Илиева   
Петък, 01 Март 2002 03:00
В началото на месеца Пентагонът използва за първи път термични бомби под налягане в Афганистан . Те позволяват чрез взривяване на въздушно-бензинова смес да бъде насочена силна и продължително действаща вълна в пещери, бункери и тунели, която убива и унищожава всичко. Тези бомби не са изрично забранени, но очевидно нарушават международното право.
продължава>
 
ВЕСТНИК *РАБОТАТА НЕ ЩЕ МОЛИТВА, А ИСКА МОТИКА* Печат
Автор Симеон Николов   
Петък, 01 Февруари 2002 03:02
Още в началото на мандата си новият президент Георги Първанов заяви, че ще изисква от посланиците да променят коренно работата си с българите в чужбина. Като вестник, който вече 6-та година реализира на практика своята концепция за информиране и даване на трибуна на българите от цял свят, си поставихме въпросите, а как президентът мисли да осъществи тази напълно логична стъпка, която приветстваме и няма ли да остане тя само лозунг, като онези, на които сме се наслушали много досега.
продължава>
 
ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ХУМОР Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Февруари 2002 03:00
- Полски дипломат споделя за новите назначения след демократичните промени: Парламентаристите задават въпроси към нов кандидат-посланик- "Запознахте ли се с Виенската конвенция?" Той дълго мисли, мисли и накрая отговаря- "Аз няма да пътувам за Виена, а за Лондон."
Посланик Христо Халачев
продължава>
 
ЗАКОН ЗА ДИПЛОМАТИЧЕСКАТА СЛУЖБА Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Юни 2001 03:03

Уважаеми читатели,

Управителният съвет на Българското дипломатическо дружество от името на своите членове изпрати до българския премиер, до министъра на външните работи и до министъра на държавната администрация проект за Закон за дипломатическата служба. Проектът бе изпратен също до Народното събрание с надежда, че то ще отдели необходимото внимание на този жизненоважен за дипломатическата служба въпрос. Като структура на гражданското общество, специализирана по въпросите на външните отношения и дипломацията, БДД счете за свой дълг да предостави своя опит и даде своя скромен принос за регулиране на функциите на дипломатическото ведомство, формулирането на основните механизми на неговата дейност, правата и задълженията на дипломатите и т.н.

продължава>
 
РЕФОРМИТЕ В МВНР НА ГЕРМАНИЯ ПРЕМИНАВАТ В НОВ ЕТАП Печат
Автор Експерт   
Петък, 01 Юни 2001 03:02
От 03 до 05 септември в Берлин се проведе Втората годишна конференция на посланиците на Германия от цял свят. От всичко 220 посланици и генерални консули се явиха 200. Почетни гости на конференцията бяха: министърът на външните работи на Полша проф. Бартошевски и координаторът на ЕС по разширяването Гюнтер Ферхойген.
Основно беше акцентирано върху темата "Бъдещето на Европейския съюз".Тук безпорен интерес от българска гледна точка представляваше докладът на Гюнтер Ферхойген.
продължава>
 
КРАЯТ НА БЪЛГАРСКИЯ ПОЛИТИЧЕСКИ МОДЕЛ Печат
Автор Рачо Колев   
Петък, 01 Юни 2001 03:00

ЗАЕМАНЕТО НА ПОСТА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ОТ СИМЕОН II ЩЕ ДОВЕДЕ ДО СЪЩЕСТВЕНИ ПРОМЕНИ В БЪЛГАРСКИЯ ПОЛИТИЧЕСКИ ЖИВОТ

Безспорно появата на Симеон II и неговото национално движение в рамките на българското политическо пространство внесе особен нюанс в най-новата ни история. Победата на НДСВ на парламентарните избори проведени на 17.06 2001 г. донесе редица новости, които драстично промениха политическата обстановка в България. Причините за едно такова мнение са комплексни. Те се дължат от една страна на факта, че политическа сила формирана от два месеца преди изборите ги спечели безапелационно, като се сдоби със 120 места в парламента. Както и да бъде погледнато това е безпрецедентен случай за дванадесет годишното посттоталитарно развитие на държавата. 

продължава>
 
ТРЯБВАТ НИ ИСТИНСКИ ПОСЛАНИЦИ Печат
Автор Стоян Танев   
Петък, 01 Юни 2001 03:00
Нашите сънародници по всички краища на света винаги са били много чувствителни на тема дипломатическо представителство, грижата му за българската диаспора и работата му в интерес на България. След парламентарните избори и особено сега, след избирането на новия президент, с нова сила се разрази дискусията за удачните и неудачни назначения. Публикуваха се материали и оплаквания на български граждани от наши посолства, като това в Берлин, Лисабон и др. Президентът Георги Първанов беше принуден ядосано да заяви при завръщането си от командировка в чужбина, че не приема за нормално една лавина от назначения на посланици в края на мандата на досегашния президент Петър Стоянов. На среща с премиера Симеон Сакскобурготски бяха изяснени позициите на правителството и на новия президент. Министърът на външните работи Соломон Паси най-после зае някаква конкретна позиция като изрази неодобрение на практиката "вечни посланици", прерпращането на избрани хора от столица в столица. Рекордьор между последните е посланикът с жълтите чорапи и любител на рахлабваща доматена супа /според готвача му/ Стефан Тафров, сменил през последните 10 години Рим, Лондон, Париж, а сега в мисията ни към ООН в Ню Йорк. С името посланик незнайно защо дълги години се кичи г-жа Олга Кирчева. Нито изнесеното от швейцарската преса за брака и с местен неофашист и за търговията с вино, нито предупрежденията на местни българи за нейните подвизи не привлякоха вниманието за отстраняване на това недоразумение.
продължава>
 
ИНСТИТУЦИОННА РАМКА НА ВЪНШНАТА ПОЛИТИКА НА БЪЛГАРИЯ Печат
Автор Георги Димитров, Горан Йонов, Златин Тръпков   
Вторник, 01 Май 2001 13:03
Институционната рамка на външната политика на България е основана на Конституцията. Процесът на нейното изграждане не е приключен, доколкото редица области, имащи отношение към външната политика и механизмите на прилагането й не са регламентирани.
продължава>
 
ОПРОВЕРЖЕНИЕ ОТНОСНО ПУБЛИКАЦИЯТА НА В-К МОНИТОР Печат
Автор Експерт   
Вторник, 01 Май 2001 13:02
До
Зам. главния редактор на вестник "Монитор"
продължава>
 
НЕКОНВЕНЦИОНАЛНИ ИДЕИ Печат
Автор Елена Николова   
Вторник, 01 Май 2001 13:00
"Обществеността е зажадняла за неконвенционални идеи и ние й ги предлагаме" казва Тет Холстет, шеф на Нова американска фондация. Около 300 големи и няколкостотин малки "тинк-тенк"-ове лансират постоянно нови идеи и се борят в САЩ за вниманието на политиците и обществеността, а броят им прогресивно нараства. Те определят интелектуалния живот преди всичко в столицата Вашингтон. Седалищата на най-големите от тях са разположени само на около 20 минути пеша от Белия дом: Брукингс, Карнеги, Институтът за международна икономика, Америкън Ентърпрайс инститют и др. Нова американска фондация е сравнително нов "тинк-тенк", но само за две години разгърна работа, която днес се финансира с бюджет от 4 милиона долара.
продължава>
 
НЕОБХОДИМИ СА НИ ЕВРОПЕЙСКИ КРИТЕРИИ В ПОДБОРА И РАЗВИТИЕТО НА КАДРИТЕ Печат
Автор Симеон Николов   
Неделя, 01 Април 2001 03:00
В много развити държави по света отношението към подбора и развитието на кадрите, като важен елемент от една печеливша стратегия на всяко ведомство и фирма е в центъра на вниманието на съответното ръководство. В продължение на години са създадени традиции, на чиято база днес се гради имиджа на повечето от тях.
Наблюденията показват, че държавните ведомства и фирми в страните-членки на ЕС изключително гъвкано реагират на промените в света, на предизвикателствата на свободния пазар и конкуренцията, на изискванията за стратегическо планиране и развитие на кадрите.
продължава>
 
НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ, ОБЕЗПЕЧАВАЩА ВЪНШНОПОЛИТИЧЕСКАТА ПРАКТИКА- ОСНОВНО ИЗИСКВАНЕ... Печат
Автор Симеон Николов   
Четвъртък, 01 Март 2001 03:00

 НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ, ОБЕЗПЕЧАВАЩА ВЪНШНОПОЛИТИЧЕСКАТА ПРАКТИКА- ОСНОВНО ИЗИСКВАНЕ ЗА ДОКТРИНАТА НА ВЪНШНАТА ПОЛИТИКА 

За да постигне стратегическите си цели, да утвъри залегналите в основата й принципи и да изпълни с реално съдържание приоритетите си, българската външна политика трябва да може да се опре на:
- стабилно демократично вътрешнополитическо развитие, което вече е постигнато, и на стабилно икономическо развитие на базата на свободното пазарно стопанство;
- модели на политика в ситуации, при които би се създала неблагоприятна за България външнополитическа среда;

продължава>
 
ВЪНШНАТА НИ ПОЛИТИКА, АКО ДВИЖЕНИЕТО СИМЕОН ВТОРИ СПЕЧЕЛИ Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 01 Февруари 2001 03:00
Ще претърпи ли промени външната ни политика, ако Движението Симеон Втори спечели значимо мнозинство, позволяващо му сформиране на коалиция и участие в управлението?
Предварително трябва да се направи уговорката, че е още рано за такива практически ориентирани прогнози, тъй като след еуфорията очакванията доста ще се поохладят и изборният резултат ще е много далеч от съобщенията след допитванията до населението днес, а и самата регистрация може да бъде осуетена.
продължава>
 
«НачалоПредишна12345678СледващаКрай»

Страница 8 от 8